Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip išsirinkti tinkamą šilumos siurblį

Besidomintiems geoterminiu ir oras/vanduo šildymu vis dar kyla daug klausimų, kaip išsirinkti tinkamiausią šilumos siurblį
Nuotraukos

2021.12.03.

Konsultuoja Šilumos siurblių ir vėdinimo sistemų asociacijos steigėjas, UAB Nordic Logic direktorius Liudas Getautas

Prieš 20 metų sprendimas namų šildymą patikėti šilumos siurbliui kėlė nuostabą. Dabar tai tampa įprastu pasirinkimu, kuriuo kaimyno nebenustebinsi. Tačiau besidomintiems geoterminiu ir oras/vanduo šildymu vis dar kyla daug klausimų, kaip išsirinkti tinkamiausią šilumos siurblį ir kaip susigaudyti tarp daugybės techninių parametrų, kuriuos potencialiems pirkėjams pažeria konkuruojančių gamintojų atstovai.

Esamos šildymo sistemos įvertinimas

Dauguma žmonių keičia šilumos siurblius dėl didelių šildymo sąnaudų. Pabandykite atlikti sąnaudų analizę bent jau už paskutiniuosius metus, taip pat žvilgtelėdami ir į ankstesnius laikotarpius, kad realios situacijos neiškraipytų neįprastai šilta ar šalta žiema. Turėdami informaciją apie metinį dujų, anglių ar kitokio kuro suvartojimą, galėsite paprašyti šilumos siurblius montuojančių kompanijų „išskaičiuoti“, koks jūsų namo energijos poreikis, kokio galingumo šilumos siurblio reikėtų ir kokios prognozuojamos šildymo sąnaudos įsidiegus naują šildymo sistemą.

Boileriai, kuro talpyklos, briketai užima daug vietos, o antros profesijos – kūriko – taip pat galima atsisakyti. Šilumos siurblys užims mažiau nei pusę kvadratinio metro, atlaisvindamas daug vertingos erdvės, o rūpintis sistema visiškai nereikės.

Ką pasirinkti? Oras/vanduo šilumos siurblį ar geoterminį šildymą?

Oras/vanduo šildymui nereikia įrengti gręžinių ar kloti horizontalaus kolektoriaus.  Tokią sistemą įrengti galima greičiau ir ji reikalauja mažesnių investicijų. Tai yra tinkamas sprendimas turint ribotą žemės plotą – ne visur yra sąlygos geoterminio šildymo įrengimui. Tačiau oras/vanduo šilumos siurbliai skleidžia triukšmą ir vibraciją, o esant labai žemoms temperatūroms įsijungia elektriniai tenai iš šildoma tiesiogine elektra.

Gruntas/vanduo sistema – didesnė investicija, bet aukštesnis efektyvumas. Įsirengus geoterminį šildymą, sąnaudos bus mažesnės, sistema veiks labai tyliai ir tarnaus ilgiau nei oras/vanduo sistema.

Gruntas/vanduo šilumos siurblių tarnavimo laikas – 23-25 metai, oras/vanduo – iki 18 metų. Toks tarnavimo laikas numatomas aukštos kokybės gamintojų šilumos siurbliams.

Pasirinkus geoterminį šildymą, įrengiami gręžiniai arba klojamas horizontalus kolektorius 1 metro gylyje. Abu šie būdai yra efektyvūs, tačiau norint namus ne tik šildyti, bet ir vėsinti, reikia rinktis gręžinius. Jie taps sistemos šalčio šaltiniu karštą vasarą.  

Konkuruojančių šilumos siurblių naudingumas

COP (angl. Coefficient of Performance – naudingumo koeficientas) išreiškia šilumos siurblio pajėgumo gaminti šilumą ir jai išgauti reikalingos energijos santykį. Pavyzdžiui, COP 4 reiškia, kad 1 kW elektros pagamina 4 kW šilumos energijos. Tai dar ne viskas. Matuojant COP prie tam tikrų sąlygų, neįtraukiant visų sistemos komponentų (pvz. cirkuliacinių siurblių) suvartojamos energijos, gautas skaičius gali atrodyti labai aukštas ir klaidinti vartotojus.

Tiksliausias rodiklis, nusakantis šilumos siurblio vidutinį efektyvumą per visus metus, įskaitant šilčiausią ir šalčiausią laikotarpį, taip pat karšto vandens gamybą, yra SCOP (angl. Seasonal Coefficient of Performance – sezoninis naudingumo koeficientas). Galutinį rezultatą įtakoja ir namo dydis, geografinė lokacija ir namo gyventojų skaičius. Skirtumas tarp COP ir SCOP dažnai yra labai didelis.

Labai svarbu atkreipti dėmesį, koks šilumos siurblio SCOP nurodomas prie skirtingų klimato sąlygų (šilto, vidutinio ir šalto klimato). Kaip asociacija, esame pastebėję, kaip Lietuvos rinkoje agresyviai reklamuojami tam tikri oras/vanduo šilumos siurbliai kaip „efektyviausi“, o jų pardavėjai reklamoje naudoja SCOP parametrus, galiojančius Pietų šalių klimatui.

Galia ir numatomi sutaupymai

Galingesnis šilumos siurblys kainuoja daugiau, bet pagamina daugiau energijos.  Tinkamai parinkus galią, garantuojamas optimalus investicijos ir eksploatacijos sąnaudų santykis. Per galingo šilumos siurblio rinktis nereikia. Reikia tinktis būtent tokį, kokio reikia jūsų namui.

Sumontavus ekonomišką šilumos siurblį, šilumos sąnaudos sumažės 50–75 %, lyginant su sena šildymo sistema. Efektyvumui įtakos turi šie veiksniai: namo būklė, vidaus šildymo sistema ir lauko temperatūra.

Įsidėmėkite! Geras šilumos siurblys didina Jūsų namo vertę.

Kainos pasiūlymas

Palyginkite kainas, įvertindami viską: nuo bendros visiško įrengimo kainos iki seno katilo atjungimo ir išmontavimo sąnaudų. Pigesni šilumos siurbliai turi būti pakankamai efektyvūs, kad sušildytų jūsų namus iki komfortabilaus lygio. Viliojanti maža pirkinio kaina gali greitai išaugti dėl didesnių eksploatacinių sąnaudų.

Šilumos siurblys yra visos šildymo sistemos dalis, kuri taip pat susideda iš šilumos paskirstymo sistemos ir lauko kolektoriaus ar gręžinio. Svarbu pasirinkti kokybišką produktą ir patikimą, nusimanantį rangovą, kuris suorganizuotų ir įgyvendintų visą įrengimą.

Paslaugos po pardavimo

Įprastu atveju, šilumos siurblys veikia ištisus metus ir techninės priežiūros jam nereikia. Vertindami siūlomą garantiją, kreipkite dėmesį ne tik į garantinio laikotarpio trukmę, bet į tai, kokios detalės įtrauktos į šią garantiją. Svarbu, kad garantija galiotų visam produktui, o ne tik kompresoriui.

Paprašykite nuotolinio valdymo modulio, kuris leistų internetu padidinti ar sumažinti temperatūrą jūsų namuose, pvz., kai grįžtate namo iš atostogų ar komandiruotės.

O tais pat išsiaiškinkite, ar pasirinkta įmonė tik parduoda šilumos siurblius, ar ir turi serviso tarnybą, į kurią galėsite kreiptis garantiniu ir pogarantiniu laikotarpiu.