Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Saulės kolektoriai – neišnaudojama daugiabučių renovacijos galimybė

Lie­tu­vo­je šiuo me­tu yra re­no­vuo­ta dau­giau nei 350 dau­gia­bu­čių, ta­čiau tik apie 5 proc. jų gy­ven­to­jų pa­si­nau­do­jo ga­li­my­be ant sto­go įsi­reng­ti sau­lės ko­lek­to­rius
Nuotraukos
Lie­tu­vo­je šiuo me­tu yra re­no­vuo­ta dau­giau nei 350 dau­gia­bu­čių, ta­čiau tik apie 5 proc. jų gy­ven­to­jų pa­si­nau­do­jo ga­li­my­be ant sto­go įsi­reng­ti sau­lės ko­lek­to­rius ir to­kiu bū­du per me­tus iš­lai­das karš­to van­dens ruo­ši­mui su­ma­žin­ti apie 40–60 proc., o šil­tuo­ju me­tu – net iki 90 proc.

Kau­no tech­no­lo­gi­jos uni­ver­si­te­to Sta­ty­bos ir ar­chi­tek­tū­ros fa­kul­te­to (KTU SAF) moks­li­nin­kas Ro­kas Va­lan­čius tei­gia, kad lie­tu­viams vis dar trūks­ta in­for­ma­ci­jos apie at­si­nau­ji­nan­čius ener­gi­jos šal­ti­nius, o mi­tą, kad Lie­tu­vo­je at­si­nau­ji­nan­čiai ener­ge­ti­kai yra ne­pa­lan­kus kli­ma­tas, pa­nei­gia ry­tų Vo­kie­ti­jos pa­vyz­džiu, ku­rio­je dau­gu­mą sto­gų jau den­gia sau­lės ko­lek­to­riai, ra­šo­ma por­ta­le ktu.lt.

Veiks­min­ges­ni – plokš­tie­ji sau­lės kolektoriai

Sau­lės ko­lek­to­rių pri­tai­ky­mą vyk­dant dau­gia­bu­čių na­mų re­no­va­ci­ją ty­ręs spe­cia­lis­tas tei­gia, jog, no­rint su­tau­py­ti karš­to van­dens iš­lai­das pa­si­tel­kiant Sau­lę, rei­kia ži­no­ti ke­lis es­mi­nius punk­tus. Pir­miau­siai siū­lo­ma nau­do­ti plokš­čiuo­sius sau­lės ko­lek­to­rius, ku­rie yra pi­ges­ni, pa­si­žy­mi il­ges­niu tar­na­vi­mo lai­ku ir di­des­niu at­spa­ru­mu ap­lin­kos po­vei­kiui nei va­kuu­mi­niai ko­lek­to­riai.

„Nors va­kuu­mi­niai ko­lek­to­riai tu­ri pri­va­lu­mų, to­kių, kaip ma­žes­ni ši­lu­mi­niai nuo­sto­liai, pa­sie­kia­mos aukš­tes­nės dar­bi­nės tem­pe­ra­tū­ros, ta­čiau at­lik­ti ty­ri­mai Lie­tu­vo­je par­odė, kad sis­te­mos su va­kuu­mi­niais sau­lės ko­lek­to­riais pa­ga­mi­na to­kį pa­tį ar­ba net ma­žes­nį ener­gi­jos kie­kį iš vie­no kvad­ra­ti­nio me­tro bend­ro­jo pa­vir­šiaus plo­to per me­tus“, – at­lik­tų ty­ri­mų re­zul­ta­tais da­li­jo­si R. Va­lan­čius.

Daž­niau­sia ir di­džiau­sia da­ro­ma klai­da re­no­vuo­jant dau­gia­bu­čių na­mus – pra­stas in­ves­ti­ci­nis pro­jek­tas. Pa­sak KTU moks­li­nin­ko, gy­ven­to­jai, no­rin­tys įsi­dieg­ti al­ter­na­ty­vius ener­gi­jos šal­ti­nius, tu­rė­tų kel­ti pa­pil­do­mus rei­ka­la­vi­mus in­ves­ti­ci­nių pla­nų ren­gė­jams.

