Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip pasirinkti plastikinius langus

Ar žinote, kad nesandarūs langai – kartais daugiau nei 30 procentų namo šilumos nuostolių priežastis.
Nuotraukos

Ar žinote, kad nesandarūs langai – kartais daugiau nei 30 procentų namo šilumos nuostolių priežastis. Anksčiau ar vėliau pradedama galvoti apie senų medinių langų keitimą. Todėl dažnai langų keitimas tampa visų besirūpinančiųjų būsto šiluma galvos skausmas. Nuo ko pradėti? Jūs turite krūvą reklaminių lankstinukų, kuriuos randate savo pašto dėžutėje, begalę skelbimų populiariame laikraštyje. Na, gal dar porą gera linkinčio kaimyno patarimų. Jeigu iš visos gausos siūlomų langų apsisprendėte įsigyti plastikinius langus, straipsnyje rasite pagrindinius kriterijus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį.

Lietuvoje yra per 300 plastikinius langus gaminančių ir montuojančių firmų. Kiekviena firma stengiasi atsiriekti nors truputėlį langų rinkos pyrago. Todėl, sakykime, už 600 litų galima įsigyti ir patikimos firmos gerus, ir, švelniai sakant, nelabai patikimus gaminius, eksportuotus iš mums draugiškų kaimyninių šalių.

90 procentų skambučių į plastikiniais langais prekiaujančias firmą pirmas klausimas būna – kiek kainuoja langas. Reikia atminti, kad kaina tikrai nelemia lango kokybės. Apstu apgaulingos reklamos, kurioje akcentuojamos neesminės lango savybės, kaip dizainas, spalva, kamerų skaičius (kamerų skaičius kainą pakelia vos 5 proc.). Apie lango savybes paprastai iš dešimties firmų kalbės gal tik dvejose.

Žmonėms labai sunku padaryti galutinį sprendimą – po prastų medinių tarybinių langų kiekvienas plastikinių langų pasiūlymas sukelia susidomėjimą. Patartina apsilankyti bent keliose firmose, pasidomėti, palyginti. Tada susivoksite geriau ir žinodami pagrindinius kokybės reikalavimus galėsite lengviau išrinkti gerą produktą. Arba bent nepakliūsite į piktų plastikinių langų prekeivių rankas.

Svarbiausi kriterijai

1. Stiklo paketas – minimalaus šilumos laidumo garantas;

2. Apkaustai – saugumas nuo ilgapirščių, varstymo komfortabilumas;

3. Profilis ir plieno armuotė – kokybiškas plastikas, tvirtas plieno profilis apsaugos nuo susikraipymo, įvairių kliuvimų;

Stiklo paketas – šiluma

Visuomet, kai pardavimo vadybininkai iš pirkėjų išgirsta paslaptingąjį žodį „selektyviniai stiklai“, kaina iš karto smarkiai pakyla. Todėl reikėtų nors truputį žinoti selektyvinių stiklų savybes.

Dažniausiai siūlomi variantai ir jų šilumos laidumo savybės bei skaidrumas

1. Paprastas stiklo paketas, du stiklai šilumos laidumas – 2,6 W/m2K (stiklo skaidrumas ~82%)

2. Vienas stiklas kieto selektyvinio padengimo, kitas stiklas -minkšto padengimo – 1,7 W/m2K (stiklo skaidrumas ~81%)

3. Vienas paprastas kitas minkšto selektyvinio padengimo stiklas – 1,3 W/m2K (stiklo skaidrumas ~75- 77%). Jei tarpas tarp stiklų užpildomas argono dujomis – 1,1 W/m2K. Galima pasiekti ir 1,0, 0,9 ir 0,7 W/m2K, tačiau tokio stiklo kaina pradeda ženkliai kilti.

