Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Ką turėtumėme žinoti apie skirtingų langų uždangų valymą ir priežiūrą?

Nemaža dalis žmonių tiesiog pakabina užuolaidas ar kitokią langų uždangą ir apie ją daugiau nebesusimąsto. Jiems atrodo, kad šių interjero elementų priežiūra – arba pernelyg sudėtinga, arba nereikalinga.
Nuotraukos

2018.08.20.

Nemaža dalis žmonių tiesiog pakabina užuolaidas ar kitokią langų uždangą ir apie ją daugiau nebesusimąsto. Jiems atrodo, kad šių interjero elementų priežiūra – arba pernelyg sudėtinga, arba nereikalinga. Tačiau skirtingų langų uždangų valymas nėra sudėtingas darbas ir jis neužima daug laiko. Periodiškai atlikti šią užduotį būtina – taip išlaikysite langų uždangų estetiškumą ir užtikrinsite funkcionalumą. Taigi, ką reikėtų žinoti apie skirtingų langų uždangų valymą ir priežiūrą?

Užuolaidų valymas

Langų uždangos turėtų būti valomos bent kartą per metus. Jų priežiūros ypatybės skiriasi priklausomai nuo tipo ir audinio. Pasak „Domus Lumina“ specialistų, vienas langų uždangas pakanka nusiurbti dulkių siurbliu, kitas reikia išskalbti skalbimo mašinoje, o trečių valymu gali tekti pasirūpinti profesionalams.

Medžiaginių užuolaidų priežiūros niuansai paprastai nurodomi ant etiketės. Vis dėlto galima išskirti ir kelias esmines, bendras taisykles. Pavyzdžiui, jei namus puošia šilkinės ar tiulio užuolaidos, neskalbkite jų skalbimo mašina – geriau tai padaryti rankomis, drungname vandenyje. Nenaudokite baliklių ar kitokių stiprių priemonių: jos gali išblukinti spalvas, pažeisti audinį. Tiulio užuolaidų nepatartina gręžti. Be to, tokius audinius geriausia džiovinti natūraliai. Šilkinių užuolaidų valymą taip pat galite patikėti valyklų darbuotojams.

Skalbimo mašinoje drąsiai skalbti galite medvilnines, linines, iš poliesterio audinio pasiūtas užuolaidas. Vis dėlto reikėtų įsidėmėti, kad jų negalima skalbti aukštesnėje nei 60 laipsnių temperatūroje: audinys bluks, deformuosis. „Domus Lumina“ audinių ekspertai teigia, kad išimtis gali būti taikoma tik šviesioms medvilninėms užuolaidoms. Vis dėlto pirmiausia būtina pasidomėti specifiniais priežiūros nurodymais, pateikiamais ant užuolaidų pakuotės. Medvilnines ir iš poliesterio pasiūtas užuolaidas galite džiovinti džiovyklėje, tačiau nesirinkite tam galingiausios programos. Lininių užuolaidų geriau neperdžiovinti – kitaip jas bus sunkiau išlyginti. 

Standesnės, sunkesnės medžiagos užuolaidas, pasiūtas iš brokato, aksomo ir panašių medžiagų rekomenduojama nusiurbti dulkių siurbliu, naudojant tam skirtą antgalį. Tačiau panašiai galite prižiūrėti ir bet kurio kito tipo užuolaidas. Jei neturite tinkamo siurblio antgalio, nuvalyti dulkes galite ir tiesiog drėgna šluoste.

Nėriniuotos užuolaidos turėtų būti skalbiamos pasirinkus trumpą skalbimo programą. „Domus Lumina“ atstovai pabrėžia, kad neskalbiamos, kitaip neprižiūrimos medžiaginės užuolaidos sparčiau nusidėvi – dėl intensyvios saulės šviesos, dulkių ir kitų nešvarumų jos lengviau plyšta ir greičiau nublunka. Skalbimas padeda išlaikyti spalvas sodrias, palaiko siūlų tvirtumą.