In­ves­ti­ci­nio pro­jek­to ren­gė­jas tu­rė­tų tu­rė­ti pa­tir­ties ir spe­cia­li­zuo­tą įran­gą to­kių sis­te­mų mo­de­lia­vi­mui („T*Sol“, „Po­ly­sun“ ar kt.). Iš pa­teik­tų mo­de­lia­vi­mo re­zul­ta­tų už­sa­ko­vai ga­lė­tų pa­si­rink­ti jiems la­biau­siai tin­ka­mą va­rian­tą. Taip pat rei­kia iš anks­to nu­ma­ty­ti pa­tal­pas aku­mu­lia­ci­nėms tal­poms įreng­ti, įver­tin­ti esa­mą sto­go plo­tą bei jo kons­truk­ci­ją.

At­si­pir­ki­mo lai­kas – 10 metų

Nors po­žiū­ris į sau­lės ener­ge­ti­ką kas­met ge­rė­ja ir gy­ven­to­jai vis dau­giau ži­no apie sau­lės ko­lek­to­rių sis­te­mas bei jų tei­kia­mą nau­dą, daž­ną su­stab­do san­ty­ki­nai di­de­lė šių sis­te­mų kai­na ir at­si­pir­ki­mo lai­kas.

„Vi­du­ti­nis sau­lės ko­lek­to­rių at­si­pir­ki­mo lai­kas re­no­vuo­ta­me dau­gia­bu­ty­je yra apie 10 me­tų, ne­ver­ti­nant vals­ty­bės par­amos, ta­čiau jis pri­klau­so nuo dau­ge­lio fak­to­rių – įreng­tos sis­te­mos ti­po, cen­tra­li­zuo­tai tie­kia­mos ši­lu­mos kai­nos, tin­ka­mos sis­te­mos eksp­loa­ta­ci­jos“, – tei­gė R. Va­lan­čius.

Ty­ri­mais at­lik­tais Lie­tu­vo­je nu­sta­ty­ta, kad vi­du­ti­nė šei­ma gy­ve­nan­ti ne­re­no­vuo­ta­me dau­gia­bu­ty­je su­var­to­ja 2,5 kub. me­trus karš­to van­dens per mė­ne­sį. No­rint pa­deng­ti apie 50 proc. karš­to van­dens po­rei­kio per me­tus rei­kė­tų kiek­vie­nam bu­tui įreng­ti 1,8 kv. m efek­ty­vaus pa­vir­šiaus plo­to sau­lės ko­lek­to­rių ir 90 li­trų aku­mu­lia­ci­nę tal­pą. In­ves­ti­ci­jos į to­kią sis­te­mą bū­tų apie 380 eu­rų/kv. me­trui, ne­ver­ti­nant pro­jek­ta­vi­mo dar­bų. Įver­ti­nus ga­li­mą vals­ty­bės par­amą to­kia sis­te­ma at­si­pirk­tų vi­du­ti­niš­kai per 6–7 me­tus. Dau­gu­ma at­ve­jų ren­kan­tis ko­ky­biš­kus va­kuu­mi­nius sau­lės ko­lek­to­rius sis­te­ma bū­tų bran­ges­nė ir at­si­pir­ki­mo lai­kas 2–3 me­tais il­ges­nis.

Taip pat spe­cia­lis­tas tei­gia, kad ne­ma­žai gy­ven­to­jų jau ži­no apie 35 proc. vals­ty­bės par­amą dau­gia­bu­čių na­mų re­no­va­ci­jai, ta­čiau la­bai trūks­ta in­for­ma­ci­jos ir par­amos sis­te­mos in­di­vi­dua­lių na­mų gy­ven­to­jams, no­rin­tiems įsi­dieg­ti al­ter­na­ty­vius ener­gi­jos šal­ti­nius. Ki­tą ver­tus, par­amos sis­te­ma (iki 30 proc.) per Lie­tu­vos ap­lin­kos ap­sau­gos in­ves­ti­ci­jų fon­dą vei­kia jau ke­le­tas me­tų, o kas­met pa­skir­ta pi­ni­gų su­mą yra iš­da­li­na­ma per ke­le­tą die­nų. Šias me­tais par­aiš­kas par­amai gau­ti ruo­šia­ma­si pri­im­ti nuo ge­gu­žės 3 d.

