Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kas daro įtaką namo statybos kainai?

Tai­gi – kiek iš ti­krų­jų kai­nuo­ja pa­sis­ta­ty­ti na­mą? Į šį klau­si­mą ga­li­ma at­sa­ky­ti tik...
Nuotraukos
Na­mo vi­zi­ja – no­ri­me ko­ky­biš­kai, pi­giai ir grei­tai, ta­čiau tin­ka­mai ne­sup­la­na­vus na­mo sta­ty­bos dar­bų, sva­jo­nė ga­li pra­si­lenk­ti su rea­ly­be, o džiaugs­mai virs­ti rū­pes­čiais. Ko­kia rea­li na­mo sta­ty­bų kai­na?

Už klai­das ten­ka mo­kė­ti dvigubai

Sva­jo­ja­te apie nuo­sa­vą na­mą ir jau sku­ba­te įsi­gy­ti skly­pą? Ta­čiau ar tvir­tai nu­spren­dė­te, ko­kio na­mo jums iš tie­sų rei­kia? Ar ži­no­te, kad pla­nuo­jant na­mo sta­ty­bas rei­kė­tų pra­dė­ti ti­krai ne nuo skly­po pir­ki­mo?

Dau­giau­siai klai­dų pri­da­ro­ma sku­bant, ne­ap­gal­vo­jant ga­li­my­bių. Pa­sak sta­ty­bos eks­per­tų, in­for­ma­ci­jos ir ži­nių sto­ka na­mo sta­ty­bų kai­ną pa­di­di­na dvi­gu­bai. Kad taip ne­at­si­tik­tų, re­ko­men­duo­ja­ma na­mo sta­ty­bos pro­ce­sų pla­na­vi­mui skir­ti dau­giau­siai lai­ko.

„Gai­la, bet žmo­nės na­mo sta­ty­bos pla­na­vi­mui ski­ria ma­žiau­siai lai­ko, jie tie­siog nu­si­per­ka skly­pą, na­mo pro­jek­tą ir per­duo­da sta­ty­bi­nin­kams, ta­čiau dėl in­for­ma­ci­jos gau­sos ne­ži­no vi­sų tech­no­lo­gi­nių ga­li­my­bių, to­dėl ne­ga­li pri­im­ti ge­riau­sio ir nau­din­giau­sio spren­di­mo. Bū­na daug at­ve­jų, kuo­met dėl klai­dų ar pa­si­kei­tu­sių spren­di­mų ten­ka perp­la­nuo­ti na­mo pro­jek­tą, o už tai rei­kia mo­kė­ti pa­pil­do­mus pi­ni­gus“, – da­li­na­si sa­vo pa­ste­bė­ji­mais pro­jek­ta­vi­mo ir sta­ty­bos įmo­nių gru­pės „NOR­HOU­SE“ va­do­vas Ro­kas Rad­vi­la­vi­čius.

Mū­sų įsi­vaiz­duo­ja­mas na­mas ir rea­ly­bė – skir­tin­gi da­ly­kai. Iš pra­džių net ne­nu­ma­no­me, kiek lė­šų pri­reiks, kad na­mo pro­jek­tas bū­tų baig­tas. Ne­prik­lau­so­mas sta­ty­bos pro­ce­sų eks­per­tas in­ži­nie­rius Rus­la­nas Va­sil­je­vas siū­lo tu­ri­mą na­mo sta­ty­bos kai­ną pa­skirs­ty­ti eta­pais, tuo­met pa­ste­bė­si­te, kam skir­ta per daug, kam per ma­žai. To­kiu bū­du ga­li­ma tin­ka­mai pa­skirs­ty­ti lė­šas ir su­sip­la­nuo­ti na­mo sta­ty­bos fi­nan­sa­vi­mą.

