Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip keitėsi langų dekoras per 20 metų: nuo žvėrių kailių iki skaitmeninių programėlių

Il­gus šimt­me­čius lan­gai bu­vo den­gia­mi sie­kiant ap­sau­go­ti nuo sau­lės ir vė­jo, ta­čiau šian­dien lan­gų de­ko­ro pa­si­rin­ki­mą daž­niau­siai apsp­ren­džia gro­žis ir kom­for­tas.
Nuotraukos
Il­gus šimt­me­čius lan­gai bu­vo den­gia­mi sie­kiant ap­sau­go­ti nuo sau­lės ir vė­jo, ta­čiau šian­dien lan­gų de­ko­ro pa­si­rin­ki­mą daž­niau­siai apsp­ren­džia gro­žis ir kom­for­tas. Ste­bint pa­sta­rų­jų 20 me­tų de­ko­ro po­ky­čius, at­ei­ty­je ga­li­ma prog­no­zuo­ti dras­tiš­kas trans­for­ma­ci­jas.

„Spė­ja­ma, kad at­ei­ty­je lan­gų de­ko­rą pa­keis jau su­kur­ti skait­me­ni­niai lan­gai, ku­rie at­liks ne tik vi­sas mo­ni­to­riaus funk­ci­jas, bet ir pro perš­vie­čia­mą ekra­ną leis ma­ty­ti vaiz­dą į lau­ką, o pa­no­rė­jus - už­si­trauk­ti no­ri­ma užuo­lai­dų prog­ra­mė­le“, - kol kas su­nkiai įsi­vaiz­duo­ja­mas at­ei­ties ten­den­ci­jas prog­no­zuo­ja ro­le­tus ir ža­liu­zes ga­mi­nan­čios įmo­nės „Do­mus Lu­mi­na“ va­do­vas Man­tas Jan­čaus­kas.

Užuo­lai­dų at­si­ra­di­mo is­to­ri­ja skai­čiuo­ja­ma jau tūks­tant­me­čiais nuo to lai­ko, kai kaž­kur ne­an­der­ta­lie­čių ur­ve gy­ve­nu­si na­mų mo­te­ris su­pra­to, kad iš­dirb­tas žvė­ries kai­lis pui­kiai tin­ka ne tik pri­deng­ti žmo­gaus kū­ną. Pa­ka­bin­tas ant olos įėji­mo, jis blo­ka­vo švie­są, su­lai­kė ši­lu­mą ir su­tei­kė pri­va­tu­mo. To­kio ti­po „už­dan­ga­lai" yra lai­ko­mi šių die­nų užuo­lai­dų pro­tė­viais. Lai­kui bė­gant, užuo­lai­dos ant lan­gų, du­rų bei du­šų ka­bi­nų ta­po bū­ti­ny­be, o ga­li­my­bė kur­ti na­muo­se jau­ku­mą ir pa­puoš­ti lan­gus, pri­ver­tė dar la­biau ža­vė­tis šiais au­di­niais. So­viet­me­čiu užuo­lai­dos bu­vo svar­biau­sia ir, ga­li­ma teig­ti, vie­nin­te­lė lan­gų de­ko­ro prie­mo­nė. Tie­sa, dėl pre­kių de­fi­ci­to ir ki­tų prie­žas­čių, ga­li­my­bių iš­sis­kir­ti ne­bu­vo daug: do­mi­na­vo pa­na­šūs au­di­niai ir raš­tai.

At­ga­vus ne­prik­lau­so­my­bę, po ke­le­rių me­tų iš va­ka­rų at­ke­lia­vo nau­ja ma­dos ban­ga – ho­ri­zon­ta­lios me­ta­li­nės ža­liu­zės. Pa­sak in­ter­je­ro di­zai­ne­rės Jur­gi­tos Ju­ciū­tės, nu­si­bo­du­sias užuo­lai­das žmo­nės no­rė­jo pa­keis­ti kaž­kuo ki­tu: „įp­ras­tos užuo­lai­dos bu­vo jau vi­siems įgri­su­sios, ma­da ta­po ki­to­kio lan­gų de­ko­ra­vi­mo al­ter­na­ty­vų pa­ieš­kos“. Ža­liu­zės ta­po uni­ver­sa­lia ap­sau­ga nuo sau­lės tiek vir­tu­vė­je, tiek sve­tai­nė­je ar mie­ga­ma­ja­me. Tie­sa, tik ge­ro­kai vė­liau būs­tų sa­vi­nin­kai pa­si­ge­do ko­ky­bės ir pra­ktiš­ku­mo, nes ma­žos me­ta­li­nės juo­ste­lės pui­kiai rin­ko dul­kes, ge­do su­kio­ji­mo me­cha­niz­mai, o jau­ku­mui su­kur­ti vis­tiek rei­kė­jo die­ni­nių užuo­lai­dų.

Šiuo me­tu ža­liu­zes įsi­ren­gi­nė­ja vis ma­žiau gy­ven­to­jų, ta­čiau biu­ruo­se ši ten­den­ci­ja dar ga­ji. Per pa­sku­ti­niuo­sius 10 me­tų į gy­ve­na­muo­sius būs­tus skver­bė­si nau­ji in­ter­je­ro puo­šy­bos ele­men­tai, kaip ro­le­tai, ro­ma­ne­tės, šir­mos ir ki­tos lan­gų de­ko­ro prie­mo­nės. Ne­ap­sisp­ren­džian­tys tarp ža­liu­zių ir ro­le­tų, ga­li rink­tis ne­se­niai pa­si­ro­džiu­sias pli­suo­tas ža­liu­zes, tuo tar­pu, spren­džian­tiems gal­vo­sū­kį „ro­le­tai ar užuo­lai­dos?“ re­ko­men­duo­ja­ma rink­tis ro­ma­ne­tes.

