Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Naujausios landšafto dizaino tendencijos, atpažįstamos ir lietuvių projektuose

Ruduo – svarbus metas formuojant kraštovaizdžio dizainą, planuojant būsimus želdynus, augalijos ir pastatų dermę.
Nuotraukos

2019.11.12.

Ruduo – svarbus metas formuojant kraštovaizdžio dizainą, planuojant būsimus želdynus, augalijos ir pastatų dermę. Pasaulio architektus ir dizainerius vienijantys portalai bei tinklaraščiai jau apžvelgė naujausias kraštovaizdžio formavimo tendencijas. Apie madas, aplinkos ir architektūros derinimą bei praktinius pavyzdžius įgyvendinant projektus Lietuvoje papasakojo architektūros studijos „Ponama“ architektė Natalija Baran, kartu su kolegomis kūrusi šalia „Vilon City“ gyvenamųjų namų esantį „The V Golf Club“ golfo klubo pastatą ir prie „Vilnius Grand Resort“ kuriamą naują SPA centrą „The V SPA“ , kuris bus pristatytas visuomenei jau šią žiemą. „Ponama“ komanda rengia plataus spektro architektūros ir interjero projektus, yra įvertinti apdovanojimais dizaino srityje.

Mažiau yra daugiau

„Visi save gerbiantys architektai, matydami ypatingą aplinką, stengiasi jos neužgožti, todėl ir pastatai šiais laikais yra labai minimalistinių formų, stipriai nelaužo juos supančios erdvės. Sėkmingi projektai išlaiko vietovės ramybę ir dermę su gamta, todėl išsiskiriančio monumentalumo šiuolaikinėje architektūroje sutinkama vis mažiau. Gero skonio ženklas yra neimituoti dirbtinai senovinių ar regionui nebūdingų formų. Moderni forma yra minimali“, – teigė architektė N. Baran.

Santūrų minimalizmą, darniai įsiliejantį į kuo natūralesnį kraštovaizdį, mini ir architektūros bei dizaino apžvalgininkai. Panašu, kad ši kryptis įsitvirtino ilgam, tačiau yra ir naujovių.

Atsigręžia į gamtą

Kaip rašo „Business Wire“, JAV Nacionalinė kraštovaizdžio profesionalų asociacija naujausias landšafto madų tendencijas apibūdina kaip grįžimą prie gamtos. Labiausiai vertinami kraštovaizdžio bruožai: savo tekstūra išsiskiriantys želdynai, vešlios vejos intarpai ir bendrą paveikslą paįvairinantys margaspalviai augalai.

Absoliuti mada – gausus apželdinimas. Tai padaryti paprasčiau gyvenant gamtoje ir nuosavame name, tačiau net namų viduje, o taip pat butuose patariama įkurdinti kuo daugiau gyvos žalumos, išnaudoti balkonų ir terasų grožį bei patogumus ir taip skatinti gyventojus ar lankytojus kuo daugiau laiko praleisti lauke.

Pavyzdžiai Lietuvoje

Vienas iš sudėtingo landšafto kūrimo pavyzdžių yra golfo aikštyno bei jį supančių pastatų projektavimas. Pasak N. Baran, Lietuvoje unikalus yra „Vilon City“ užmojis – vienintelis tokio didelio masto projektas, esantis vieno vystytojo rankose. 280 ha ploto teritorijoje, kurioje yra įsikūręs golfo klubas, viešbutis, restoranai, SPA ir sporto kompleksai, suplanuota tūkstantis gyvenamųjų būstų, iš kurių dalis jau yra pastatyta ir apgyvendinta.

„Tiesiog sekame pasaulinėmis tendencijomis, kurias nustato JAV bei ilgametė Europos parkų architektūros kultūra. Šiuolaikiniame pasaulyje populiaru gyventi aplinkoje, kaip ši – aplink golfo laukus, greta viešbučio, kur prieinamos visos paslaugos, SPA, sporto centras. Tai lyg svajonių miestas gamtos apsuptyje, kur viskas lengvai pasiekiama“, – apie savo viziją sakė „Vilon City“ įkūrėjas ir savininkas Benas Brahmsas, lietuvių kilmės verslininkas iš Londono.

Architektė N. Baran priduria, kad šiandien gyvenimas gamtos apsuptyje yra prabangos ir kokybės ženklas. Geras apgalvotos urbanistinės struktūros pavyzdys yra įrengti pasivaikščiojimo takai, gatvių apšvietimas, numatyta vieta mokyklai ir visa kita tokiai gyvenvietei reikalinga infrastruktūra. Visų šių sudedamųjų dalių architektė dažnai pasigenda daugelyje kitų gyvenviečių, įsikūrusių Lietuvos miestų priemiesčiuose.