No­rai tu­ri su­tap­ti su galimybėmis

Ko­kį na­mą sta­ty­ti pi­giau – vie­no ar dvie­jų aukš­tų, R. Va­sil­je­vo tei­gi­mu, nė­ra skir­tu­mo. Di­des­nę įta­ką kai­nai da­ro tech­no­lo­gi­niai ir ar­chi­tek­tū­ri­niai spren­di­mai, pvz.: koks pa­si­rink­tas pa­ma­tų ti­pas, plokš­čias ar šlai­ti­nis sto­gas, na­mo for­ma ir ap­dai­la. Ir tik ži­no­da­mas sa­vo ga­li­my­bes, ga­li tiks­liai pa­si­rink­ti.

Šiuo me­tu siū­lo­ma daug tech­no­lo­gi­nių spren­di­mų, tad iš­si­rink­ti nė­ra pa­pras­ta. Kar­tais, dėl tam ti­krų įsi­ti­ki­ni­mų ar in­for­ma­ci­jos sto­kos žmo­nės pa­si­ren­ka ne­ra­cio­na­lius spren­di­mus, pvz.: pa­se­nu­sias ar lai­ko „pa­ti­krin­tas“ tech­no­lo­gi­jas, per daug lan­gų, ko­ri­do­rių, bal­ko­nų.

Pa­ste­bi­ma, kad ten­den­ci­ja sta­ty­ti di­džiu­lius na­mus ar ko­te­džus kei­čia­si, nes di­de­lės erd­vės tie­siog ne­iš­nau­do­ja­mos. Da­bar vi­si no­ri gy­ven­ti eko­no­miš­kai, jau­kiai, tad ren­ka­si ma­žus skly­pus ir na­mus. „Dau­giau­siai užk­lau­sų su­lau­kia­me iš šei­mų, ku­rios no­ri na­mo su skly­pu už šim­tą tūks­tan­čių eu­rų. Mes siū­lo­me ir už ma­žiau, bet klien­tai tu­ri su­pras­ti, jog tai ne­bus pi­lis di­de­lia­me skly­pe ša­lia mies­to cen­tro. Jei­gu no­rai su­tam­pa su ga­li­my­bė­mis, tuo­met vis­kas įma­no­ma“, – tei­gia R. Rad­vi­la­vi­čius. Pa­sak eks­per­tų, bran­giau­siai kai­nuo­ja ko­ky­biš­ki mū­ri­niai na­mai – juos sta­tant rei­kia skir­ti ir dau­giau lai­ko, ir pi­ni­gų, o ma­žiau in­ves­ti­ci­jų rei­kia kar­ka­si­niams na­mams.

Ku­riam sta­ty­bos eta­pui rei­kia dau­giau­siai in­ves­ti­ci­jų?

In­ter­ne­te ir skel­bi­muo­se šmė­žuo­ja na­mų sta­ty­bos kai­nos nuo 300 eu­rų iki 500 eu­rų už kvad­ra­ti­nį me­trą. Iš ti­krų­jų – ši in­for­ma­ci­ja nie­ko kon­kre­čiai ne­pa­sa­ko, nes ky­la mi­li­jo­nas klau­si­mų, pra­de­dant nuo plo­to skai­čia­vi­mo – nau­din­gas ar užs­ta­to­mas, na­mo geog­ra­fi­nės vie­tos, tech­no­lo­gi­nių spren­di­mų, na­mo pro­jek­to, na­mas mū­ri­nis ar kar­ka­si­nis, na­mo su­dė­ties, ap­dai­los, skly­po land­šaf­to, sta­ty­bos bū­do. Kar­tais ge­ras kar­ka­si­nis na­mas ga­li kai­nuo­ti dau­giau nei įpras­tas mū­ri­nis, ir tai dar ne vis­kas, nes yra daug dau­giau niuan­sų, ku­rie su­da­ro na­mo kai­ną.