„Šian­dien ino­va­ty­viau­sias ir lie­tu­vių mėgs­ta­mas lan­gų de­ko­ras yra ro­le­tai. Pa­sta­rų­jų pa­gal­ba die­nos švie­sa ga­li bū­ti re­gu­liuo­ja­ma pa­gal kiek­vie­no in­di­vi­dua­lius po­rei­kius“, – pa­sa­ko­ja M. Jan­čaus­kas. Eks­per­tas tei­gia, kad to­kią ro­le­tų par­da­vi­mų sėk­mę le­mia jų pra­ktiš­ku­mas, ka­dan­gi ro­le­tams ne­rei­kia ypa­tin­gos prie­žiū­ros, o di­zai­no įvai­ro­vė ir pa­si­rink­ta ne­tra­di­ci­nė teks­tū­ra ga­li su­teik­ti gy­ve­na­mo­sioms erd­vėms ypa­tin­gą nuo­tai­ką. Pa­sak in­ter­je­ro di­zai­ne­rės J. Ju­ciū­tės, rink­da­mie­si lan­gų de­ko­rą žmo­nės di­de­lį dė­me­sį ski­ria pra­ktiš­ku­mui ir funk­cio­na­lu­mui. Dėl šių prie­žas­čių šiuo me­tu po­pu­lia­riau­sias lan­gų de­ko­ro va­rian­tas tam­pa kom­bi­nuo­tos užuo­lai­dos su ro­le­tais. Pri­va­čių na­mų ar įmo­nių sa­vi­nin­kų dė­me­sio su­lau­kia ir fa­sa­do ro­le­tai, ku­rie su­lai­ko iki 90% sau­lės švie­sos ir UV spin­du­lių. Iš­orė­je mon­tuo­ja­mi ro­le­tai ne­lei­džia pa­tal­poms pri­šil­ti, su­ma­ži­na kon­di­cio­na­vi­mo iš­lai­das.

Tie­sa, il­gus de­šimt­me­čius na­muo­se ka­ra­lia­vu­sios me­džia­gi­nės užuo­lai­dos iš in­ter­je­rų taip pat ne­si­trau­kia. „Ren­kan­tis užuo­lai­das ga­li­ma dau­giau pa­žais­ti su au­di­nio for­ma ir spal­vo­mis, taip su­ku­riant iš­ties pa­trauk­lių in­ter­je­ro de­ko­rą. Ne­pas­lap­tis, kad užuo­lai­dos na­mams su­tei­kia dau­giau jau­ku­mo“, – sa­ko J. Ju­ciū­tė.

Ieš­kant ro­le­tų, ža­liu­zių ar šir­mų at­si­ra­di­mo is­to­ri­jos šak­nų, ste­bi­na tai, kad vi­si šie uni­ka­lūs spren­di­mai iš­ras­ti prieš ke­le­tą am­žių, ta­čiau kas­kart at­ran­da­mi iš nau­jo. Štai XVIII am­žiu­je ri­ti­ni­nes užuo­lai­das (ro­le­tus) ir ža­liu­zes iš Ry­tų at­ve­žė vie­nas Ve­ne­ci­jos pirk­lys. Pri­mi­ty­vūs me­cha­niz­mai lai­kui bė­gant to­bu­lė­jo, kol ga­liau­siai tu­ri­me pa­to­gų ro­le­tų bei ža­liu­zių val­dy­mo spren­di­mą. Šian­dien spar­čiai po­pu­lia­rė­ja au­to­ma­ti­zuo­ti spren­di­mai, ku­rie už­ti­kri­na mak­si­ma­lų kom­for­tą. „Tiek užuo­lai­das, tiek vi­di­nius ar lau­ko ro­le­tus ga­li­ma pri­jung­ti prie sis­te­mos, ku­ri re­gu­liuo­ja­ma pul­te­liu, pa­gal laik­ma­tį ar net kli­ma­to kon­tro­lę. Gal­būt at­ei­ty­je ati­trauk­ti ro­le­tus už­teks iš­tar­ti „ste­buk­lin­gą­jį žo­de­lį“ ar tie­siog mos­te­lė­ti ran­ka“, - at­ei­ties me­cha­niz­mus prog­no­zuo­ja „Do­mus Lu­mi­na“ eks­per­tas M. Jan­čaus­kas.

Ne­pas­lap­tis, kad šimt­me­čius to­bu­lė­ję užuo­lai­dos, ža­liu­zės ar ro­le­tai kei­sis kar­tu su ino­va­ty­viais spren­di­mais. Tie­sa, no­ras kur­ti jau­kius, šil­tus ir mo­der­nius na­mus iš­liks vi­sa­da, o šį po­jū­tį pa­dės iš­gau­ti ne kas ki­tas, o tra­di­ci­nės užuo­lai­dos ir ki­tos de­ko­ro prie­mo­nės iš au­di­nių.




www.lzinios.lt