Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Vasarnamio statyba – tik atidžiai suplanuota

Apie vasarnamį svajoja daugelis miestiečių, tik ne visi ryžtasi šią svajonę įgyvendinti. Vis dėlto jei turite sklypą – statyti pradėkite tik gerai suplanavę, kaip turėtų atrodyti įgyvendinta svajonė.
Nuotraukos

2016.08.15

Apie vasarnamį svajoja daugelis miestiečių, tik ne visi ryžtasi šią svajonę įgyvendinti. Vis dėlto jei turite sklypą – statyti pradėkite tik gerai suplanavę, kaip turėtų atrodyti įgyvendinta svajonė.

„Jei statysite didesnį vasarnamį, greičiausiai kreipsitės dėl projekto į architektą, kuris jūsų viziją detalizuos popieriaus lape. Tačiau prieš tai turite nuspręsti, kokios sodybos pageidaujate. Kai klientai ateina pas mus nesusidėlioję savo noro, bendradarbiavimas stringa“, – pažymėjo architektas Balys Luomanas.

Pasak jo, pirminiai elementai, dėl kurių reikia nuspręsti, – tai apytikslis vasarnamio plotas ir šeimos, kuri bus sodyboje, narių skaičius, poreikiai.

„Po vienu stogu visos sodybos funkcinių pastatų dažniausiai nekišame. Geriau jau atskirai inventoriaus patalpos, pirtis, be kurios dauguma šeimininkų neįsivaizduoja sodybos. Kalbant apie vasarnamio plotą, jį nebūtina daryti labai erdvų, nebent sodybą planuojate nuomoti didelėms šventėms arba pas jus nuolat lankysis gausios draugų kompanijos. Vasarnamyje dažniausiai visi apsistojame šiltuoju metų laiku, kai didesnę dalį laiko praleidžiame lauke, tai jo ir nebūtina daryti tokio erdvaus kaip gyvenamojo namo“, – svarstė B. Luomanas.

Geriau lengvi baldai

Optimaliausias planas, jo teigimu, dažniausiai toks: vasarnamyje turėtų būti bendras kambarys su virtuve, bent du miegamieji, sanitarinis mazgas. Koridoriai, prieškambariai nėra būtini, net vengtini. Patogiau sujungti keletą funkcijų vienoje patalpoje: pavyzdžiui valgomąjį, laiptinę su virtuve, bendrą kambarį su miegamuoju.

Kaip prieškambaris vasarnamyje dažniausiai naudojama terasa neturėtų būti siauresnė nei 2 metrų ir ne mažesnė nei 10–12 kv. metrų. Juk vasaros vakarais norėsite terasoje su šeima leisti laiką, pasistatyti valgomąjį stalą, kur su draugais galėsite rengti pietus ar vakaroti.

Verandą, pasak B. Luomano, šeimininkai dažniausiai nusprendžia įstiklinti. Suprantama, jog puiku, kai verandos langai atsiveria į gražiausią sklypo dalį – sodo ar vandens telkinio pusę – pietus ar pietryčius.

Duris verandoje architektas patarė išdėstyti taip, kad ėjimas pro jas būtų kuo trumpesnis ir netrukdytų sustatyti baldų. Jais apkrauti verandos nereikėtų, o ir sunkaus masyvo baldų statyti specialistas nepatarė, nes tokius būtų sunku išnešti į terasą ar lauką.

Nepakeičiama krosnis

Skaičiuojant preliminarią vasarnamio statybų kainą, pagal standartinį projektą, mediniame rąstiniame name su mansarda konstruktyvo gamyba ir statyba sudaro iki trečdalio galutinės sąmatos, stogas ir kaminas – dar tiek pat, apdailai ir interjerui, jei nesiekiama labai išlaidauti – skirsite likusius 30–40 procentų.