Rea­lią kai­ną su­da­ro ne tik sta­ty­ba, bet ir pa­grin­di­niai sta­ty­bos eta­pai: pir­miau­siai – skly­po įsi­gi­ji­mas, pro­jek­to ruo­ši­mas, pa­ma­tai, sto­gas, ap­dai­la, lau­ko bei vi­daus in­ži­ne­ri­niai tink­lai ir įsi­ren­gi­mas. Pa­sak R. Va­sil­je­vo, dau­giau­siai in­ves­ti­ci­jų skir­ti rei­kia in­ži­ne­ri­nių spren­di­mų įgy­ven­di­ni­mui ir na­mo įren­gi­mui. Dėl šios prie­žas­ties, pir­miau­siai pa­ta­ria­ma nu­sta­ty­ti kon­kre­čią su­mą, ku­rią ga­lė­tu­mė­te skir­ti ne tik na­mo sta­ty­bai bet ir na­mo įren­gi­mui, prieš­in­gu at­ve­ju, na­mo sta­ty­ba taps il­ga­lai­kiu pro­jek­tu, nes trūks lė­šų už­bai­gi­mui.

Pa­grin­di­niai eta­pai, į ku­riuos ver­tė­tų at­kreip­ti dė­me­sį pla­nuo­jant na­mo sta­ty­bas:

  1. Pa­si­ruoš­ki­te aiš­kų na­mo sta­ty­bos pla­ną, tuo­met sta­ty­ba nuo pat dar­bų pra­džios vyks daug efek­ty­viau.

  2. Ap­gal­vo­ki­te, kiek pi­ni­gų ga­lė­tu­mė­te skir­ti na­mo sta­ty­bai.

  3. Su­si­ra­šy­ki­te vi­sus na­mo sta­ty­bos eta­pus.

  4. Pa­skirs­ty­ki­te pi­ni­gus kiek­vie­nam eta­pui.

  5. Kiek­vie­nam sta­ty­bos eta­pui pri­im­ki­te ra­cio­na­lų tech­no­lo­gi­nį spren­di­mą.

  6.Ap­gal­vo­ki­te, ko­kias sta­ty­bų tech­no­lo­gi­jas (pa­ma­tams, sie­noms, šil­ti­ni­mui) ir sta­ty­bi­nes me­džia­gas nau­do­si­te, ir ko­kio jų kie­kio pri­reiks.

  7. Iš­siaiš­kin­ki­te sta­ty­bi­nių me­džia­gų ir at­lie­ka­mų dar­bų kai­nas.

Sta­ty­bos eks­per­tai at­krei­pia dė­me­sį, jog šie­met yra pa­lan­kes­nės są­ly­gos na­mo pro­jek­ta­vi­mui ir jo sta­ty­boms dėl vis dar ne­stip­riai pa­ki­lu­sių kai­nų dar­bo rin­ko­je ir že­mų sko­li­ni­mo­si kaš­tų ban­kuo­se. Vė­liau na­mo sta­ty­bos kai­na ga­li kil­ti dėl dar­bo jė­gos bran­gi­mo ir di­dė­jan­čių pre­ky­bi­nin­kų-sta­ty­bi­nin­kų lū­kes­čių, bei ki­tų, su­si­ju­sių su nau­jo­mis eko­no­mi­kos per­mai­no­mis, prie­žas­čių. Na­mų kai­nos augs ir dėl nau­jų pro­jek­ta­vi­mo ir sta­ty­bų tai­syk­lių - bus pri­va­lo­ma pro­jek­tuo­ti ir rei­kės sta­ty­ti šil­tes­nius na­mus, kad na­mai ati­tik­tų A ener­ge­ti­nę kla­sę.

Tai­gi – kiek iš ti­krų­jų kai­nuo­ja pa­sis­ta­ty­ti na­mą? Į šį klau­si­mą ga­li­ma at­sa­ky­ti tik tu­rint vi­są in­for­ma­ci­ją apie skly­po ypa­ty­bes, ko­mu­ni­ka­ci­jas, pro­jek­tą, ap­dai­lą, įren­gi­mą ir biu­dže­tą, nes užuot pla­na­vus pa­gal po­rei­kius ir no­rus, ga­li­ma pla­nuo­ti iš ki­tos pu­sės – ir vis­ką pra­dė­ti skai­čiuo­ti pa­gal ga­li­my­bes, su­pras­ti, už kiek no­ri­te ir už kiek ga­li­te?