Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Modulinis namas išdygsta per porą mėnesių

Skan­di­na­vi­jos ša­ly­se po­pu­lia­rūs mo­du­li­nės kons­truk­ci­jos na­mai Lie­tu­vo­je kol kas re­te­ny­bė.
Nuotraukos
2014.02.10.
Skan­di­na­vi­jos ša­ly­se po­pu­lia­rūs mo­du­li­nės kons­truk­ci­jos na­mai Lie­tu­vo­je kol kas re­te­ny­bė. To­kį na­mą pa­gal stan­dar­ti­nį pro­jek­tą įgu­dę spe­cia­lis­tai pa­sta­to per po­rą mė­ne­sių. Nors taip teig­ti bū­tų šiek tiek ne­tiks­lu. Mat na­mo mo­du­lis iš es­mės su­ren­čia­mas ga­myk­lo­je, o skly­pe tik su­mon­tuo­ja­mas ant iš­lie­tų pa­ma­tų.

Mi­tus ne­igia faktai

Apie mo­du­li­nius na­mus su­kur­ta daug mi­tų, bet dau­gu­mą jų sta­ty­to­jai ga­li pa­neig­ti fak­tais. Būs­to sta­ty­bą kar­tais ne me­tų ar dve­jų dar­bu, o de­šimt­me­čio odi­sė­ja pa­ver­čian­tys lie­tu­viai su­nkiai su­si­tai­ko su fak­tu, kad tą pa­tį ne­su­kant gal­vos ga­li­ma nu­veik­ti per po­rą mė­ne­sių.

„Mo­du­li­niai na­mai ga­li bū­ti kons­truo­ja­mi iš me­džio ar­ba me­ta­lo kons­truk­ci­jų. Lie­tu­viai yra pri­si­ri­šę prie mū­ro, tad lai­ko jį vie­nin­te­le ko­ky­biš­ka sta­ty­ba. Pa­grin­di­nė sklan­dan­ti le­gen­da, esą me­di­niai na­mai ne­tvir­ti. Taip pat daž­nai gir­di­me, jog me­di­nu­kų ši­lu­mi­nė var­ža ne­va yra ma­žes­nė ne­gu mū­ro. Ta­čiau ener­gi­niu efek­ty­vu­mu pa­si­žy­min­čių pa­sy­vių na­mų pro­fe­sio­na­lūs sta­ty­to­jai tvir­ti­na, kad vi­sas "su­muš­ti­nis" – me­dis, ak­mens va­ta, spe­cia­lios plė­ve­lės – šal­tuo­ju me­tų lai­ku pui­kiai su­lai­ko ši­lu­mą pa­sta­to vi­du­je“, - LŽ pa­sa­ko­jo bend­ro­vės „In­di­go Hou­se“ di­rek­to­rė Vi­ta­li­ja Jan­kaus­kai­tė.

Vis dėl­to to­kie na­mai ne­pris­ki­ria­mi di­džiau­sio ener­gi­nio nau­din­gu­mo (A, A+, A++) kla­sei, nors iki A, anot pa­šne­ko­vės, jiems trūks­ta vi­sai ne­daug. Šiuo me­tu jie ver­ti­na­mi kaip B kla­sės ener­gi­nio nau­din­gu­mo pa­sta­tai.

„Svar­bu ne tik sta­ty­bi­nių me­džia­gų ir sie­nų sto­ris, bet ir at­lie­ka­mų dar­bų ko­ky­bė, – tai tie­sio­giai le­mia na­mo san­da­ru­mą. Taip pat bū­ti­nas efek­ty­vus pa­tal­pų vė­di­ni­mas. Pa­vyz­džiui, Nor­ve­gi­jo­je su­nku ras­ti bu­tą, ku­ria­me ne­bū­tų įreng­ta re­ku­pe­ra­ci­nė sis­te­ma. Svar­bi ir na­mo vie­ta: jei tik lei­džia skly­po ga­li­my­bės, bū­ti­na jį pro­jek­tuo­ti taip, kad di­die­ji lan­gai kryp­tų į pie­tus“, - pa­brė­žė V.Jan­kaus­kai­tė.

