Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Švarus kaminas apsaugo nuo bėdų

Du­ji­nių ka­ti­lų dūm­trau­kius, kaip ir vi­są sis­te­mą, ga­li mon­tuo­ti tik kva­li­fi­kuo­ti spe­cia­lis­tai. Nors kie­to­jo ku­ro ka­ti­lų ka­mi­nams ...
Nuotraukos
Du­ji­nių ka­ti­lų dūm­trau­kius, kaip ir vi­są sis­te­mą, ga­li mon­tuo­ti tik kva­li­fi­kuo­ti spe­cia­lis­tai. Nors kie­to­jo ku­ro ka­ti­lų ka­mi­nams sta­ty­ti griež­tes­ni rei­ka­la­vi­mai ne­tai­ko­mi, ta­čiau meis­trai pa­žy­mi, jog mon­tuo­jant ka­mi­nus rei­kia bū­ti la­bai at­sar­giems: iš­lai­ky­ti sau­gius at­stu­mus iki de­gių­jų me­džia­gų, už­ti­krin­ti dūm­trau­kių san­da­ru­mą.

„Pa­žiū­rė­ki­te į lieps­nos spal­vą ir pa­ma­ty­si­te, ar ka­mi­no trau­ka nor­ma­li: lieps­na bus gel­to­nai auk­si­nė. Jei de­gi­mo pro­ce­sui trūks­ta oro, lieps­na taps rau­do­na. Jei ka­mi­nas nuo­lat ūžia, o ug­nis be­veik bal­ta – tai trau­ka per di­de­lė. Įren­giant nau­ją ka­mi­ną siū­ly­čiau at­siž­velg­ti, ko­kio dy­džio yra ka­ti­lo iš­me­ta­ma­sis vamz­dis, ku­ris aps­kai­čiuo­tas pa­gal ka­ti­le ga­lin­čio su­deg­ti ku­ro kie­kį. Jei ka­mi­nas bus siau­res­nis, dū­mai ims virs­ti at­gal į vi­dų. O jei per­ne­lyg pla­tus - ne­spė­si­te į jį kiš­ti mal­kų ir ga­li tek­ti įreng­ti pa­pil­do­mą trau­kos re­gu­lia­to­rių“, - pa­aiš­ki­no ka­ti­lų ir dūm­trau­kių prie­žiū­ros pa­slau­gas tei­kian­tis meis­tras Vil­man­tas As­trau­ka.

Į se­nus mon­tuo­ja įdėklus

Di­džiau­sia ka­mi­no prob­le­ma yra ja­me su­si­da­ran­tys suo­džiai, to­dėl prieš kiek­vie­ną šil­dy­mo se­zo­ną ir po jo ka­mi­ną rei­kė­tų pro­fi­lak­tiš­kai ap­žiū­rė­ti ir iš­va­ly­ti. Pa­sak pa­šne­ko­vo, suo­džiai kur kas la­biau lin­kę kaup­tis tuo­se kie­to­jo ku­ro ka­ti­lų dūm­trau­kiuo­se, ku­rių vi­du­je su­si­da­ro daug kon­den­sa­to. Prie šios drėg­mės ir lim­pa su trau­ka į lau­ką ke­liau­jan­tys ter­ša­lai. To­dėl iš kar­to tin­ka­mai pa­si­rin­kę ir įren­gę dūm­trau­kį bū­si­te ap­sau­go­ti nuo gal­vos skaus­mo at­ei­ty­je.

„Nea­be­jo­ti­nai po­pu­lia­riau­si mū­sų kraš­te yra iš ply­tų pa­sta­ty­ti mū­ri­niai ka­mi­nai, ta­čiau jie nė­ra pa­tys il­gaam­žiš­kiau­si. Mū­ri­niuo­se ka­mi­nuo­se su­si­da­ro dau­giau kon­den­sa­to, ku­ris įsi­ge­ria į ply­tas. Spus­te­lė­jus šal­čiui, kon­den­sa­tas virs­ta le­du ir ima ar­dy­ti ka­mi­ną. To­dėl rei­ka­lin­ga ka­mi­no re­no­va­ci­ja - į jį įsta­to­mas ne­rū­di­jan­čio plie­no įdėk­las“, - pa­ta­rė V. As­trau­ka.

Ko­ky­biš­ki plie­ni­niai įdėk­lai pa­pras­tai ga­mi­na­mi iš 0,5 – 1 mm sto­rio skar­dos, ku­ri iš vi­daus pa­den­gia­ma karš­čiui ir suo­džiuo­se esan­tiems rūgš­ti­niams jun­gi­niams at­spa­ria me­džia­ga. Ly­gios įdėk­lo sie­ne­lės ne tik pa­ge­ri­na trau­ką. Įdėk­las, skir­tin­gai nei pus­va­lan­dį šy­lan­čios ply­tos, kur kas grei­čiau įšy­la aukš­čiau ra­sos taš­ko tem­pe­ra­tū­ros, to­dėl su­si­da­ro ma­žiau kon­den­sa­to.

