Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Liepsnojantis tunelis – išskirtiniam interjerui

Ži­di­nys šiais lai­kais - ne tik ši­lu­mą tei­kian­ti būs­to da­lis, bet ir in­ter­je­ro puo­šme­na. De­gan­čios ug­nies jau­ku­mu trokš­ta mė­gau­tis ne tik...
Nuotraukos
Ži­di­nys šiais lai­kais - ne tik ši­lu­mą tei­kian­ti būs­to da­lis, bet ir in­ter­je­ro puo­šme­na. De­gan­čios ug­nies jau­ku­mu trokš­ta mė­gau­tis ne tik in­di­vi­dua­lių na­mų sa­vi­nin­kai, bet ir dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jai. Vie­niems pa­tin­ka jos im­ita­ci­ja, ki­ti no­ri ti­kros lieps­nos.

Nė­ra pa­pras­ta tra­di­ci­nį mal­ko­mis kū­re­na­mą ži­di­nį įsi­reng­ti bu­te. Bū­ti­nas ne tik dūm­trau­kis, bet ir kai­my­nų su­ti­ki­mas, ir sa­vi­val­dy­bės lei­di­mas. Daž­nai dėl erd­vės trū­ku­mo su­nku bu­te ras­ti ir vie­tos mal­koms. To­kiu at­ve­ju spe­cia­lis­tai siū­lo pa­svars­ty­ti apie ga­li­my­bę tu­rė­ti elek­tri­nį ži­di­nį ar­ba bio­ži­di­nį. Šiems ne­ke­lia­ma biu­ro­kra­ti­nių rei­ka­la­vi­mų, dūm­trau­kių ne­rei­kia, o pa­sta­ty­ti juos pa­jėgs kiek­vie­nas bent kar­tą at­suk­tu­vą ran­ko­se lai­kęs būs­to šei­mi­nin­kas.

Ren­ka­si elektrą

„E­lek­tri­nį ži­di­nį va­din­ti ti­kru ži­di­niu, ži­no­ma, nė­ra tiks­lu, nes ja­me - tik de­gi­mo im­ita­ci­ja. Ta­čiau ir tai su­ku­ria jau­ku­mą. Ins­ta­lia­ci­ja pa­pras­ta, bet ka­da įjun­gi, bet ka­da iš­jun­gi. Elek­tros su­var­to­ja­ma pa­gal ga­lin­gu­mą: stan­dar­ti­nis ga­lin­gu­mas yra apie 2 kW, jei įjun­gia­ma šil­dy­mo funk­ci­ja. Kai no­rė­si­me tik švie­čian­čios bu­ta­fo­ri­nės lieps­nos, ins­ta­lia­ci­ja var­tos elek­tros ne dau­giau nei 100 W lem­pu­tė“, - pa­aiš­ki­no ži­di­nių meis­tras Ri­mas Jat­kaus­kas.

Elek­tri­niai ir bio­ži­di­niai ga­li bū­ti pa­sta­to­mi ar pa­ka­bi­na­mi, kaip pa­veiks­lai, daž­nai jie mon­tuo­ja­mi ir spe­cia­liai tam sie­no­se įreng­to­se ni­šo­se ar lais­vuo­se kam­ba­rio kam­puo­se.


Modernius židinius dizaineriai pritaiko prie įvairiausio interjero. LŽ archyvo nuotraukos

Ne­vė­di­nant aps­vaigs galva

Ki­ta al­ter­na­ty­va - bio­ži­di­niai – lie­tu­vių būs­tuo­se pa­si­ro­dė maž­daug prieš pen­ke­rius me­tus. Juo­se de­ga ti­kra lieps­na. Vie­toj mal­kų nau­do­ja­mas spe­cia­lus, spi­ri­to pa­grin­du ga­mi­na­mas de­gu­sis skys­tis. Jis pi­la­mas į ži­di­nio tal­pyk­lą, deg­da­mas ne­sklei­džia kva­po ir dū­mų, tad ne­rei­kia ka­mi­no. To­kį ži­di­nį daž­nai šei­mi­nin­kai sta­to net kam­ba­rio vi­du­ry­je.