Skan­di­na­vai nebesibaimina

Su sky­di­niais ne­re­tai pa­inio­ja­mi mo­du­li­niai na­mai ski­ria­si tuo, kad ga­myk­lo­je jie su­ren­ka­mi vi­siš­kai ir net įren­gia­mi - su­mon­tuo­ja­mos in­ži­ne­ri­nės sis­te­mos, iš­ve­džio­ja­ma elek­tros ins­ta­lia­ci­ja, at­lie­ka­ma di­džio­ji da­lis ap­dai­los dar­bų. Per tą lai­ką par­uo­šia­mas skly­pas, iš­lie­ja­mi pa­ma­tai. Ga­myk­lo­je su­rink­tas na­mas iš­ar­do­mas, jo da­lys pa­krau­na­mos į su­nkve­ži­mį ir at­ve­ža­mos į sta­ty­bų aikš­te­lę. Čia pa­ty­rę meis­trai jį su­ren­ka per ke­le­tą die­nų. Tam pri­rei­kia sta­ty­bi­nio kra­no.

Sta­tant sky­di­nio kar­ka­so na­mą iš pra­džių sta­tyb­vie­tė­je su­mon­tuo­ja­mos tik pa­sta­to sie­nos, sto­gas ir per­dan­gos. Vi­daus ap­dai­los ir in­ži­ne­ri­jos dar­bai at­lie­ka­mi vė­liau.

„In­di­vi­dua­lia­me mo­du­li­nia­me na­me, prieš at­ve­žant jį į sta­tyb­vie­tę, bū­na pa­da­ry­ta 90 proc. vi­sų dar­bų. Lie­tu­vo­je dar tik puo­se­lė­ja­me min­tį apie to­kio ti­po in­di­vi­dua­lius na­mus, o skan­di­na­vai jau ne vie­nus me­tus sta­to mo­du­li­nius dau­gia­bu­čius, su­ren­ka­mus iš ke­lių de­šim­čių mo­du­lių. Ten esa­me iš­ban­dę įvai­rius ne­stan­dar­ti­nius pro­jek­tus. Lie­tu­vo­je šiuo me­tu siū­lo­mi ke­tu­ri ar­chi­tek­to Al­gir­do Kauš­pė­do par­eng­ti nuo­sa­vų na­mų pro­jek­tai. Iš es­mės jie ski­ria­si tik mie­ga­mų­jų kam­ba­rių skai­čiu­mi ir dy­džiu. Ga­li­ma pa­si­rink­ti no­ri­mas spal­vas, tam ti­kras ap­dai­los me­džia­gų va­ria­ci­jas, bui­ti­nę įran­gą“, – pa­aiš­ki­no LŽ pa­šne­ko­vė.

Dau­giau­sia su­si­do­mė­ji­mo mo­du­li­niais na­mais pa­sta­ruo­ju me­tu su­lau­kia­ma Vil­niu­je ir Klai­pė­do­je. Lie­tu­vo­je yra ir ke­le­tas dau­gia­bu­čių, pa­sta­ty­tų pa­gal šį mū­sų kraš­te vis dar nau­ją me­to­dą. Juos pa­ga­mi­no ir pa­sta­tė Kre­tin­go­je įsi­kū­ru­si bend­ro­vė „Ke­ge­sa“. Ta­čiau Lie­tu­vos mo­du­li­nių na­mų ga­min­to­jai sa­vo pro­duk­ci­ją eks­por­tuo­ja į Nor­ve­gi­ją ir ki­tas Skan­di­na­vi­jos vals­ty­bes.

Lai­kas kai­nuo­ja pinigus

Anot V.Jan­kaus­kai­tės, in­di­vi­dua­lius mo­du­li­nius na­mus Lie­tu­vo­je ren­ka­si jau­nos šei­mos. Šie žmo­nės il­giau trun­kan­čiai sta­ty­bai ne­tu­ri nei lai­ko, nei ži­nių, ku­rių rei­kia no­rint or­ga­ni­zuo­ti vi­sus dar­bus pa­tiems. Tarp klien­tų taip pat yra vai­kus užau­gi­nu­sių vi­du­ti­nio am­žiaus po­rų, ku­rioms di­de­lia­me did­mies­čio bu­te per erd­vu, o ma­žas nuo­sa­vas na­mas - kaip tik.

