Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip nepadaryti klaidos renkantis namo dydį

Nu­spren­dus sta­ty­tis gy­ve­na­mą­jį ar poil­si­nį na­mą klau­si­mų daž­nam at­si­ran­da dau­giau nei at­sa­ky­mų, ypač jei tai – pir­ma­sis na­mas gy­ve­ni­me.
Nuotraukos
Nu­spren­dus sta­ty­tis gy­ve­na­mą­jį ar poil­si­nį na­mą klau­si­mų daž­nam at­si­ran­da dau­giau nei at­sa­ky­mų, ypač jei tai – pir­ma­sis na­mas gy­ve­ni­me. Vie­nas svar­biau­sių da­ly­kų, ku­rį rei­kia nu­spręs­ti – ko­kio dy­džio na­mas yra rei­ka­lin­gas

Sta­tan­tis na­mą svar­bu su­pras­ti, kad jis rei­ka­lau­ja prie­žiū­ros. Kuo dau­giau kvad­ra­ti­nių me­trų – tuo dau­giau dar­bo ir fi­nan­sų jį pri­žiū­rint ir re­mon­tuo­jant. Pa­sak bend­ro­vės „Meis­tro na­mai“ va­do­vo Da­riaus Ži­lins­ko, op­ti­ma­lus gy­ve­na­mo­jo na­mo plo­tas yra iki 80 kvad­ra­ti­nių me­trų, to­kį na­mą ne­su­dė­tin­ga tvar­ky­ti ir pri­žiū­rė­ti.

„Kar­tais žmo­nės no­rė­da­mi kuo di­des­nio na­mo pa­mirš­ta, kad in­ves­ti­ci­jų pri­rei­kia ne tik jo sta­ty­mo eta­pe, bet ir il­ges­nė­je pers­pek­ty­vo­je – gy­ve­nant. Di­de­lio na­mo prie­žiū­ra yra pa­kan­ka­mai rim­tas dar­bas, tai itin svar­bu su­pras­ti ir įver­tin­ti. Ar tu­rė­si­te pa­kan­ka­mai lai­ko va­ly­ti di­džiu­lį plo­tą? Ar pa­kaks lė­šų re­mon­tui, ku­rio kar­tas nuo kar­to pri­si­reiks? Tai klau­si­mai, į ku­riuos rei­kia at­sa­ky­ti spren­džian­ti, ko­kio dy­džio na­mą sta­ty­tis“, – sa­ko D. Kok­le­vi­čius.

No­rint ap­čiuo­pia­miau su­pras­ti, kiek lai­ko teks skir­ti skir­tin­go dy­džio na­mui iš­kuop­ti, ga­li­te pa­si­nau­do­ti la­bai pa­pras­ta for­mu­le: pa­gal­vo­ki­te, kiek va­lan­dų tvar­ko­tės da­bar­ti­nį gy­ve­na­mą­jį plo­tą ir pa­dau­gin­ki­te jį iš no­ri­mo na­mo kvad­ra­tų skai­čiaus. Jei, pa­vyz­džiui, sa­vo 40 kvad­ra­ti­nių me­trų bu­tą tvar­ko­te 4 va­lan­das kar­tą per sa­vai­tę, tuo­met 80 kvad­ra­ti­nių me­trų na­mui, ti­kė­ti­na, pri­reiks 8 va­lan­dų dar­bo.

Kiek erd­vės rei­kia kiek­vie­nam šei­mos na­riui?

Ži­no­ma, sta­tan­tis gy­ve­na­mą­jį na­mą plo­tą rei­kia ver­tin­ti pa­gal šei­mos na­rių kie­kį, nu­ma­to­mą ret­sy­kiais ap­si­lan­kan­čių sve­čių skai­čių. Jei šei­mo­je – vos trys as­me­nys, ga­li­ma pui­kiai ir kom­for­tiš­kai gy­ven­ti ir ma­žes­nia­me na­me, ta­čiau jei šei­mą su­da­ro ke­tu­ri ir dau­giau žmo­nių, lo­giš­ka, kad kiek­vie­nam jų rei­ka­lin­ga nuo­sa­va pri­va­ti erd­vė, vai­kai kur kas ge­riau jau­čia­si tu­rė­da­mi sa­vo kam­ba­rius, o tė­vai – ga­lė­da­mi pa­il­sė­ti ne šei­my­nos šur­mu­ly­je. To­kiu at­ve­ju ir kvad­ra­ti­nių me­trų skai­čius iš­au­ga.

„Be to, svar­bu at­siž­velg­ti ir į tai, kad bend­ro­sios erd­vės, to­kios kaip sve­tai­nė, vir­tu­vė, tu­ri bū­ti di­des­nės, kad tarp vi­sų gy­ven­to­jų ne­bū­tų trin­ties. Ži­no­ma, la­bai pa­to­gu tu­rė­ti ne vie­ną, o bent po­rą skir­tin­gų vo­nios ir du­šo kam­ba­rių, taip su­tau­po­ma lai­ko ruo­šian­tis ry­tais į dar­bus ir mo­kyk­las“, – pa­ta­ri­mais da­li­ja­si me­di­nius na­mus sta­tan­čios bend­ro­vės „Meis­tro na­mai“ pro­jek­tų va­do­vas D. Kok­le­vi­čius.

