Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Praktiškos kabamųjų lubų sistemos

It snie­gas bal­tos lu­bos šian­dien dau­ge­liui pa­bo­du­sios, to­dėl kur­da­mi iš­skir­ti­nius na­mų in­ter­je­ro ak­cen­tus vis daž­niau pa­ke­lia­me gal­vas aukš­tyn ir svars­to­me, ko­kį įdo­mes­nį, bet kar­tu ir pra­ktiš­kes­nį jų ap­dai­los spren­di­mą pa­si­rink­ti.
Nuotraukos
It snie­gas bal­tos lu­bos šian­dien dau­ge­liui pa­bo­du­sios, to­dėl kur­da­mi iš­skir­ti­nius na­mų in­ter­je­ro ak­cen­tus vis daž­niau pa­ke­lia­me gal­vas aukš­tyn ir svars­to­me, ko­kį įdo­mes­nį, bet kar­tu ir pra­ktiš­kes­nį jų ap­dai­los spren­di­mą pa­si­rink­ti. Vie­ni funk­cio­na­liau­sių ir drau­ge es­te­tiš­kiau­sių va­rian­tų – ka­ba­mų­jų ir įtem­pia­mų­jų lu­bų sis­te­mos.

Kaip pa­žy­mė­jo lu­bų ap­dai­los spren­di­mų įmo­nės pro­jek­tuo­to­jas Ju­li­jus Ja­ki­mo­vas, ka­ba­mo­sios lu­bos dau­ge­liu at­ve­jų tu­ri vie­ną di­de­lį trū­ku­mą – jos pa­tal­pos aukš­tį su­ma­ži­na 10–20 cen­ti­me­trų. Nuo­sa­vos sta­ty­bos na­me ar apar­ta­men­tuo­se aukš­to­mis lu­bo­mis tai daž­niau­siai men­ka prob­le­ma, ta­čiau stan­dar­ti­nės sta­ty­bos dau­gia­bu­ty­je toks pa­že­mė­ji­mas iš­kart jau­čia­mas ir ver­ti­na­mas ne­igia­mai.

„Se­nuo­se dau­gia­bu­čiuo­se klien­tams esa­me lin­kę siū­ly­ti įtem­pia­mą­sias lu­bas, nes jos pa­tal­pą pa­že­mi­na tik 4–5 cen­ti­me­trais. Tai be­veik nė ne­pas­te­bi­ma. Pri­tai­kius tin­ka­mą spren­di­mą to­kios lu­bos aps­kri­tai ga­li pa­že­mė­ti tik 1–2 cen­ti­me­trais. Mon­tuo­jant įtem­pia­mą­sias lu­bas jų lai­ko­mo­ji kons­truk­ci­ja tvir­ti­na­ma per vi­są kam­ba­rio pe­ri­me­trą. Iki 40 kv. m plo­to pa­tal­pos lu­bas ga­li­ma už­deng­ti vien­ti­sa PVC plė­ve­le, pa­ga­min­ta vi­ni­lo pa­grin­du“, – aiš­ki­no J. Ja­ki­mo­vas.

Ža­liems ne vi­suo­met pavyksta

Įtem­pia­mo­sios lu­bos pa­si­žy­mi ge­ro­mis eksp­loa­ta­ci­jos sa­vy­bė­mis. Dėl sa­vo an­tis­ta­ti­nių sa­vy­bių jos ne­trau­kia dul­kių, ne­bi­jo drėg­mės, yra leng­vai va­lo­mos ir at­spa­rios ug­niai, ne­trū­ki­nė­ja, ne­blun­ka. Ta­čiau su­mon­tuo­ti įtem­pia­mą­sias lu­bas, nors jų kons­truk­ci­ja ir leng­ves­nė (su­da­ry­ta iš plas­ti­ko ar­ba aliu­mi­nio pro­fi­liuo­čių ir PVC plė­ve­lės), ne taip pa­pras­ta, kaip, pa­vyz­džiui, pa­čiam su­meis­trau­ti ka­ba­mą­sias lu­bas iš gips­kar­to­nio plokš­čių.