V. As­trau­kos tei­gi­mu, įdėk­lo skers­me­nį ge­riau par­ink­ti kuo di­des­nį, taip bus dau­giau trau­kos. Į kvad­ra­ti­nius ka­mi­nus mon­tuo­ja­mi aps­kri­ti­mo for­mos įdėk­lai, o į sta­čia­kam­pius – ova­lo. Nors įdėk­las kiek su­siau­ri­na dūm­trau­kio an­gą, bet trau­ka nuo to daž­nai tik pa­ge­rė­ja. Mat sta­čia­kam­pio for­mos ka­mi­ne be įdėk­lo su­si­da­ro ne­ma­žai pa­ša­li­nių sū­ku­rių, ku­rie ne pa­de­da trau­kai, o la­biau ken­kia oro srau­to ju­dė­ji­mui. Ap­va­li for­ma šiuo at­žvil­giu yra pri­va­lu­mas.

Pa­šne­ko­vo tei­gi­mu, dau­giau su­nku­mų ky­la, kai ka­mi­nas se­nas ir krei­vas. Į to­kį įkiš­ti tie­saus įdėk­lo ne­įma­no­ma. Tuo­met ten­ka dė­ti ne ly­gų įdėk­lą, o lanks­tų gof­ruo­to­mis sie­ne­lė­mis. Toks įdėk­las su­jun­gia­mas iš ke­lių da­lių, ku­rių kiek­vie­na vie­na­me ga­le yra siau­rė­jan­ti, ki­ta­me – pla­tė­jan­ti. Da­lys jun­gia­mos siau­res­nį ga­lą įsta­tant į pla­tes­nį.

Pa­pil­do­mas plie­no kaminas

Nau­ji dūm­trau­kiai daž­nai sta­to­mi mo­du­li­nės kons­truk­ci­jos pa­grin­du iš tar­pu­sa­vy­je su­jun­gia­mų tuš­čia­vi­du­rių ke­ram­zit­be­to­nio blo­ke­lių. Tuo­met į jų vi­dų įlei­džia­mi ug­niai at­spa­rūs ša­mo­ti­niai įdėk­lai. Oro tar­pas per vi­są il­gį už­pil­do­mas ug­niai at­spa­ria mi­ne­ra­li­ne va­ta, ku­ri ne tik pa­de­da ka­mi­ną ap­sau­go­ti nuo per­tek­li­nio kon­den­sa­to, bet ir pa­pil­do­mai su­tvir­ti­na kons­truk­ci­ją.

Jei na­muo­se įren­gia­te kon­den­sa­ci­nį ka­ti­lą, ku­rio dū­mas yra že­mes­nės tem­pe­ra­tū­ros, rink­si­tės vie­no­kio at­spa­ru­mo ša­mo­ti­nį įdėk­lą, jei ka­ti­lo dū­mas karš­tes­nis - pri­reiks kur kas at­spa­res­nio įdėk­lo. Su­si­da­ran­tį kon­den­sa­tą, ku­ris ne­už­si­lai­ko ant ly­gaus įdėk­lo sie­ne­lių ir su­bė­ga į rink­tu­vą, ga­li­ma pa­ša­lin­ti tie­siai į van­dens nuo­te­kų sis­te­mą.

Mo­du­li­nio ka­mi­no kons­truk­ci­ja yra su­nki ir ga­na ma­sy­vi, ją iš apa­čios tu­ri pri­lai­ky­ti pa­ma­tas, to­dėl to­kį dūm­trau­kį rei­kia pro­jek­tuo­ti kar­tu su na­mu. Iš­ori­nę ke­ram­zit­be­to­nio blo­ke­lių kons­truk­ci­ją vė­liau kiek­vie­nas ga­li ap­dai­lin­ti pa­gal sa­vo sko­nį – apk­li­juo­ti ply­te­lė­mis, nu­tin­kuo­ti ar nu­da­žy­ti.

Tre­čio­ji ka­mi­nų rū­šis – plie­ni­niai dvi­sie­niai dūm­trau­kiai. Jie gy­ve­na­muo­siuo­se na­muo­se sta­to­mi kur kas re­čiau. To­kie dūm­trau­kiai la­biau skir­ti pra­mo­ni­niams pa­sta­tams, san­dė­liams. Ta­čiau jei na­muo­se įren­gia­te pa­pil­do­mą ži­di­nį, to­kį ka­mi­ną nau­jai įsta­ty­ti bus kur kas pa­pras­čiau – jis ir leng­ves­nis, ir pi­ges­nis. Plie­ni­nio dvi­sie­nio dūm­trau­kio kons­truk­ci­ja iš es­mės yra pa­pras­ta – į pla­tes­nį vamz­dį įsta­to­mas plo­nes­nis, bū­ti­nai le­gi­ruo­to, ne­rū­di­jan­čio plie­no vamz­dis. To­kio dūm­trau­kio ši­lu­mos izo­lia­ci­ja tu­rė­tų bū­ti 5 cen­ti­me­trų sto­rio. Šio sluoks­nio pa­kaks, kad ka­mi­nas per­ne­lyg ne­at­vės­tų ir dėl per­tek­li­nio kon­den­sa­to grei­tai ne­už­si­kimš­tų.