Pa­sak spe­cia­lis­to, taip pat pro­jek­tuo­jant gy­ve­na­mą­jį na­mą ver­ta aps­vars­ty­ti ir te­ra­sos dy­dį – juk šil­tuo­ju se­zo­nu vi­si no­ri leis­ti lai­ką lau­ke, daž­nai ap­si­lan­ko drau­gai ir gi­mi­nai­čiai, ku­riuos sma­gu tu­rė­ti kur su­so­din­ti ne tik vi­du­je, bet ir gry­na­me ore. Ži­no­ma, per­sis­teng­ti ne­rei­kė­tų – pro­jek­tuo­da­mi nau­ją­jį na­mą pa­sis­ten­ki­te kuo ra­cio­na­liau su­vok­ti, kiek vie­tos rei­kia tam ti­kram žmo­nių skai­čiui, kaip daž­nai na­mie su­lau­kia­te sve­čių. Tie­sa, daž­nai įsi­vaiz­duo­ti plo­tą su­nku, ta­čiau vi­sa­da pa­tar­ti­na dar prieš brai­žant pro­jek­tą nu­vyk­ti į skly­pą ir žy­mė­tis erd­vių ri­bas, pa­vyz­džiui, vir­vu­tė­mis, pa­si­vaikš­čio­ti jo­se ir taip rea­lia­me plo­te įver­tin­ti, kiek vie­tos rei­kia skir­tin­goms erd­vėms.

So­dy­bos ga­li bū­ti itin ma­žos, svar­biau­sia – vie­ta daiktams

Kiek ki­to­kia si­tua­ci­ja yra sta­tant so­dy­bą, na­mą poil­siui. Pa­sta­ra­jam erd­vės ga­li rei­kė­ti ir la­bai ne­daug, vis dėl­to čia dė­me­sį rei­kia at­kreip­ti į tai, kad so­dy­bo­je šei­mos pa­pras­tai tu­ri dau­gy­bę įvai­rių daik­tų, skir­tų jos prie­žiū­rai bei lais­va­lai­kiui.

„Daž­nai sa­vo klien­tams gre­ta ne­di­de­lio so­do na­me­lio ar ma­žos so­dy­bos re­ko­men­duo­ja­me sta­ty­tis me­di­nius san­dė­liu­kus, sto­gi­nes – pa­tal­pas, ku­rio­se ga­li­ma lai­ky­ti vi­sus so­do daik­tus: įran­kius, keps­ni­nes, dvi­ra­čius ir kit­ką. Taip su­tau­po­ma vie­tos pa­grin­di­nia­me na­me, daž­niau­siai skir­ta­me mie­gui bei mais­to ga­my­bai, iš­ven­gia­ma ne­tvar­kos ir chao­so. Pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai nu­spren­dę, kad vi­są lai­ką sa­vo poil­sia­vie­tė­je žmo­nės leis lau­ke, jie ren­ka­si itin ma­žą me­di­nį so­do na­me­lį, kur tel­pa ke­lios lo­vos ir ma­ža vir­tu­vė­lė, gre­ta pa­sis­ta­to san­dė­liu­ką daik­tams ir taip įsi­ren­gia vis­ką, ko ga­li pri­reik­ti, už itin ma­žą biu­dže­tą. Svar­biau­sia tin­ka­mai įver­tin­ti sa­vo įpro­čius ir po­rei­kius, tuo­met ga­li­ma ras­ti pa­to­gių ir eko­no­miš­kų spren­di­mų“, – pa­sa­ko­ja D. Kok­le­vi­čius.

Vis dėl­to at­ve­jų bū­na vi­so­kių: vie­niems so­dy­bos na­me­lio rei­kia tik mie­gui, tuo tar­pu ki­tiems – šei­mos ir gi­mi­nės šven­tėms, va­ka­rė­liams, di­de­liems su­si­bū­ri­mams. To­kiu at­ve­ju kaip ir ta­da, kai sta­to­mas gy­ve­na­ma­sis na­mas, rei­kė­tų ver­tin­ti ga­li­mus žmo­nių srau­tus ir jiems rei­ka­lin­gos erd­vės kie­kį (mie­ga­mų­jų, vo­nios kam­ba­rių ir pan.). Vi­sais at­ve­jais daž­niau­siai ver­ta kreip­tis ne tik į na­mą sta­tan­čią ar iš me­džio ren­čian­čią įmo­nę, bet ir į ar­chi­tek­tus, ku­rie pa­de­da tiks­liai ir aiš­kiai nu­si­ma­ty­ti rei­kia­mo plo­to kie­kį, par­en­gia lū­kes­čius ati­tin­kan­čius pro­jek­tus.