Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Namo projektavimo eiga ir kodėl reikėjo pradėti vakar

Svajojate apie savo nuosavą būstą ir pagaliau nusprendėte statyti namą? Puiki mintis!
Nuotraukos

Svajojate apie savo nuosavą būstą ir pagaliau nusprendėte statyti namą? Puiki mintis! Tačiau jeigu ketinate pradėti statybų darbus vos tik atšilus orams, galite stipriai nusivilti sužinoję, kad projekto ruošimas dažniausiai užtrunka apie pusę metų. Tad jeigu dar nepradėjote pirmojo pasiruošimo etapo – dokumentų ruošimo ir tvarkymo, vargu ar iki pavasario spėsite pradėti namo statybos darbus. Taigi, koks tas projektavimo procesas, kaip jį sutrumpinti ir kada reikėjo pradėti?

Gyvenamojo namo projektavimą galima skirstyti į tris pagrindinius etapus: pirmasis – projektiniai pasiūlymai bei dokumentų ruošimas; antrasis– techninio darbo projekto parengimas, bei trečiasis – derinimas valstybinėse institucijose. Tuomet, gavus statybos leidimą, pradedamos namo statybos.

Projektiniai pasiūlymai. Kai jau būsite išsirinkę architektų komandą, darbai prasidės nuo jūsų namo vizijos išgryninimo. Šiame etape labai svarbu aiškiai išdėstyti savo poreikius, būti atviriems architektų pasiūlymams bei sparčiai komunikuoti, priimti sprendimus. Geriausiai šis procesas sekasi, kai jūsų skonis sutampa su pasirinktų architektų propaguojama stilistika.

Derinant projektinius pasiūlymus, lygiagrečiai pradedamas rekiaimų dokumentų ruošimas. Puiku, jei jūsų sklypo dokumentai tvarkingi - turite kadastrinį planą, registrų centro išrašą, detalųjį planą. Jei ne, gali nemažai užtrukti šiems dokumentams sutvarkyti. Architektai, gavę iš jūsų šiuos dokumentus, užsakys projektavimo sąlygas iš savivaldybės, kurias gauti neretai užtrunka apie mėnesį. Be abejo, jums taip pat reikės sklypo toponuotraukos. Ją paruošti ir suderinti trunka 1-2 mėnesius, taigi kuo anksčiau užsisakysit, tuo geriau.

Techninis darbo projektas (TDP). Tai svarbiausias ir ilgiausias projektavimo etapas, kuriame jūsų pasirinkta komanda turės paruošti pilną projekto bylą. TDP turi būti parengtas kruopščiai ir tiksliai, kadangi juo remiantis gaunamas statybos leidimas bei svarbiausia – statomas jūsų namas.

TDP komplektuojamas iš atskirų projekto dalių: bendrosios dalies, statinio architektūros, sklypo sutvarkymo, konstrukcijų ir lauko inžinerinių tinklų, energinių skaičiavimų ir kitų papildomų dalių. Už šiuos etapus atsakingi ir projektą rengia architektas ir inžinierių komanda. Šio etapo trukmė priklauso nuo jūsų pasirinktos pastato architektūros sudėtingumo bei specialistų užimtumo, darbo spartumo. Kadangi projekto dalys rengiamos paeiliui, o ne visos vienu metu, jas rengia skirtingų sričių atstovai, šis procesas gali užtrukti 2-3 mėnesius.

Statybos leidimas. Parengus TDP, jūsų laukia paskutinis žingsnis – derinimas valstybinėse institucijose. Architektas, atlikęs išankstinius projekto derinimus, gavęs visus įgaliojimus, surinkęs reikiamus sutikimus iš bendrasavininkų ar kaimynų (jei tokie reikalingi), pasirašytą projektą kelia į informacinę sistemą – „Infostatyba“. Priklausomai nuo savivaldybės bei paties projekto specifikos, tikrinančių dokumentus institucijų gali būti nuo kelių iki dvidešimties ar daugiau. Kiekviena institucija teikia pritarimą projektui arba pastabas, kurias, atsižvelgdamas į situaciją, derina architektas. Jei buvo gauta pastabų, projektas atmetamas, koreguojamas pagal pastabas bei keliamas pakartotiniam tikrinimui. Visi šie derinimai užima laiko. Tad geriausiu atveju, jei pastabų negauta, statybos leidimas nuo įkėlimo gaunamas per maždaug 15 darbo dienų. Gavus pastabų šį laiką galima dvigubinti, o jei pastaboms pataisyti reikia papildomų dokumentų, jų gavimas gali dar stipriaiu prailginti procesą. Galutinis patvirtinantis dokumentas, kurį gavę galėsite pradėti namo statybas – statybos leidimas, kurį išduoda miesto savivaldybė.

Projekto rengimo trukmė ir kaip ją sumažinti. Kaip jau supratote – projektavimo procesas yra gana ilgas ir komplikuotas, tačiau ir jūs galite prisidėti prie jo sutrumpinimo. Kaip tai padaryti?

    Turėkite aiškią viziją, ko norite iš savo būsimų namų;
    Pasirinkite architektus, kurių anksčiau suprojektuoti namai jums patinka, taip pat vadovaukitės rekomendacijomis bei nesivaikykit pigiausių pasiūlymų;
    Turėkite pasiruošę sklypo dokumentus, užsisakykite toponuotrauką kiek įmanoma anksčiau;
    Aktyviai komunikuokite su architektais, nedelskite su sprendimų priėmimu.

Kada pradėti projektuoti? Geriausias laikas pradėti projektavimo darbus buvo vakar. Sekantis geriausias laikas – šiandien. Kodėl? Visų pirma, pradėti namo statybas rudenį ar žiemą nepatartina. Didžiausia statybų kliūtis šaltuoju laikotarpiu – krituliai ir žema temperatūra - statybos žiemą ne tik užtruks ilgiau, bet ir gali būti nekokybiškos. Todėl geriausias metas statybų pradžiai – pavasaris. Žinoma, tokiu atveju tvarkyti namo dokumentus reikėjo pradėti rudenį. Susitvarkius visus dokumentus iki ankstyvo pavasario, atšilus orams – būtų tinkamiausias metas pradėti daryti pamatus.

Žinoma, jeigu darbai dar nepradėti, neverta nusiminti. Ėmusis projektavimo šiandien, skaičiuojant, kad projektavimo procesas truks 4-6 mėnesius, dar iki šaltojo sezono pradžios spėsite pasistatyti „dėžutę“. Tuomet kitais metais tokiu metu jau galėsite jaukiai ir šiltai įsikurti savo naujame name!

 

Info