„Klientams, kurie nori kelių aukštų vasarnamio, miegamuosius kambarius siūlau įrengti mansardoje. Taip statybos metu sutaupoma pinigų, juk kylant namui į viršų, mažėja kvadratinio metro kaina. Skaičiuokite: jeigu statysite vienaaukštį 100 kv. m namą, jums reikės 100 kv. m pamatų, taip pat uždengti tokio pat ploto stogą. O statant su mansarda, ir pamatai, ir stogo plotas mažėja perpus“, – skaičiavo architektas ir siūlė neperkrauti namo vasarnamiui nereikalingomis detalėmis.

Žinoma, vasarnamyje atostogas ar savaitgalį dažnas pageidauja leisti ne tik vasarą, todėl pastatui bus reikalinga vienokia ar kitokie šildymo sistema.

Modernių sprendimų norintys klientai šiandien dažnai renkasi šildymą elektra, bet jis atsipirks tik tuomet, jei sodyboje lankotės dažnai. Be to, vasarnamiai įprastai statomi atokiau nuo miestų ir gyvenviečių, taigi žiemos metu nutikus elektros tinklų gedimui, galite ilgam likti be šilumos.

Todėl populiariausias šildymo būdas vasarnamyje yra amžių patikrinta krosnis ir židinys. Tai patikimas būdas, galima greitai sušildyti patalpą, be to, ilgai išlieka šiluma. Jei vasarnamis yra šalia miško, šildymas dar ir nekainuos – pakaks laiku prisirinkti sausuolių arba tiesiog įsigysite malkų.

Skirtingi reikalavimai

Statybos inspektorių teigimu, statydamas vasarnamį sodo sklype, dažnas nemato skirtumo tarp sodo namo ir gyvenamojo pastato. O esminis skirtumas yra pastato paskirtis, nes gyvenamasis pastatas skirtas gyventi, o sodo namas – tai nesudėtingas poilsiui skirtas statinys. Jis pritaikytas sezoniniam naudojimui, todėl gali būti neįrengti inžineriniai tinklai. Sodo name gali nebūti ir šildymo sistemos. Šiems pastatams nenustatomi minimalūs privalomi pastatų energinio naudingumo reikalavimai, priešingai nei bet kurios kategorijos gyvenamiesiems pastatams. Pastaruosiuose taip pat būtina įrengti elektrą, vandentiekį, nuotekas, numatyti šildymo, vėdinimo sistemas.

Sodo namas priskiriamas I grupės nesudėtingiems statiniams, jis turi būti ne aukštesnis kaip 8,5 m ir ne didesnis kaip 80 kv. metrų. Tokiam pastatui, jeigu jis nėra statomas arba rekonstruojamas kultūros paveldo objekto teritorijoje ar kultūros paveldo vietovėje, statybą leidžiantis dokumentas nėra reikalingas, statybos projektas taip pat nėra būtinas, jis gali būti rengiamas tik statytojo pageidavimu. Pabrėžtina, kad tokių pačių aukščio ir ploto parametrų gyvenamasis namas jau priklauso II grupės nesudėtingiems statiniams ir jam yra privalomi statyti leidžiantis dokumentas ir supaprastintas projektas, nebent sklypas yra kaimo vietovėje.

Sodo sklype galima statyti ir didesnį vienbutį gyvenamąjį namą, bet jam jau bus taikomi griežtesni, neypatingų statinių kategorijai keliami reikalavimai. Šiam statiniui būtina parengti statybos projektą ir gauti statybos leidimą, o jo statybai privalo vadovauti kvalifikuotas statybos vadovas ir turi būti vykdoma statinio statybos techninė priežiūra. Jeigu sodo name nuspręsite įsirengti vandens gręžinį ir buitinių nuotekų valymo įrenginį, šiems tinklams (kaip ir bet kuriems kitiems tinklams – dujų, elektros ir kt.) reikės parengti projektą ir gauti leidimą, nors pačiam pastatui leidimas nėra reikalingas.