Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Klijuojame tapetus patys

Nepaisant visų technologinių naujovių, tapetai lieka viena
Nuotraukos

Nepaisant visų technologinių naujovių, tapetai lieka viena populiariausių sienos apdailos priemonių. Jeigu dar yra žmonių, kurie patys neklijavę tapetų, tai rasti tokių, kurie nėra matę, kaip tai daroma, būtų turbūt neįmanoma. Visgi reiktų nepamiršti, kad šitas, atrodytų, paprastas sienų dekoravimo būdas, nesilaikant tam tikrų taisyklių ir technologinių reikalavimų, atskirų skirtingoms tapetų rūšims, gali tapti tikru košmaru.

 

Norint, kad darbas teiktų malonumą, o rezultatas džiugintų, reikia tinkamai įvertinti tris pagrindinius „proceso dalyvius“ – tapetus, naudojamus klijus ir paviršių ant kurio bus klijuojama.

 

Rinkoje galima rasti pačių įvairiausių tapetų – popierinių, medžiaginių, dažomų, stiklo pluošto audinio ir t.t. Kokie bus naudojami konkrečiu atveju, lemia patalpų savininko pasirinkimas ir būsima patalpų paskirtis. Tarkim plaunami tapetai gali atlaikyti didelę drėgmę. Yra atsparūs saulei tapetai, kuris tikslinga klijuota nuolat saulės nušviečiamų patalpų sienas. Yra tapetai skirti dažymui ir t.t.

 

Reikiamas tapetų kiekis paskaičiuojamas išmatavus patalpų aukštį, sienų plotį ir tapetų rulono plotį. Ekonomiškiausi bus vienspalviai tapetai, nes tada nereikės derinti ant jų esančių piešinių linijų.

 

Taip pat labai svarbu kiekvienai tapetų rūšiai parinkti tinkamus klijus. Seniai praėjo tie laikai, kai žmonės patys virė klijus naudodami krakmolą arba miltus. Kita vertus, tokios, praėjusio amžiaus tehcnologijos nelabai moderniems tapetams ir tinka. Namų darbo klijus galima naudoti nebent klijuojant pačius pigiausius ir paprasčiausius popierinius tapetus kur nors mažai naudojamoje patalpoje. Kaip išsirinkti tinkamus klijus?

 

Visų pirma renkantis klijus reikia įvertinti naudoti planuojamų tapetų pagrindą. Yra klijų, kurie tinka ne tik vienai, bet kelioms skirtingoms tapetų rūšims. Tarkim ant klijų pakuotės gali būti užrašas „sunkiems tapetams“ arba „lengviems tapetams“. Lengvi tapetai – popieriniai, sunkūs – viniliniai, stiklo pluošto, medžiaginiai, skirti dažymui ir pan. Ant pakuotės gali būti užrašyta ir „viniliniams“ arba „medžiaginiams“. Aišku, galima eksperimentuoti naudojant tuos pačius klijus skirtingoms tapetų grupėms, bet tai reiktų daryti ne su svetainės sienomis.

 

Dar viena paprasta taisyklė – įpraskite skaityti instrukcijas. Tiek esančias ant tapetų, tiek ant klijų pakuotės. Taip sužinosite iš ko pagaminti jūsų turimi tapetai ir ar tinka jiems jūsų turimi klijai. Kalbant apie sunkius tapetus, svarbiausia, kad jiems skirti klijai išlaikytų apdailos medžiagas ant sienos. Jeigu tapetai su piešiniu ir jį reikia derinti, svarbu, kad klijai sudarytų tam galimybę, t.y. leistų tapetus judinti.

 

Tapetams siūloma nemažai skirtingų klijų tipų. Jeigu lėšos leidžia, reiktų naudoti ne pirmus metus rinkoje esančių gamintojų siūlomas prekes. Tada galime būti ramūs, kad neteks tapetų klijuoti iš naujo ar dailinti atspurusių kampų.

 

Paprastai klijai parduodami 100 – 500 g. svorio pakuotėse. Ant pakuotės turi būti užrašytas klijų pavadinimas, kokio tipo tapetams jie skirti, kokį plotą gali uždengti, kaip turi būti paruošiami ir naudojami. Paprastai pakuotės viduje yra sausi klijai, kuriuos reikia atskiesti vandeniu ir paruošti mišinį. Labai svarbu parinkti tinkamą vandens kiekį ir tinkamą temperatūrą.

Dažnai klijų sudėtyje yra indikatorius (dažniausiai rausvas), kuris nudažo šlapius klijus ir išgaruoja jiems džiūnant. Tai leidžia tolygiai paskirstyti klijus ant „darbinio“ paviršiaus ir palengvina tapetų klijavimą kampuose.

Yra atskira klijų grupė, kurie tepami ne ant tapetų, o ant sienų.

 

Taip pat prieš pradedant darbą būtina pasirūpinti reikiamais instrumentais: peiliu, liniuote, žirklėmis, kampuočiu, švariais skudurėliais, guminiu voleliu, teptuku ir talpa klijams,

 

Kai šitie du etapai praeiti, būtina tinkamai paruošti sieną, nes galutinis rezultatas labai daug priklauso ir nuo jos būklės. Sienos paviršius turi būti lygus, sausas ir lygus. Prieš klijuojant naujus tapetus, būtina nuvalyti visus senųjų likučius. Jeigu sienos paviršius ypač nelygus, rekomenduojama jį nuglaistyti, išlyginti ir palaukti, kol glaistas visiškai išdžius. Taip pat būtina užglaistyti visus nedidelius nelygumus ir įtrūkimus, o sieną prieš pradedant klijuoti tapetus, padengti klijais arba universaliu gruntu. To nepadarius ant tapetų esantis klijai gali susigerti į sieną ir tapetai nesilaikys.

 

Atminkite, kad geriausia tapetus klijuoti esant +20° С temperatūrai. Ir venkite skersvėjų. Patogiausia tapetus klijuoti dviese. Tada vienas galės laikyti tapetus viršuje, antras sužiūrėti juos apačioje. Klijuojamas juostas rekomenduotina pasiruošti iš anksto ir, jei to reikia, suderinti piešinį. Užtepus klijus tapetus reikia sulenkti klijais į vidų, palaukti apie 5 minutes, kad klijai spėtų įsigerti ir tik tada juos klijuoti.

 

Visus nelygumus, raukšles ir kauburėlius būtina tuoj pat išlyginti. Ypatingai kruopščiai reikia klijuoti juostų kraštus, juos prispausti ir išlyginti guminiu voleliu. Oro „burbuliukus“ reikia atsargiai nustumti į tapetų pakraštį. Jeigu jungiant tapetų kraštus, juos reikia užleisti vieną ant kito, dažniausiai pradedama klijuoti nuo lango. Tokiu atveju sujungimas nemes šešėlio. Klijuojant patalpos kampus, reikia įvertinti tai, kad džiūdami tapetai gali trauktis ir kampus klijuoti ypač atidžiai.

 

Tapetų klijavimo patirtis ateina ganėtinai gretai, jeigu tik neskubinsite paties proceso, viską darysite kruopščiai ir neskubėdami. Pasitreniruoti galima mažiau naudojamose patalpose arba klijuojant tokias kambario vietas, kurias vėliau užstatysite baldais.

 

Paruošta pagal užsienio spaudą

 

Prim.lt