Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip sodinti ir prižiūrėti pomidorus

Pomidorai – puikiai pažįstamos ir daugelio mėgstamos daržovės.
Nuotraukos

Pomidorai – puikiai pažįstamos ir daugelio mėgstamos daržovės. Ne vienoje šalyje jie populiarumu nusileidžia tik bulvėms. Juos galima marinuoti, konservuoti arba valgyti žalius. Jie puikiai tinka ir ką tik nuskinti, ir apdoroti. Taigi, ką reikia žinoti, norint turėti jų namuose?

 

Pomidorų auginimo būdai

Yra trys labiausiai paplitę pomidorų auginimo būdai:

Sodinimas į atvirą gruntą. Tiesa, tokiu atveju reikia žinoti, kad pomidorai – ganėtinai kaprizingi ir mėgsta šilumą bei šviesą. Jiems kenkia vėjas ir per didelė drėgmė. Visgi, laikantis tam tikrų taisyklių, galima surinkti gerą derlių ir sodinant juos atvirame grunte. Tam reikia pasirinkti jūsų vietovei geriausiai tinkančią veislę, parinkti saulėtą vietą ir užtikrinti reguliarų laistymą. Situaciją kiek palengvina tai, kad dirvai pomidorai „didelių reikalavimų nekelia“.

Sodinimas šiltnamyje. Tam tikrų niuansų turi ir sodinimas šiltnamyje. Šiltas ir drėgnas klimatas skatina ne tik pomidorų, bet i kenkėjų augimą. Šią problemą galima spręsti viename šiltnamyje auginant kelias skirtingas kultūras, stebint drėgmę ir reguliariai vėdinant. Šiltnamyje galima auginti ir pomidorų medį.

Aukštyn kojomis. Tokiu atveju rasodą sodinama į puodelį ar apverstą kibirą, užberiama žemėmis, palaistoma ir pakabinama. Situacija paprastėja, nes nebereikia purenti dirvos ar naudoti pesticidus. Taip pat toks būdas leidžia sodinti pomidorus ten, kur mažai vietos ar dirva nėra derlinga.

 

Kaip išsirinkti pomidorų rūšį

Šiai dienai rinka siūlo gausybę skirtingų rūšių, kurios, pagal nutylėjimą, skirstomos į – laukines, skirtas šiltnamiams, sodinamas balkone ir namuose. Pomidorai, priklausomai nuo rūšies, gali būti maži ir dideli, geltoni, raudoni ar net juodi. Kurią rūšį rinktis? Prieš atsakant į šį klausimą, apsispręskite kur jūs sodinsite savo pomidorus – maži vaisiai gali spėti subręsti ir lauke, didelius reiktų auginti šiltnamyje. Taip pat būtina įvertinti regiono klimatines sąlygas ir tai, ką planuojate daryti su derliumi. Patyrę daržininkai linkę eksperimentuoti, sodinti naujas rūšis ir vėliau būtinai viską fiksuoti.

Pagal nokimo greitį pomidorai, dažniausiai, skirstomi į – ankstyvuosius, kurie sunoksta liepą, viduriniuosius, nokstančius rugpjūtį ir vėlyvuosius, sunokstančius tik rugsėjo pabaigoje. Daržininkai, norėdami nuolat turėti pomidorų, paprastai, sodina skirtingai nokstančius augalus.

 

Kaip išsiauginti rasodą

Sėklas sodinkite į neaukštą, iki 10 cm, dėžutę. Supiltai žemei reiktų leisti porą dienų susigulėti, nes kitaip sėklos bus ne taip giliai, kaip sodinote. Optimalus gylys sėkloms – 2-3 cm., tarpai tarp lysvių – 3 – 4 cm. Sėklos kišamos į žemę pas 5 mm. Laistyti galima ir prieš, ir po sodinimo. Idealiai sodinimui į gruntą tinka 40 cm aukščio rasoda, turinti išvysčiusią šaknų sistemą.

 

Kur sodinti pomidorus

Idealiausiai sodinimui atvirame grunte tinka saulėta, šilumos gaunanti ir nuo vėjo apsaugota vieta. Pomidorai, kaip minėjome, mėgstą šilumą, tačiau ne taip jautriai reaguoja į dirvos kokybę, tad sodinimui tinka beveik visa neutrali ar silpnai rūgšti dirva. Jeigu žinote, kad dirva nėra derlinga, iš rudens ją reiktų patręšti kompostu. Tręšiant organinėmis trąšomis, toje pačioje vietoje pomidorus galima sodinti 2 – 3 metus iš eilės. Pomidorus galima sodinti ten, kur prieš tau augo moliūgai, pupelės, kopūstai ar svogūnai. Sklypuose, kur augo bulvės ar baklažanai, pomidorus galima sodinti tik po 3 metų.

 

Pomidorų sodinimas

Prieš sodinant rasodą, dirvą būtina palaistyti. Duobutės gylis yra lygus rasodos indelio dydžiui. Tvirta rasoda sodinama tiesiai, aukštų ar vijoklinių rūšių rasodą – 45 laipsnių kampu. Pasodinus duobutes reikia užberti, sutrombuoti ir palaistyti. Greta būtina sustatyti kuolelius arba nuo lubų nuleisti virvutes, į kurias pomidorai kabinsis. Sodinant tarp eilių išlaikomas 60 – 70 cm tarpas, tarp augalų – 30 – 40 cm. Jeigu augalai aukštaūgiai – kvadratiniame metre jų sodinama 3 – 4 , jeigu žemaūgiai – 6 – 10 kai auga vienas kamienas arba 3 – 6 , kai auginami 2-3 kamienai.

 

Pomidorų laistymas ir tręšimas

Pomidorai geriausiai auga kai dirvos drėgnumas siekia 85 – 90 proc., oro – 50 proc. Laistyti juos geriausia pažeme, anksti ryte, šiltu vandeniu. Dirvą reiktų mulčiuoti. Taip pat būtina laikytis laistymo režimo – pasodinta rasoda palaistoma ir paliekama porai dienų. Vėliau laistoma 1 – 2 kartus per savaitę, gausiai, tačiau įvertinus rūšies ypatybes ir gamtines sąlygas.

Fosforo kalio trąšos užtikrina, kad derliuje bus mažai nitratų, mikro elementai su boru ir magniu taip pat puikiai tinka pomidorams. Taip pat tinka kompostas ir galvijų mėšlas.

 

Pomidorų nokinimo būdai

Žalius pomidorus galima nokinti namuose. Tam pasirenkami vidutiniai ir dideli vaisiai, kurie 2 – 3 sluoksniais suguldomi dėžutėse ir perdengiami popieriumi arba sausomis pjuvenomis. Optimali nokimo temperatūra 12 – 15 C, drėgmė – 80 proc. Sudėjus pomidorus, talpa uždengiama, nes jie puikiai noksta tamsoje. Procesas trunka apie 30 – 40 dienų. Pirmieji prinoksta dideli pomidorai.

 

Kaip išsaugoti derlių

Pomidorus renka tiek žalius, tiek jau prinokusius. Viskas priklauso nuo to, kur juos planuojama panaudoti. Maistui ar sultims geriausia tinka raudoni pomidorai. Jeigu planuojate užsiimti konservavimu, rinkitės rausvus vaisius, o nokinimui – žalius. Nors juos irgi galima konservuoti.

Sunokusius pomidorus galima saugoti 4 dienas, rausvus – apie 5, žalius – iki 10. Pastarieji geriausiai atlaiko ir tolimus pervežimus.

 

Prim.lt