Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Nuosavo namo statyba: nuo ko pradėti?

Ieškodami visus mūsų lūkesčius atitinkančio žemės sklypo, susimąstome: pirkti ar patiems pasistatyti svajonių būstą?
Nuotraukos

Ieškodami visus mūsų lūkesčius atitinkančio žemės sklypo, susimąstome: pirkti ar patiems pasistatyti svajonių būstą? Žinoma, namo statybos atrodo kur kas patraukliau – mes galime pasirinkti medžiagas, kontroliuoti visą statybų eigą ir sukurti išskirtinės architektūros statinį, atitinkantį visos šeimos poreikius. Deja, svajonių namui reikia nemažo pradinio kapitalo ir daugybės laiko, skirto projektų rengimui ir dokumentų tvarkymui. Jei norite išvengti erzinančio galvos skausmo, statyboms privalote pasiruošti iš anksto.

Finansų įvertinimas

Nuosavo namo statyba prasideda nuo finansinių galimybių įvertinimo. Tai reiškia, kad visų pirma turite atsisėsti ir kiek įmanoma tiksliau apskaičiuoti, kiek ir kas kainuos. Negalvokite vien tik apie statybos darbus – įvertinkite ir investicijas, skirtas žemės sklypui, namo statybai ir jo įrangai, baldams ir buitinei technikai. Specialistai tikina, kad ir kaip stipriai betaupytumėte, vienam vidaus kvadratiniam metrui reikėtų skirti apie 1 000–2 000 Lt. Tačiau negalima pamiršti ir išlaidų, skirtų interjerui, aplinkos tvarkymui ir įvairioms kitoms smulkmenoms.

Dar nepradėję darbų, turite turėti aiškią ir tikslią namo viziją. Gerai pagalvokite, kokio namo jums reikia – ar jis turi būti vieno aukšto ar dviejų? Ar jame bus garažas, rūsys ar palėpė? Ar namas bus rąstinis, karkasinis, skydinis, o gal mūrinis? Ar tai bus klasikinio dizaino statinys, o gal norėsite realizuoti modernias idėjas? Jei turite (ar planuojate) šeimą, įvertinkite ne tik savo, bet ir artimųjų pomėgius bei jų gyvenimo būdą. Nuspręskite, kiek kambarių jums reikės ir kokio dydžio jie turėtų būti. Namas – viena didžiausių gyvenimo investicijų, todėl kurkite jį atsakingai ir pasitarkite su šeimos nariais, draugais, projekto valdytoju ar konsultantu-ekspertu.

Šiuo metu mažiausiai kainuoja klasikinio stiliaus vieno aukšto namas, turintis mansardinį aukštą. Šiek tiek brangiau kainuos vidutinės klasės namas, turintis pakeltą mansardą. Jei norite sutaupyti kiek įmanoma daugiau, geriausias sprendimas – namą statytis patiems, kadangi tokiu atveju mokėsite tik už statybines medžiagas. Žinoma, atsisakius profesionalų pagalbos šiam darbui turėsite skirti labai daug laiko ir jėgų, be to, siekdami aukščiausio rezultato, privalote išmanyti statybos darbų eigą, turėti tam visus reikalingus įrankius ir techniką.

Sklypo paieška

Ieškodami statyboms skirto žemės sklypo, išsiaiškinkite, ar pasirinkta vieta yra suformuota ir atitinkamai įregistruota Nekilnojamojo turto registre, keliems savininkams šis sklypas priklauso, kokia pagrindinė jo naudojimo paskirtis ir pobūdis ir t. t. Svarbu išsiaiškinti, ar jūsų pasirinktas sklypas nėra įkeistas ar areštuotas, ar šiuo metu nevyksta su sklypu susiję teisminiai ginčai ir pan.

Prieš pirkdami žemės sklypą, pasidomėkite, kokios yra galimybės prisijungti prie esamų inžinerinių tinklų, pvz., vandens, dujų, elektros ar nuotekų. Jei inžineriniai tinklai nėra sudaryti, privalote pasidomėti ir tiksliai žinoti, kiek kainuos komunikacijų atvedimas iki jūsų sklypo. Tiksliai įvertinkite būsimas išlaidas, kadangi jos gali nulemti jūsų apsisprendimą – inžinerinių tinklų įvedimas gali kainuoti keliasdešimt tūkstančių litų. Žinoma, išlaidos sumažės, jei jūsų kaimynai taip pat bus suinteresuoti komunikacijų įvedimu.

Įvertinkite pasirinkto sklypo paskirtį, kadangi žemės ūkio paskirties sklype yra neleidžiama gyvenamojo namo statyba. Nepaisydami šio reikalavimo, turėsite išspręsti daugybę teisinių sunkumų, todėl nuolatinės kelionės į valstybines institucijas ir kasdieniai dokumentų tvarkymai gali pareikalauti daug kantrybės ir laiko. Nors tokie sklypai kainuoja kur kas pigiau, gerai pagalvokite, ar ateityje laukiantys nemalonumai jūsų nevargins – galbūt verta sumokėti daugiau ir turėti garantiją, kad statant namą jums nekils jokių rūpesčių.

