Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Įsikurti už tvirtų mūro sienų

Mūrinis namas vasarą neprikaista, o žiemą geriau išlaiko šilumą
Nuotraukos

Nie­kas ne­abe­jo­ja, kad mū­ri­niai na­mai yra tvir­ti, pa­tva­rūs. Iš ply­tų su­mū­ry­tos šal­tos sie­nos be tin­ka­mos ko­ky­biš­kos ter­moi­zo­lia­ci­jos – jau pra­ei­tis. Šiuo me­tu mū­ri­nių na­mų sta­ty­bai skir­tų me­džia­gų įvai­ro­vė kur kas di­des­nė nei anks­čiau, o mū­ro kons­truk­ci­jos ne­var­žo iš­skir­ti­nius pro­jek­tus įgy­ven­di­nan­čių sa­vi­nin­kų fan­ta­zi­jos.

Tvir­tos kons­truk­ci­jos pra­na­šu­mai le­mia, kad mū­ras daž­nai nu­sve­ria me­die­ną ren­kan­tis nuo­sa­vo na­mo sta­ty­bos bū­dą. Re­mian­tis sta­ty­bos nor­ma­ty­vais tei­gia­ma, kad mū­ri­nio na­mo am­žius sie­kia šim­tą me­tų. Ži­no­ma, šiuo­lai­ki­nia­me pa­sau­ly­je, jau ne­įp­ras­ta prie gy­ve­na­mo­jo būs­to pri­si­riš­ti vi­sam gy­ve­ni­mui. Vai­kai ar anū­kai taip pat sta­to sa­vo sva­jo­nių na­mus, ne­be­gy­ve­na tik iš se­ne­lių ar tė­vų pa­vel­dė­tuo­se. Bet­gi ko­ky­biš­kai pa­sta­ty­tą mū­ri­nį na­mą pa­pras­čiau par­duo­ti ne­gu me­di­nį, ras­ti­nį.

Ge­riau sau­go šilumą

„Po­sa­kis "jau­čiuo­si tvir­tai lyg už mū­ro" – ne šiaip sau ra­do­si. Juk nie­kas ne­si­ti­ki pa­sis­lėp­ti po me­džiu, ne­bent nuo lie­taus, bet ti­krai ne nuo žie­mos šal­čių, – šmaikš­ta­vo mū­ri­nin­kas Al­gir­das To­ma­šaus­kas. - Ne­sa­kau, kad ne­ga­li­ma pa­sta­ty­ti ko­ky­biš­ko me­di­nio na­mo. Bet, ma­no nuo­mo­ne, mū­sų kli­ma­tui ak­tua­liau­sia, kad tin­ka­mai pa­sta­ty­ti mū­ri­niai na­mai pa­si­žy­mi pui­kia ši­lu­mos izo­lia­ci­ja bei aku­mu­lia­ci­ja. Įšil­dy­tas mū­ras ir per­dan­gos iš­lai­ko pa­sto­vią tem­pe­ra­tū­rą ir iš­jun­gus šil­dy­mą ar­ba stai­ga at­ša­lus orams. Juk me­di­nius na­mus sta­tan­tys nau­ja­ku­riai, jei­gu ne­no­ri, kad na­mas grei­tai at­vės­tų, įsi­ren­gia spe­cia­laus mū­ro aku­mu­lia­ci­nes sie­ne­les.“

Kad mū­ri­nis na­mas ši­lu­mos po­žiū­riu bū­tų pui­kiai izo­liuo­tas, rei­kia at­sa­kin­gai par­ink­ti sie­nų sto­rį. Pa­sak pa­šne­ko­vo, mi­ni­ma­lus mū­ri­nio na­mo sie­nos sto­ris tu­ri bū­ti nuo 36 iki 38 cen­ti­me­trų, o vi­di­nės sie­nos - net iki 50 cen­ti­me­trų. Mū­ri­nių na­mų per­dan­gos daž­niau­siai sie­kia iki 6 me­trų plo­čio, o kai ku­riuo­se pro­jek­tuo­se nau­do­ja­mos net iki 8 me­trų plo­čio per­dan­gos. Be to, de­rė­tų ne­pa­mirš­ti, kad ši­lu­mi­nis na­mo efek­ty­vu­mas la­bai pri­klau­so ir nuo jo pa­ma­tų. Jei­gu mū­ri­nis na­mas šil­ti­na­mas pa­gal pri­nci­pą „mū­ras­–i­zo­lia­ci­ja–­mū­ras“, ši­lu­mos izo­lia­ci­ją taip pat rei­kia įterp­ti į pa­ma­to vi­dų.