„Sau­lės ko­lek­to­rių ir ki­tų at­si­nau­ji­nan­čių ener­gi­jos šal­ti­nių įdie­gi­mas in­di­vi­dua­liuo­se na­muo­se yra ge­ro­kai pa­pras­tes­nis nei dau­gia­bu­čiuo­se na­muo­se, ta­čiau at­si­pir­ki­mo lai­kas daž­niau­siai il­ges­nis. Sta­tan­tis nau­ją na­mą ar­ba re­no­vuo­jant se­ną rei­kė­tų pa­gal­vo­ti apie vi­sus at­si­nau­ji­nan­čios ener­gi­jos rū­šis (sau­lės ko­lek­to­rius, sau­lės ba­te­ri­jas, ši­lu­mos siurb­lius ar kt.).

Jei­gu nė­ra ga­li­my­bės šių sis­te­mų įsi­reng­ti iš kar­to, ver­tė­tų pa­gal­vo­ti apie ga­li­my­bę tai pa­da­ry­ti vė­liau – pa­vyz­džiui pa­grin­di­nį sto­go šlai­tą orien­tuo­ti į pie­tų pu­sę, ka­ti­li­nė­je nu­ma­ty­ti vie­tą aku­mu­lia­ci­nei tal­pai“, – pa­ta­ri­mus da­li­ja KTU Sta­ty­bos ir ar­chi­tek­tū­ros moks­li­nin­kas R. Va­lan­čius.

Bū­ti­na rink­tis ko­ky­biš­kus įrenginius

Vie­nas iš svar­biau­sių eta­pų įren­gi­nė­jant sau­lės ko­lek­to­rių sis­te­mą – kom­po­nen­tų pa­si­rin­ki­mas. Moks­li­nin­kas pri­pa­žįs­ta, kad žmo­nes daž­nai nu­si­vi­lia at­si­nau­ji­nan­čių ener­gi­jos šal­ti­nių tei­kia­ma nau­da bū­tent to­dėl, kad ne­tei­sin­gai pa­si­ren­ka įran­ga ar jos tie­kė­ją.

„Vi­si žmo­nės lin­kę tau­py­ti, ta­čiau daž­nai su­tau­po­ma per­kant bran­ges­nę, bet ko­ky­biš­ką įran­gą. Jei­gu nu­si­pirk­si­te ne­pa­ti­ki­mo ga­min­to­jo įran­gą, ku­ri su­ges po tri­jų me­tų eksp­loa­ta­ci­jos – su­pran­ta­ma, kad šios sis­te­mos įren­gi­mas jums ne­at­si­pirks“, – tei­gia R. Va­lan­čius ir re­ko­men­duo­ja rink­tis pa­sau­ly­je jau ži­no­mų įmo­nių pro­duk­ci­ją, ku­riai su­tei­kia­mos il­ga­lai­kės ga­min­to­jo, o ne par­da­vė­jo ga­ran­ti­jos.

At­lie­kant dau­gia­bu­čio re­no­va­ci­ja pro­duk­ci­jos ko­ky­bė yra itin svar­bi – kuo di­des­nis pro­jek­tas, tuo grei­čiau jis at­si­per­ka, tad ge­riau in­ves­tuo­ti dau­giau pi­ni­gų, ta­čiau re­zul­ta­tais džiaug­tis dar il­gai po sis­te­mos įren­gi­mo.

Moks­li­nin­kas ska­ti­na gy­ven­to­jus ir or­ga­ni­za­ci­jas ak­ty­viai do­mė­tis vals­ty­bės ir Eu­ro­pos są­jun­gos ski­ria­mo­mis kom­pen­sa­ci­jo­mis ir rink­tis to­kius pro­jek­to ren­gė­jus, ku­rie už­ti­krin­tų ko­ky­biš­kų pro­duk­tų, tei­sin­gų spren­di­nių par­in­ki­mą ir be abe­jo in­ves­ti­ci­jų at­si­pir­ki­mą.