Selektyvinis stiklas, ant kurio yra plonas metalų oksidų sluoksnis, turi savybę atspindėti šiluminius spindulius. Seletyviniame stikle plėvelė dedama stiklo paketo vidinėje pusėje. Tokiu būdu kambario šiluma kaip nuo reflektoriaus atspindi atgal į kambarį. Stiklo paketas su naujos kartos minkšto padengimo selektyviniu stiklu išleidžia į lauką apie 3 kartus mažiau šilumos negu paprastas stiklo paketas (palyginimui 1.1w/m2K ir atitinkamai 2.6 W/m2K). Selektyvinį stiklą paprastai sunku nustatyti, jį atskirti galima šaltą dieną prie jo pridėjus ranką – jis bus žymiai šiltesnis už paprastą stiklą.

Kaip kainos ir kokybės vidurį, specialistai rekomenduoja dėti vieną selektyvinį ir vieną paprastą stiklą. tai geras sprendimas, nes selektyvinis stiklas iš vidinės lango pusės ir paprastas iš išorės sudaro pakankamai aukštą šiluminę varžą.

Rasojimo problemos

Viena pagrindinių stiklų rasojimo priežasčių – langai labai hermetiški ir sandarūs, nepraleidžia oro.

Be to, daugiabučiuose ir daugelyje individualių namų nepaisoma vėdinimo problemos. Pagal higienos reikalavimus, patalpose, kur būna žmonių, oras turi pasikeisti ~ 5 kartus per valandą, virtuvėje ~ 12 kartų per valandą, tualete ~ 9 kartus per valandą.

Perkant langus reikia būtinai teirautis orlaidžių. Jei langas be orlaidės, rekomenduojama iškart plačiai atidaryti langus ir duris, kad būtų skersvėjis. Po keliolikos sekundžių oras pasikeičia, tačiau patalpų sienos neatšąla, ir šilumos nuostoliai būna mažesni. Langai su orlaidėmis nėra daug brangesni, tačiau langų gamintojai, baimindamiesi netekti klientų, kartais apie orlaidės visai neužsimena.

Vienintelis būdas išvengti rasojančių langų – mėginti sutvarkyti vėdinimo sistemą arba pakeisti stiklo paketus.

Kitas dalykas, į kurį būtina atkreipti dėmesį – teisingas plastikinio lango montavimas. Nepakanka užpildyti tarpą tarp lango ir sienos montažinėmis putomis. Būtina iš vidinės ir išorinės lango pusės tvirtinti hidroizoliacinę medžiagą. Svarbu, kad ilgesnė palangė neužstotų radiatoriaus – priešingu atveju šiluma sunkiau pasiekia apatinę lango dalį, todėl ant stiklo kaupiasi kondensatas.

Apkaustai – varstymas ir lango ilgaamžiškumas

Užsisakant langus būtinai klauskite, ar yra apsauga ir kokio ji lygio, kokie apkaustai įdėti. Apatiniuose namo aukštuose būtinai reikėtų rinktis langus su nuo įsilaužimo apsaugančia furnitūra. Dažniausiai per langus įsilaužiama ne daužant stiklus, bet iškeliant laužtuvu lango varčią fiksuojančias detales iš rėme esančių griovelių. Taip vadinamieji „grybukai“ apsaugos nuo tokio gana paprasto lango atidarymo.

Būtinai reikia teirautis, ar langas turi varčios kėlimo mechanizmą – tai svarbus elementas. Langas uždaroje pozicijoje laikosi ant vyrių ir ant varčios mechanizmo. Jei varčios mechanizmo nėra, tuomet langas pradeda pjauti rėmo apačią. Be to, jeigu langas yra apatinio atidarymo padėtyje, jis laikosi vien tik ant viršutinių vyrių. Jeigu langas 110×150 cm dydžio – jėga veikianti vyrius gana didelė. Papildomai statomi varčios mechanizmai, kurie montuojami per lango rėmo vidurį.