„Jei lu­bos nė­ra idea­lios ke­tur­kam­pės geo­me­tri­nės for­mos, siū­ly­čiau šį dar­bą pa­ti­kė­ti tik kva­li­fi­kuo­tiems įtem­pia­mų­jų lu­bų meis­trams. Jie tu­ri rei­kia­mus įran­kius ir ga­li įver­tin­ti vi­sus tech­no­lo­gi­nius niuan­sus. Ne­sup­ras­ki­te ma­nęs klai­din­gai: kva­li­fi­kuo­ti meis­trai il­gai ne­už­truks ir vie­no­je pa­tal­po­je įtem­pia­mą­sias lu­bas įrengs per 1–2 die­nas, ta­čiau jei na­mų šei­mi­nin­kas ar ne­iš­ma­nan­tis ap­dai­li­nin­kas ban­dys meis­trau­ti, pir­mą­kart ne­abe­jo­ti­nai pri­da­rys bro­ko ar­ba tu­rės jas per­mon­tuo­ti ke­lis sy­kius. Pa­gal mon­ta­vi­mo su­dė­tin­gu­mą ža­liems šis dar­bas yra su­nkiau įkan­da­mas. Daug kas pri­klau­so ir nuo pa­tal­pos. Su­nkiau mon­tuo­ti tech­ni­nės teks­ti­lės lu­bas, ku­rios, nors ir pa­si­žy­mi ge­ro­mis sa­vy­bė­mis, yra ne­la­bai tamp­rios. To­dėl bū­ti­na vis­ką aps­kai­čiuo­ti mi­li­me­trų tiks­lu­mu, nes per­mon­tuo­ti tech­ni­nės teks­ti­lės lu­bas var­gu ar ga­li pa­vyk­ti“, – pa­brė­žė pro­jek­tuo­to­jas.

Pa­sak jo, šiais lai­kais įtem­pia­mo­sioms lu­boms skir­tas PVC plė­ve­les siū­lo dau­gy­bė ga­min­to­jų: nuo Eu­ro­pos ir Šiau­rės Ame­ri­kos iki Ki­ni­jos. Jų ko­ky­bę leng­viau­sia įver­tin­ti pa­gal kai­ną. Pi­gios įtem­pia­mo­sios lu­bos daž­nai ga­mi­na­mos iš me­džia­gų, ku­rios nė­ra skir­tos vi­daus pa­tal­poms. Prob­le­mos dėl to­kių au­di­nių pra­si­de­da tuo­met, kai šie pra­ran­da tamp­ru­mą ir pra­de­da tįs­ti, o įtem­pia­mo­sios lu­bos il­gai­niui ima ka­ba­liuo­ti.

Kam­ba­rį rei­kia įkaitinti

Ren­kan­tis lu­bas svar­bu tin­ka­mai iš­ma­tuo­ti ir nu­spręs­ti, kur bus su­jun­gi­mai. Įtemp­ti ke­tur­kam­pes lu­bas ne­su­dė­tin­ga – su­si­do­ros ir nau­jo­kai. Pir­miau­sia rei­kia vis­ką ge­rai iš­ma­tuo­ti ir iš­siųs­ti už­sa­ky­mą dan­gos ga­min­to­jams.

Mon­tuo­jant įtem­pia­mą­sias lu­bas pa­tiems ar pri­žiū­rint meis­trų dar­bą bū­ti­na ži­no­ti tech­ni­nius niuan­sus. Iš pra­džių pa­lei sie­nas pri­tvir­ti­na­mas pro­fi­liuo­tis, o kam­ba­rys trum­pam karš­to oro ora­pū­te tu­ri bū­ti įšil­do­mas iki 50–60 laips­nių. Kai me­džia­ga tam­pa plas­tiš­ka ir ple­čia­si, ji su­jun­gia­ma su pro­fi­liais. Pa­ti­ki­miau­sia su­jung­ti va­di­na­mą­ja har­pū­nų sis­te­ma. Su­ma­žė­jus tem­pe­ra­tū­rai me­džia­ga trau­kia­si ir įsi­tem­pia. Lu­bos pa­to­gios, nes uži­ma la­bai ma­žai vie­tos iki pa­grin­di­nių lu­bų – vi­sai sis­te­mai už­teks nuo 1 iki 5 cen­ti­me­trų.

Ta­čiau jei kam­ba­rio geo­me­tri­ja su­dė­tin­ga ar­ba skliau­ti­nė, kaip sa­kė J. Ja­ki­mo­vas, ver­čiau pa­si­sam­dy­ti spe­cia­lis­tus. Anot pa­šne­ko­vo, įtem­pia­mų­jų ir tech­ni­nės teks­ti­lės lu­bų pa­grin­di­nis pra­na­šu­mas – grei­tas ir šva­rus mon­ta­vi­mas, ma­žas kons­truk­ci­jos aukš­tis bei svo­ris. Dėl to jos pa­to­ges­nės už ka­ba­mą­sias mi­ne­ra­li­nių, me­ta­li­nių seg­men­tų, plas­ti­ko juo­stų, me­di­nes ar veid­ro­di­nes lu­bas.