Medinės arba medžio imitacijos žaliuzės

Tokio tipo žaliuzes prižiūrėti reikia taip pat, kaip ir medinius baldus. Rekomenduojama nuleisti žaliuzes iki pat apačios ir pasukti juosteles į uždengimo poziciją. Tai atlikę, nuvalykite dulkes švaria, minkšta šluoste, laikydami žaliuzes už apačios. Tuomet pasukite lenteles į priešingą pusę ir pakartokite procedūrą. Išskalavę šluostę šiltame vandenyje, gerai ją nusunkite ir dar kartą perbraukite abi puses. Tiesa, panašiai dulkes nuvalyti galite ir naudodami specialų įrankį. Atlikę šiuos veiksmus, žaliuzes atverkite ir leiskite joms nudžiūti.

Aliumininės žaliuzės

Šio tipo žaliuzes „Domus Lumina“ specialistai rekomenduoja arba nusiurbti dulkių siurbliu, tam taip pat naudojant specialų antgalį, arba valyti taip pat, kaip medinę langų uždangą. Jei valysite drėgna šluoste, po to atverkite žaliuzes ir leiskite joms nudžiūti.

Vertikalios žaliuzės

Šio tipo žaliuzės reikalauja kone mažiausiai priežiūros. Tiesiog reguliariai jas valykite nusiurbdami dulkių siurbliu su specialiu antgaliu, ir jos visuomet atrodys lyg naujos. Vertikalias žaliuzes valyti patariama iš apačios į viršų, antraip juostos gali nukristi. Verta paminėti, kad šiandien galite įsigyti ir vertikalias žaliuzes, pasiūtas iš impregnuotų, nešvarumų kaupimuisi atsparesnių audinių. Nemažą dalį jų galima drąsiai skalbti rankomis.

Romanetės

Romanetes taip pat patariama valyti naudojantis dulkių siurbliu. Tai darykite nustatę mažo galingumo režimą. Dėmes „Domus Lumina“ specialistai rekomenduoja valyti skudurėliu, sudrėkintu paprasto muilo (be priedų) tirpale. Išvalę dėmę, nusausinkite sudrėkintą plotą sausa šluoste ir palikite išdžiūti. Jei įsigijote langų uždangą iš „Domus Lumina“, jos audinį taip pat galite skalbti ir rankomis arba skalbimo mašinoje – tereikia prieš tai nuimti medžiagą nuo strypelių. Skalbimo, džiovinimo specifika priklauso nuo audinio tipo.  Kaip ir užuolaidas – šiuos langų uždengimus galima valyti valykloje patikint jų priežiūrą profesionalams.

Roletai

Šių iš apdirbto putų polistireno ir kitų impregnuotų medžiagų pagamintų langų uždangų valymui rekomenduojama naudoti kempinėlę arba švarią šluostę, sudrėkintą silpname plovimo priemonės skiedinyje. Valykite keliais etapais: pradėkite nuo apačios ir kilkite į viršų, kol nuvalysite visą roletą. Po valymo palikite roletus visiškai nuleistus, kad jie nudžiūtų. Vis dėlto verta pastebėti, kad šiuolaikiškiems roletams daug ir dažnos priežiūros nereikia. Tai – patvari, dėmėms, drėgmei labai atspari langų uždanga.

Naudinga žinoti ir tai, kad kai kuriuos roletų audinius (priklausomai nuo jų techninių ypatybių) galite skalbti ir rankomis. Tokiu būdu galite išvalyti virtuvės zonoje esančią langų uždangą – ją dažnai pasiekia riebalai, kitokie nešvarumai. Nuėmę ir išvynioję roleto audinį, pamerkite jį į vandenį, užpilkite nedideliu kiekiu švelnaus ploviklio, kurį laiką palaikykite ir, galiausiai, minkštu šepetėliu ar kempinėle švelniai nutrinkite ritininę užuolaidą iš abiejų pusių. Tai atlikę, audinį gerai išskalaukite, išdžiovinkite natūraliu būdu ir pakabinkite atgal.

Langų uždangų valymas nereikalauja daug laiko. Kartais tam, kad galėtumėte išvalyti, jų net nebūtina nukabinti. Jei kyla papildomų klausimų, kaip geriau prižiūrėti ir valyti skirtingas, iš specifinio audinio pasiūtas langų uždangas, visada galite to pasiteirauti „Domus Lumina“ konsultantų. Audinių ekspertų patarimai ir tikslus rekomendacijų laikymasis – tai, kas padės užtikrinti uždangų ilgaamžiškumą lengvai.