Šiuolaikiškos apdailos mūriniai namai iš statybinių blokelių – populiariausias naujakurių pasirinkimas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No­ri grei­tų statybų

„Pag­rin­di­nis fak­to­rius, ne­re­tai at­bai­dan­tis nau­ja­ku­rius nuo mū­ri­nio na­mo sta­ty­bos, yra tai, kad kons­truk­ci­jos ren­ti­mo dar­bai yra šla­pi, to­dėl žie­mos lai­ko­tar­piu dar­bai su­sto­ja. Mū­ro, be­to­na­vi­mo ir tin­ka­vi­mo dar­bus iš tie­sų ga­li­ma at­lik­ti tik esant ga­ran­ti­jai, kad tem­pe­ra­tū­ra ne­nu­kris že­miau 5 laips­nių. Kai so­viet­me­čiu trūk­da­vo lė­šų sta­ty­bai bei me­džia­gų, žmo­nės po tru­pu­tį ręs­da­vo na­mą - de­šimt ir dau­giau me­tų, tad mū­ro sta­ty­ba bu­vo vie­nin­te­lė iš­ei­tis no­rin­tie­siems tu­rė­ti in­di­vi­dua­lų na­mą. Da­bar dau­ge­lis, ma­tyt, sku­ba pa­sta­ty­ti, nes ban­ko pa­sko­los pa­lū­ka­nos "kap­si" ir ma­ga kuo grei­čiau įsi­kraus­ty­ti į nuo­sa­vą būs­tą“, - svars­tė A. To­ma­šaus­kas.

Jis pa­brė­žė, kad dėl drėg­mės, ku­ri at­si­ran­da dėl mū­ri­ji­mo, tin­ka­vi­mo ir be­to­na­vi­mo dar­bų, ne iš kar­to ga­li­ma pra­dė­ti bai­gia­muo­sius na­mo sta­ty­bos dar­bus. "O jei to­kie dar­bai bus dir­ba­mi ne­lau­kus tech­no­lo­giš­kai nu­sta­ty­to lai­ko, su­pras­tės ko­ky­bė. Sku­bant ga­li­ma džio­vin­ti įjun­gus ga­lin­gus or­pū­čius, bet tai kai­nuo­ja la­bai bran­giai, ir re­tas tai pa­nau­do­ja. Ypač siū­ly­čiau at­kreip­ti dė­me­sį į iš­ori­nių sie­nų mū­ri­ji­mo ko­ky­bę. Tik pro­fe­sio­na­lai su­ge­ba su­mū­ry­ti iš­ori­nes sie­nas ne­pa­lik­da­mi silp­nes­nės ši­lu­mos izo­lia­ci­jos vie­tų, va­di­na­mų­jų šal­čio til­tų, per ku­riuos iš na­mo leng­vai iš­ei­na ši­lu­ma. Ar sie­nos ko­ky­biš­kai su­mū­ry­tos, ga­li­ma įsi­ti­kin­ti šal­tuo­ju me­tų lai­ku pa­sam­džius ter­mo­vi­zi­jos pa­slau­gas tei­kian­čius spe­cia­lis­tus“, - pa­ta­rė A. To­ma­šaus­kas.

Aps­kri­tai mū­ri­nio na­mo sta­ty­bos kai­na, pa­sak pa­šne­ko­vo, di­des­nė nei me­di­nio.