Gips­kar­to­nio pranašumai

Vis dėl­to po­pu­lia­riau­sios iki šiol te­bė­ra vien­ti­sų ka­ba­mų­jų lu­bų kons­truk­ci­jos iš gips­kar­to­nio lakš­tų. Na­mų šei­mi­nin­kus, ku­rie ren­ka­si to­kį spren­di­mą, daž­niau­siai ža­vi ga­li­my­bė grei­tai ir leng­vai de­ko­ruo­ti ne­pa­trauk­lų ba­zi­nių lu­bų pa­vir­šių, pa­slėp­ti in­ži­ne­ri­nes ko­mu­ni­ka­ci­jas, mon­tuo­ti švies­tu­vus ir dar su­teik­ti bet ko­kią no­ri­mą for­mą lu­bų erd­vei. Gips­kar­to­nio plokš­tės, be at­spa­ru­mo ug­niai, taip pat pui­kiai pa­de­da pa­lai­ky­ti tin­ka­mą pa­tal­pos drėg­nu­mą, jas bet ka­da ga­li­ma at­nau­jin­ti – per­da­žy­ti akri­li­niais da­žais. J. Ja­ki­mo­vas pri­mi­nė, jog mon­tuo­jant to­kias lu­bas svar­bu ne­už­mirš­ti pa­lik­ti spe­cia­lių an­gų, kad bū­tų ga­li­ma prie­iti prie elek­tros ins­ta­lia­ci­jos, įreng­tos erd­vė­je tarp lu­bų.

Tie­sa, ka­ba­mų­jų gips­kar­to­nio lu­bų ne­rei­kė­tų sku­bė­ti da­žy­ti. Sta­ty­bi­nių me­džia­gų ga­min­to­jas „Knauf“ re­ko­men­duo­ja jas glais­ty­ti pra­ėjus po­rai par­ų po mon­ta­vi­mo, mat plokš­tės tu­ri pri­si­tai­ky­ti prie pa­tal­pos vir­šaus tem­pe­ra­tū­ros ir drėg­mės są­ly­gų.

Gips­kar­to­nis – „vaikš­čio­jan­ti“ me­džia­ga, to­dėl svar­bios yra de­for­ma­ci­nės siū­lės. Jei pa­tal­pa dau­giau kaip 15 me­trų plo­to, tu­ri bū­ti da­ro­ma de­for­ma­ci­nė siū­lė. Esant įstri­žoms lu­boms at­stu­mas ne­tu­rė­tų vir­šy­ti 10 me­trų. Kai lu­bos „i­šei­na“ iš plokš­tu­mos bent 1 me­trą, rei­kia da­ry­ti de­for­ma­ci­nę siū­lę. Jei kam­ba­ry­je yra ko­lo­nų, prie jų taip pat tu­ri bū­ti de­for­ma­ci­nės siū­lės. Prie pe­ri­me­tri­nių pro­fi­lių gips­kar­to­nio ne­bū­ti­na pri­suk­ti, jei nė­ra to­kio prieš­gais­ri­nės sau­gos rei­ka­la­vi­mo.

Anot J. Ja­ki­mo­vo, no­rint su­kur­ti dau­gia­pa­ko­pes iš­skir­ti­nes lu­bas nuo­sa­vuo­se na­muo­se ar di­de­liuo­se apar­ta­men­tuo­se vis daž­niau grie­bia­ma­si de­ko­ra­ty­vi­nių lu­bų („lu­bų lu­bo­se“) spren­di­mų. Jos taip pat daž­nai mon­tuo­ja­mos iš gips­kar­to­nio. De­ko­ra­ty­vi­nė­se lu­bo­se la­bai po­pu­lia­ru įreng­ti švie­sos dio­dų (LED) plokš­čių ar­ba jų juo­stų apš­vie­ti­mą. To­kiu at­ve­ju mon­tuo­ja­mas at­vi­ras ka­ba­ma­sis kar­ka­sas, prie ku­rio bet ko­kia­me aukš­ty­je tvir­ti­na­mi švies­tu­vai. Toks spren­di­mas ga­li bū­ti tai­ko­mas ir po ba­zi­nių lu­bų plokš­tu­ma, ir kaip an­tros ka­ba­mo­sios lu­bos, su­mon­tuo­tos že­miau pir­mų­jų. Šiuo me­tu ne vien­ti­sos lu­bos la­bai po­pu­lia­rios. Anks­čiau tam, kad lu­bų ni­šo­se bū­tų ga­li­ma įreng­ti pa­pil­do­mą apš­vie­ti­mą, tek­da­vo da­ry­ti apie 15 cen­ti­me­trų nu­lei­di­mą, o mon­tuo­jant LED juo­stų apš­vie­ti­mą pa­kan­ka vos 5–6 cen­ti­me­trų. Ži­no­ma, ne­rei­kė­tų pa­mirš­ti, kad ki­tų švie­sos šal­ti­nių pa­tal­po­je taip pat pri­reiks, nes LED juo­stos tin­ka tik silp­nam va­ka­ri­niam ar nak­ti­niam apš­vie­ti­mui, pa­pil­do­miems švie­sos efek­tams kam­ba­ry­je su­kur­ti. Ne­bent mon­tuo­si­me daug ir ga­lin­gų švie­sos dio­dų.