Perkant sklypą būtina įvertinti ir susisiekimo galimybes. Įsitikinkite, kad ateityje nekils problemų, naudojantis miesto transportu. Tai ypač svarbu, jei turite mažų vaikų – ar turėsite galimybę juos nuvežti į mokyklą ar darželį? Ar jie galės vieni sugrįžti namo? Atkreipkite dėmesį ir į sklypo aukštį – jis turėtų būti aukštesnis ar bent jau lygus su netoliese esančia kelio danga. Jei sklypas žemas, jums teks lieti aukštesnius pamatus, o tai kainuos gana brangiai.

Apibendrinant galima sakyti, kad viena svarbiausių sklypo pirkimo taisyklių yra objektyviai pamatuotas žvilgsnis į ateitį. Jei nusprendėte kraustytis į užmiestį, pasidomėkite, ar aplink jūsų sklypą bus statomi kiti namai ir į kurią pusę plėsis gyvenvietė. Be to, galbūt netolimoje ateityje šalia jūsų ketina statyti gamyklą ar kitą milžinišką ūkio objektą?

Projekto kūrimas ir derinimas

Namo projektą galite kurti patys pasisamdę profesionalius architektus. Jei pasitikite kitų žmonių idėjomis ir norite sutaupyti, galite pirkti kartotinį projektą. Juos parduoda didžiosios projektavimo firmos. Šiandien galite rinktis iš daugybės projektų pavyzdžių, kurių kaina siekia nuo 2 000 iki 8 000 Lt. Jei kartotiniai projektai neatitinka jūsų lūkesčių, profesionalus projektuotojas sukurs individualius poreikius atitinkantį maketą, tačiau jo kaina gali siekti 20 000 Lt. Išsirinkus pageidaujamą projektą, reikės jį pritaikyti žemės sklypui ir gauti leidimą statyti – tai reiškia, kad techninį projektą teks derinti su daugybę atsakingų įmonių.

Projekto derinimas – daug laiko ir kantrybės reikalaujantis darbas. Jei nusprendėte tuo užsiimti patys, turėsite apsilankyti daugelyje įmonių ir valstybinių įstaigų, kol galiausiai gausite statybų leidimą. Jei neturite arba nenorite šiam darbui skirti laiko, galite paprašyti projektuotojo pagalbos. Žinoma, tai kainuos kur kas brangiau, tačiau projektas bus greičiau suderintas. Jūsų pasirinkto techninio projekto derinimo ir tvirtinimo darbai dažniausiai įskaičiuojami į nuosavo namo projektavimo sąmatą.

Svarbiausi reikalavimai

Jei turite aiškią namo viziją, kojomis mindote sklypą ir esate atsakingai apgalvoję biudžetą, galite pradėti pirmuosius statybos darbus, derindami medžiagų kokybę ir kainą. Nepamirškite, kad kurdami svajonių būstą privalote laikytis tam tikrų reikalavimų, kurių pats svarbiausias yra mechaninis namo atsparumas ir jo patvarumas. Namas ne tik privalo atlaikyti statybos metu naudojamas apkrovas, bet ir išlikti patvarus visą naudojimo laiką. Jūsų būstas privalo riboti gaisro kilimo ir jo plitimo galimybę, o nelaimės atveju, t. y. kilus gaisrui, namo konstrukcijos tam tikrą laiką privalo išlaikyti apkrovas, kad viduje esantys asmenys turėtų galimybę saugiai palikti pastatą ir išsaugoti didžiąją dalį materialaus turto.

Naujai statomas namas privalo atitikti ir higienos, sveikatos bei aplinkos apsaugos reikalavimus – tai reiškia, kad name ar prie namo būnančių žmonių higienos sąlygos negali būti pažeistos, be to, žmogaus sveikatai negali kilti grėsmė dėl kenksmingų dujų išskyrimo, dirvožemio ar vandens taršos, netinkamo kietųjų ar skystųjų atliekų šalinimo ar nuotekų. Nuosavas namas privalo atitikti energijos taupymo ir šilumos saugojimo reikalavimus, todėl reikalingas šiluminės energijos kiekis negali viršyti numatyto limito, kuris nustatomas įvertinus konkrečios vietovės ir klimato sąlygas. Labai svarbu užtikrinti, kad name esantis triukšmas nekenktų žmonių sveikatai ir netrukdytų ilsėtis ar dirbti.

Namo architektūra turi užtikrinti, kad šiame pastate būtų maksimaliai sumažinta nelaimingų atsitikimų, pvz., nudegimų, paslydimų, susižalojimo elektros srove ir pan., rizika. Be to, pastatas turėtų derėti prie bendro kraštovaizdžio, jo konstrukcija turėtų atitikti namo paskirtį ir technines galimybes.