Pa­klaus­ta apie kai­ną „In­di­go Hou­se“ di­rek­to­rė at­sa­kė, kad ji ne­ga­li bū­ti ma­žes­nė nei įpras­tų sta­ty­bų. Kiek­vie­no mo­du­li­nio na­mo kai­ną pir­miau­sia su­da­ro dvi de­da­mo­sios – me­džia­gos ir sta­ty­bi­nin­kų dar­bas. Jei ne­ven­gia­ma mo­kė­ti mo­kes­čių, per­ka­mos ko­ky­biš­kos me­džia­gos, o dar­bi­nin­kai ne­ap­gau­di­nė­ja­mi, ji pri­lygs­ta ki­tos sta­ty­bos kai­nai. Pa­šne­ko­vės duo­me­ni­mis, šiuo me­tu ne­di­de­lį mo­du­li­nį na­mą ga­li­ma įsi­gy­ti už maž­daug 400 tūkst. li­tų (įskai­čia­vus pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­tį).

Ne vie­nas gy­ven­to­jas, pa­si­ry­žęs sta­ty­ti na­mą sa­vo jė­go­mis, ti­kriau­siai pa­sa­ky­tų, kad už to­kią ar di­des­nę su­mą ga­li­ma pa­gal in­di­vi­dua­lų pro­jek­tą pa­sis­ta­ty­ti la­bai ko­ky­biš­ką būs­tą. Bet V.Jan­kaus­kai­tė pa­siū­lė įver­tin­ti ir ki­tus svar­bius fak­to­rius: per du mė­ne­sius šei­ma įsi­kraus­to į jau vi­siš­kai įreng­tus na­mus, to­dėl ne­rei­kia nuo­mo­tis bu­to, grei­tai pa­nau­do­ja­ma ban­ko pa­sko­la, o svar­biau­sia - su­tau­po­ma daug bran­gaus lai­ko, ku­rį ga­li­ma skir­ti tie­sio­gi­niam dar­bui ir dau­giau už­dirb­ti.

Siū­lo iš­ban­dy­tas konstrukcijas

Be­je, mo­du­li­niai na­mai, nors ir su­ren­ka­mi, sta­to­mi vie­ną kar­tą - per­kel­ti į ki­tą vie­tą jų ne­pa­vyks. Sta­ty­bos dar­bams su­tei­kia­ma Lie­tu­vos įsta­ty­mų nu­ma­ty­ta ga­ran­ti­ja – iki de­šim­ties me­tų.

Mo­du­li­nių na­mų po­pu­lia­ru­mo ban­ge­lės iš Skan­di­na­vi­jos vil­ni­ja ir į ki­tas Eu­ro­pos ša­lis. Vis dau­giau to­kių pa­sta­tų, dau­gia­bu­čių ir in­di­vi­dua­lių, ky­la Vo­kie­ti­jo­je, Švei­ca­ri­jo­je, ki­to­se Va­ka­rų vals­ty­bė­se. Įvai­rių no­va­to­riš­kų kons­truk­ci­jų, pa­gal in­di­vi­dua­lius po­rei­kius su­pro­jek­tuo­tų mo­du­li­nių na­mų V.Jan­kaus­kai­tei te­ko ma­ty­ti Is­pa­ni­jo­je. Ten to­kiuo­se būs­tuo­se ne­ven­gia įsi­kur­ti net vie­tos gar­se­ny­bės.

Mo­du­li­nė kons­truk­ci­ja iš es­mės ne­ri­bo­ja ar­chi­tek­tų ir pro­jek­tuo­to­jų fan­ta­zi­jos. Niu­jor­ke ga­li­ma iš­vys­ti ir kur kas aukš­tes­nių nei pen­kių aukš­tų mo­du­li­nės kons­truk­ci­jos pa­sta­tų.

www.lzinios.lt