Mikroventiliacijos sistema užtikrinama dedant specialius apkaustus, jie reguliuoja lango uždarymo, atidarymo bei net kelių padėčių mikroventiliacijos funkciją. Papildomai užsakovo pageidavimu lange įrengiama orlaidė.

Profilis ir plieno armuotė – tvirtumas

Reikia būtinai pasiteirauti, ar pakankamai tvirtas plastikinis profilis. Konkrečių standartų čia nėra, tačiau patartina, kad išorinių sienelių storis būtų 3 mm (2,1 mm – tai jau nekokybiškas profilis).

Teiraukitės, ar plieno armuotė uždaro stačiakampio kontūro, „U“ formos profilio žymiai silpnesni. Kartai armuotei įdedama 0,75 mm skardelė, nors reikėtų, kad būtų profilio storis siektų 1,3-1,5 mm.

Komentaras dėl profilio kamerų skaičiaus. Geras profilio šilumines savybes lemia ne kamerų skaičius, o plastiko plotis. Kamerų skaičius gana nežymiai pagerina lango šilumines savybes. Jei reklamoje parašyta, kad didesnio kiekio kamerų langas daug šiltesnis, vadinasi, ten rašoma netiesa. Tačiau jeigu parašyta, kad penkių kamerų profiliai šiltesni, tai – teisybė. Profilis iš karto asocijuojasi su langu. Be to, platesnis profilis, tai dar nereiškia kad jis šiltesnis. Tokių pat techninių duomenų 70 mm profilių lango šilumos laidumo koeficientas tik ~ 0,1 W/m2K didesnis už 60 mm pločio profilio langus.

Skaitykite komercinius pasiūlymus ir sutartis

Perkant langus labai svarbu atkreipti dėmesį į sutartį. Pirkėjas ją pasirašo beveik nežiūrėdamas, koks jos turinys. Sutartyje dažniausiai būna parašyta, kiek ir kada sumokėti bei kas bus, jeigu pirkėjas sumokės ne laiku.

Patikimas gamintojas privalėtų perspėti pirkėją, kad pasirinkdamas vienokios ar kitokios rūšies langą gali turėti tokių problemų, kaip rasojimas, saugumo lygis, spalvos blukimas.

Gamintojas dažnai įsipareigoja pagaminti pagal galiojančius standartus. Tačiau galiojančių standartų langų montavimui nėra. Kai kurios įmonės turi savo langų gamybos ir montavimo taisykles, bet jos nėra privalomos ir, aišku, kitų įmonių produkcijai negalioja.

Reziumė

Norėdami sužinoti apie langų kokybę, gamintojo patirtį ir jo prioritetus paklauskite gamintojų, kokius sertifikatus turi įmonė, kaip įmonėje veikia kokybės kontrolės sistema.

Patariama samdyti tik patikimus langų montavimo specialistus, kuriuos rekomenduoja langus parduodanti įmonė.

Nerekomenduojama užsisakyti vientiso 150×150 cm dydžio lango, didelė tikimybė, kad langas persikreips.

Dėl daugelio priežasčių – dėl per didelio lango, dėl per silpno profilio, dėl per silpnų apkaustų, dėl varčios sukėlimo mechanizmo nebuvimo, langas gali pradėti sėsti, kliūti, sunkiai atsidarinėti.

Tačiau nei lango suvirinimo kokybės, nei lango surinkimo kokybės, nei plastiko kokybės, nei profilio plieno plokštelės pločio ar net plieno tankio profiliui paprastas vartotojas negali nustatyti, todėl šie dalykai – tai plastikinių langų gamintojų sąžiningumo klausimas.

Trumpai supažindinome su plastikinių langų konstrukcijos detalėmis, pliusais ir minusais. Pasirinkti gerus plastikinius langus iš visos siūlomos šių gaminių gausos tikrai nelengva. Tačiau tikimės, kad šie patarimai bent apdraus nuo blogiausių langų pirkimo.

www.bernardinai.lt