„De­gio­jo skys­čio ba­ke­ly­je tel­pa apie li­trą. Tiek pa­kan­ka, kad lieps­na deg­tų apie ke­tu­rias va­lan­das. Lieps­na nė­ra oran­ži­nė, kaip de­gant ti­kroms mal­koms – šiek tiek švie­ses­nė. Ti­krai ne mė­ly­na. Ge­riau, kai ži­di­nys sta­to­mas pa­tal­po­je, ku­rio­je yra tin­ka­mas vė­di­ni­mas. Jei pa­pil­do­mo vė­di­ni­mo nė­ra, bū­ti­na bai­gus kū­ren­ti ži­di­nį pra­da­ry­ti lan­gą ir įleis­ti gry­no oro, nes pa­tal­po­je il­giau de­gant lieps­nai su­ma­žė­ja de­guo­nies. Ne­vė­di­nant kam­ba­rio žmo­gus ja­me ga­li pa­si­jus­ti pra­stai“, - pa­žy­mė­jo bio­ži­di­nių eks­per­tė Ju­li­ja Be­lik.

Pa­sak jos, de­rė­tų tin­ka­mai pa­si­rink­ti kū­ren­ti nau­do­ja­mą de­gų­jį skys­tį. Pa­šne­ko­vė re­ko­men­da­vo pa­si­dai­ry­ti ke­liais li­tais bran­ges­nių, Vo­kie­ti­jo­je ar Olan­di­jo­je ga­min­tų skys­čių - šių kai­na par­duo­tu­vė­se sie­kia apie 20 li­tų už li­trą. Daž­nai tau­py­da­mi žmo­nės per­ka Len­ki­jo­je ga­mi­na­mą skys­tį, ku­ris, J.Be­lik tei­gi­mu, deg­da­mas pa­sklei­džia ne­ma­lo­nų spe­ci­fi­nį kva­pą, at­si­ran­da suo­džių, ku­rie ter­šia ži­di­nį. Ten­ka jį kas­kart va­ly­ti. Pa­gei­dau­jan­tie­ji ma­lo­nes­nių aro­ma­tų ga­li pa­si­rink­ti įvai­rių kva­pų de­gių­jų skys­čių ar ete­ri­nių alie­jų.

Pa­no­ro lieps­nos

„Ko­ky­biš­ką bio­ži­di­nį šiuo me­tu ga­li­ma įsi­gy­ti ke­liais šim­tais li­tų pi­giau nei elek­tri­nį. To­dėl žmo­nės juos no­riau ren­ka­si tiek dėl ti­kros lieps­nos, tiek dėl kai­nos. Ži­no­ma, tiek elek­tri­nių, tiek bio­ži­di­nių yra la­bai skir­tin­gų. 99 proc. elek­tri­nių ži­di­nių da­bar at­ke­liau­ja iš Ki­ni­jos. Įsi­gy­ti Eu­ro­po­je pa­ga­min­tą elek­tri­nį ži­di­nį šiuo me­tu kai­nuo­tų ne pi­giau nei ne pa­tį pra­sčiau­sią de­šim­ties me­tų se­nu­mo au­to­mo­bi­lį“, - tei­gė ži­di­niais pre­kiau­jan­čios bend­ro­vės kon­sul­tan­tas Alek­sand­ras.

Klien­tų po­rei­kių bū­na įvai­rių. Se­niau, pa­sak Alek­sand­ro, jie rink­da­vo­si stan­dar­ti­nius pi­ges­nius mo­de­lius, o da­bar daž­nai no­ri­ma ori­gi­na­lių, prie iš­skir­ti­nio in­ter­je­ro tin­kan­čių spren­di­mų.

„Bio­ži­di­nius ga­li­me su­komp­lek­tuo­ti pa­čius įvai­riau­sius. Pa­vyz­džiui, ne­se­niai klien­tui įren­gė­me 4 me­trų il­gio ži­di­nį sker­sai kam­ba­rio sie­nos iš­pjau­to­je ni­šo­je. Toks de­gan­tis tu­ne­lis sie­no­je su­ke­lia iš­skir­ti­nį įspū­dį ir tam­pa pa­grin­di­niu in­ter­je­ro ele­men­tu. Tai kai­nuo­ja iki de­šim­ties tūks­tan­čių li­tų. Pa­pras­tes­ni bio­ži­di­niai, ne­ly­gu dy­dis ir di­zai­nas, būs­to sa­vi­nin­kui at­sieis nuo 300 iki 1500 li­tų“, - tei­gė ži­di­nių par­da­vė­jas.

Ti­kra ug­nis daugiabutyje

Elek­tri­niai ir bio­ži­di­niai kol kas po­pu­lia­ru­mu nė iš to­lo ne­ga­li pri­lyg­ti ži­di­niams su de­gi­mo kap­su­le, lie­tu­viš­kai ta­riant – ug­nia­ku­ru. Ta­čiau to­kiam mal­ko­mis kū­re­na­mam ži­di­niui rei­ka­lin­gi lei­di­mai ir dūm­trau­kis.