Kaip išlaikyti natūralumą?

Suderinti dirbtinę gamtą su natūraliai susiformavusia, o taip pat santūriai įkomponuoti pastatus nėra taip paprasta. N. Baran atskleidžia, kad įgyvendinti dalį B. Brahmso sumanymo buvo iššūkis, kurį reikėjo labai gerai apgalvoti.

„Svarbiausia idėja – tai, kad landšaftas, natūraliai susiformavęs kraštovaizdis, yra paryškinamas, eksponuojamas. Turėdami galimybių šią aplinką prižiūrėti ir puoselėti „Vilon City“ kūrėjai pelkingą Lietuvos kaimo kraštą pavertė į labai civilizuotą gamtos kampelį. Čia esantys vandens telkiniai yra sujungti į aplink du ežerus besitęsiančią susisiekiančio vandens sistemą. Išsaugoti medžių masyvai, kuriuos nežymiai praretinus atsivėrė įspūdingos panoramos“, – teigė N. Baran.

Architektės ir kolegų užduotis buvo suprojektuoti golfo klubo pastatą. Pasak jos, šiuolaikinės tendencijos diktuoja, kad klubas nebeturi būti išsiskiriantis ir įspūdingas, tačiau tampa gamtos tęsiniu. Tai architektūra, kur nėra ribos tarp lauko ir vidaus erdvių. Todėl ir „The V Golf Club“ pastatas yra visiškai minimalistinis. Jo horizontalumas yra ramus ir santūrus tam, kad paryškintų šalia esantį reljefą, minkštą gamtą, ežero veidrodį.

„The V Golf Club“ klubo pastato autoriai – Vidmantas Kančiauskas, Natalija Baran, Taura Šerkšnaitė ir Vilius Bružas. Už šį projektą visa komanda pernai buvo apdovanota konkursuose „Tendencijos“ ir „Geras dizainas".

Dėmesys žmogui

Dar viena svarbi tendencija yra skiri pagrindinį dėmesį žmogui, jo poreikiams ir buvimui su savimi. Kartu su šia kryptimi į madą sugrįžta prigesintos spalvos ir natūralios medžiagos, apdirbtos klasikiniu būdu.

„Naujasis SPA centras apjungs keturias sveikatinimo paslaugų grupes: sportą, SPA procedūras, grožio ir medicinos paslaugas. Veiklų įvairovė ir modernumas įpareigojo rasti tinkamą erdvės raišką, kurioje pagrindinis dėmesys skiriamas žmogui ir jo savijautai. Be to, kurdami projektą galvojome kompleksiškai, kad vystant teritoriją toliau būtų išlaikytas medžiagiškumas, dominuojanti natūralių spalvų paletė“, – teigia architektė.

Atsakingas vartojimas

Pasaulio architektus vienijantis tinklaraštis „World Landscape Architecture“ konstatavo, kad dabartinės kraštovaizdžio mados įsitvirtins ilgam ir atspindės ne tik estetinį skonį, tačiau ir globalius atsakingo elgesio ir darnos su gamta siekius. Pasak jo autorių, susirūpinimas klimato kaita paskatino vis daugiau privačių vystytojų investuoti į žemėtvarkos iniciatyvas bei kurti visuomenei atviras erdves. Taip pat orientuojamasi į tai, kad būtų kuriamos integruotos gyvenamosios, aplinką tausojančios ir socialinę veiklą apimančios erdvės.

„Dirbant su tokio tipo „Vilon City“ projektu jo specifika reikalavo visą laiką atsižvelgti į visumą. Pavyzdžiui, kurdami naująjį SPA centrą žinome, kad vietos gyventojams jis bus tarsi jų namų dalis. Žvelgiant iš teritorijos perspektyvos – viešbučio ir ežerų paplūdimių erdvės yra didelės ir viešos, turinčios įvairių funkcijų ir pritraukiančios daug žmonių, tuo tarpu visos gyvenamosios erdvės – mažesnės, kamerinės, tarsi didžiųjų erdvių satelitai, esantys lyg ir labiau gamtoje, atskirti, individualesni, mažesnio mastelio, bet vis tiek išlaikantys ryšį su aplink vykstančiu gyvenimu. Tokiu būdu čia gyvendamas visada esi tarsi iš šalia, už posūkio, tačiau saugus savo erdvėje“, – teigė N. Baran.

Santūrus santykis su gamta ir natūralios medžiagos architektūros tendencijų viršūnėje dominuoja jau ne pirmus metus. Visiems, kuriantiems savo aplinkos kraštovaizdį, tai yra puikus kelias sukurti ilgalaikį ir niekad nepabostantį gyvenamosios erdvės stilių.