Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Statybų versle išlieka tie, kurie moka ne tik „žaidimo taisykles“

Norint išlaikyti tvirtas pozicijas šių dienų statybos rinkose nepakanka vien gerų savo srities profesinių įgūdžių
Nuotraukos

Norint išlaikyti tvirtas pozicijas šių dienų statybos rinkose nepakanka vien gerų savo srities profesinių įgūdžių. Tuo įsitikinę ilgametę darbo patirtį turintys advokatų profesinės bendrijos „STRATEGUM Dargis ir partneriai“ ekspertai. Jų teigimu, privalu ne tik ,,žaisti pagal išmoktas taisykles“, tačiau, prireikus, sugebėti pakeisti taktiką, įvaldyti ir kontroliuoti informacinius srautus ir visuomet turėti ,,planą B“.

 

,,Kiekviena situacija yra individuali ir reikalaujanti lateralinio mąstymo. Norint efektyvaus rezultato, reikia mąstyti šiuolaikiškai, ieškoti novatoriškų sprendimų, į problemą mokėti  pažvelgiant iš skirtingų kampų. Prieš metus naudotos strategijos ar tiesos – ne tai, kas kuria pridėtinę vertą Jūsų verslui šiandien“, -  aiškina ,,STRATEGUM Dargis ir partneriai“ advokatas Vytautas Dargis.

Tarptautinės teisės žinovas Julius Čiegis, besispecializuojantis statybos rangos ir jos ginčų sprendimo srityje, tikina, kad nors statybos darbuotojų kvalifikacija užtikrina darbų atlikimą sutartais terminais ir nepakitusia kaina, tinkamą statybų kompanijos interesų atstovavimą bei optimalų medžiagų panaudojimą, tačiau vien tik tokiu būdu pelnytas Užsakovų pasitikėjimas dar negarantuoja sėkmės.

,,Tam tikros, gerai žinomos statybos sektoriaus kompanijos neretais atvejais tampa tikru galvos skausmu smulkesniems šios srities verslininkams. Nesuklysiu teigdamas, jog ne itin ,,švariai“ veikiančioms bendrovėms, darbų priėmimo-perdavimo procedūrų vilkinimas, nepagrįstas pretenzijų dėl neva netinkamai atliktų darbų reiškimas jau tapo savotiška išlyga taupyti kitų sąskaita. Tačiau nuskilęs apdailos plytelės kampas nebūtų vertinamas kaip esminis trūkumas priimant darbus.“, -  įžvalgomis dalijasi specialistas.

Jo teigimu, trūkumai, kurie iš esmės nekliudo naudoti darbų rezultato pagal paskirtį, nėra priežastis sulaikyti visą mokėtiną sumą už atliktus darbus, todėl Subrangovas, Rangovui nepagrįstai atsisakant priimti atliktus darbus, turi teisę juos perduoti vienašališkai. Neretai statybų kompanijų veiklos riziką nulemia nepakankamas dėmesys statybos rangos sutarties sąlygoms, nereagavimas laiku į kylančias problemas, teisinių bei praktinių žinių, kaip apsaugoti savo interesus, trūkumas ir pan.

Tuo tarpu, advokatų profesinės bendrijos „STRATEGUM Dargis ir partneriai“ teisininkė Giedrė Kačinskienė tikina, kad pagrindiniai bendrijos klientai - statybos kompanijos, mat šios dažniausiai ir susiduria su bene didžiausiomis rizikomis. Anot G. Kačinskienės, pagrinde Rangovų bei Subrangovų bendradarbiavimą apkartina netikslių ir/ar netinkamų statybos rangos sutarties sąlygų ir papildomų susitarimų sudarymas žodžiu. Vis dažniau tokie ginčai kyla dėl įpročio nebuvimo informuoti kitą šalį apie darbų procese iškilusius nesklandumus raštu.

Siekiant užkirsti kelią kitos šalies piktnaudžiavimui bei apsaugoti savo interesus vykdant statybos projektą pravartu žinoti pagrindinius teisinius statybos rangos reglamentavimo principus. Net jeigu statybos rangos sutartyje ir nėra numatyta, tačiau dažnai Subrangovas (arba Rangovas, priklausomai nuo situacijos) turi galimybę ginti savo interesus įstatyme nustatyta tvarka.

,,Pavyzdžiui, Rangovui reikalaujant didžiulių baudų dėl darbų vėlavimo ar kitų sutarties pažeidimų, baudos gali būti mažinamos arba įrodinėjama, kad jos reikalaujamos nepagrįstai, nepagrįstai atsisakant priimti darbus, darbus galima perduoti vienašališkai, delsiant atsiskaityti, galima stabdyti darbų vykdymą prieš tai informavus Rangovą, reikalauti įstatyme nustatytų palūkanų bei teisinių paslaugų išlaidų ir t.t.“, - dėstė G. Kačinskienė.

Daugiau apie Lietuvos statybų kompanijų problemas, teisinius bei praktinius sprendimo būdus, teisinių interesų apsaugos galimybes bus kalbama šių metų kovo 2 d. Kaune vyksiančiame seminare: ,,(SUB)RANGOVO PROBLEMOS IR JŲ SPRENDIMO BŪDAI(2016)“.