Pa­pras­čiau ti­krą ži­di­nį įsi­reng­ti nau­jes­niuo­se ko­te­džuo­se ar lof­tuo­se, nes juo­se daž­niau­siai yra iš anks­to su­pro­jek­tuo­ti dūm­trau­kių ka­na­lai. Jung­ti tra­di­ci­nio ži­di­nio dūm­trau­kį į bend­ros ven­ti­lia­ci­jos sis­te­mas dau­gia­bu­čiuo­se yra drau­džia­ma.

Ži­di­nį įsi­reng­ti pa­no­ru­siam bu­to šei­mi­nin­kui rei­kia iš­siaiš­kin­ti, ar yra ga­li­my­bė kon­kre­čia­me dau­gia­bu­ty­je sau­giai įreng­ti, o vė­liau ir pri­žiū­rė­ti dūm­trau­kį. Taip pat pri­reiks gau­ti kai­my­nų su­ti­ki­mą. Pa­gal įsta­ty­mą, tam tu­ri ne­prieš­ta­rau­ti dau­giau kaip 50 proc. na­mo gy­ven­to­jų.

Rea­liai ga­li pa­kak­ti gau­ti bend­ri­jos pir­mi­nin­ko ir su jū­sų būs­tu be­si­ri­bo­jan­čių bu­tų ar aukš­tes­niuo­se aukš­tuo­se gy­ve­nan­čių kai­my­nų su­ti­ki­mą. Ži­di­nį ga­li­ma įreng­ti dau­giaaukš­čio pa­sta­to 1-5 aukš­tuo­se. Aukš­čiau dau­giaaukš­čia­me pa­sta­te ži­di­nio įreng­ti ne­ga­li­ma, iš­sky­rus vir­šu­ti­nį gy­ve­na­mo­jo na­mo aukš­tą.

Jei bu­te sta­to­ma ži­di­nio kap­su­lė ir ji ap­mū­ri­ja­ma, rei­kia pro­jek­to, įro­dan­čio, kad ži­di­nys nuo svo­rio ne­įlūš per per­dan­gą į že­miau esan­tį bu­tą.

Į sa­vi­val­dy­bės Ar­chi­tek­tū­ros ir ur­ba­nis­ti­kos sky­rių krei­pia­ma­si dėl pro­jek­ta­vi­mo są­ly­gų pa­tvir­ti­ni­mo. Ar ži­di­nys pri­pa­žįs­ta­mas tin­ka­mu nau­do­ti, spren­džia Sta­ty­bos ir sta­ti­nių nau­do­ji­mo vals­ty­bi­nės prie­žiū­ros sky­riaus spe­cia­lis­tai. Įver­ti­nant ži­di­nį taip pat da­ly­vau­ja prieš­gais­ri­nės sau­gos ir Vi­suo­me­nės svei­ka­tos cen­tro spe­cia­lis­tai. Jei įren­giant ži­di­nį bu­vo kei­čia­ma elek­tros ins­ta­lia­ci­ja, da­ly­vau­ja elek­tri­kai ir na­mo bend­ri­jos ar ad­mi­nis­truo­jan­čios įmo­nės at­sto­vas.

Jei ži­di­nys įren­gia­mas že­mes­niuo­se aukš­tuo­se, ka­mi­nas iš­ve­da­mas per lau­ko sie­ną. At­stu­mas nuo sie­nos iki ži­di­nio tu­ri bū­ti ne di­des­nis kaip pu­san­tro me­tro. Jei at­stu­mas di­des­nis, ga­li pri­reik­ti pa­pil­do­mos dūm­trau­kio ins­ta­lia­ci­jos. Lau­ke ka­mi­nas tu­ri bū­ti ati­trauk­tas 50 cm nuo sie­nos.

Kai dūm­trau­kis pa­sku­ti­nia­me aukš­te ant sto­go iš­ve­da­mas per per­dan­gą, ne­ga­li­ma kirs­ti plokš­čių su­jun­gi­mų.

Per lau­ką iš­ve­da­mas ka­mi­nas tu­ri bū­ti ap­šil­tin­tas, kad ne­si­kaup­tų kon­den­sa­tas ir ka­mi­no ne­rei­kė­tų daž­nai va­ly­ti.

Iš­ve­dant per per­dan­gas, ka­mi­no šil­tin­ti ne­rei­kia, ta­čiau rei­kia pa­pil­do­mų gro­te­lių, kai­nuo­ja per­kir­ti­mas ir sto­go san­da­ri­ni­mas.

Tomas FEDARAVIČIUS