Daug atgrubnagių

Ke­ti­nan­tiems sta­ty­ti mū­ri­nius na­mus nau­ja­ku­riams pa­šne­ko­vas siū­lė ieš­ko­ti kom­pe­ten­tin­gų mū­ri­nin­kų, apie ku­rių dar­bus by­lo­tų jų pa­sta­ty­ti na­mai ir šei­mi­nin­kų at­si­lie­pi­mai. A. To­ma­šaus­ko tei­gi­mu, daž­nai pa­meis­triai, me­tus te­pa­dir­bę mū­ri­nin­kų pa­dė­jė­jais, ki­tais me­tais jau įstei­gia sa­vo sta­ty­bos fir­mas, o "dar­bo re­zul­ta­tai bū­na že­miau kri­ti­kos ri­bos".

"Bū­si­mo na­mo sa­vi­nin­kams, ku­rie apie sta­ty­bos tech­no­lo­gi­jas ir pro­ce­sus ma­žai nu­tuo­kia, pri­myg­ti­nai re­ko­men­duo­čiau pa­si­telk­ti ne tik bud­ru­mą ren­kan­tis sta­ty­bi­nin­kus, bet ir rim­tą tech­ni­nį pri­žiū­rė­to­ją, ku­ris pa­dė­tų de­mas­kuo­ti at­grub­na­gius ir jų bro­ką“, - pa­brė­žė mū­ri­nin­kas.

Jo tei­gi­mu, po kri­zės spar­čiai at­si­ga­vęs sta­ty­bų sek­to­rius vėl grą­ži­na į rin­ką ne­pro­fe­sio­na­lus sta­ty­bi­nin­kus. Be to, už­sa­ky­mų jiems aps­tu, to­dėl ma­žiau dė­me­sio ski­ria­ma kiek­vie­no pro­jek­to ko­ky­bei, o įmo­nės ban­do pri­sig­rieb­ti kuo dau­giau dar­bų.

Ply­tos ar blokeliai

Nu­spren­dus sta­ty­ti mū­ri­nį na­mą, teks dar kar­tą at­sa­ky­ti į klau­si­mą - iš ko? No­rint pra­dė­ti sta­ty­ti na­mą iš ply­tų bū­ti­na at­kreip­ti dė­me­sį, kad, pa­ly­gin­ti su sta­ty­ba iš blo­ke­lių, šia­me pro­ce­se su­nau­do­si­te dau­giau skie­di­nio, nes bū­ti­na už­pil­dy­ti ir ver­ti­ka­lius, ir ho­ri­zon­ta­lius tar­pus tarp ply­tų. Ži­no­ma, rei­kės ir dau­giau tiks­lu­mo, pa­di­dės dar­bo ir lai­ko są­nau­dos.

Jei mū­ri­jant aky­tas ply­tas į jų ert­mes pa­ten­ka skie­di­nio, sie­na bus šal­tes­nės. Vis­gi ge­rai ži­no­ma, jog ply­tos pa­si­žy­mi itin ge­ru at­spa­ru­mu che­mi­niam ir at­mos­fe­ros po­vei­kiui, gniuž­dy­mui. Tai­gi yra pa­tva­ri, tvir­ta me­džia­ga, daž­nai nau­do­ja­ma vi­di­nėms na­mo sie­noms ar iš­ori­nei sie­nų ap­dai­lai.

Tiems, kam ma­ga iš­ban­dy­ti iš­to­bu­lin­tas šiuo­lai­ki­nių me­džia­gų sa­vy­bes, ver­ta rink­tis blo­ke­lius. Na­mo sta­ty­bai iš blo­ke­lių - gau­sy­bė jų rū­šių: ke­ra­mi­niai, si­li­ka­ti­niai, ke­ram­zi­to, aky­to­jo be­to­no, dar va­di­na­mo du­jų si­li­ka­tu. Kiek­vie­nas jų pa­si­žy­mi skir­tin­go­mis at­spa­ru­mo drėg­mei, šal­čiui, sa­vy­bė­mis, ši­lu­mos pra­lai­du­mu, ta­čiau ver­ti­nant blo­ke­lius bend­ruo­ju as­pek­tu ga­li­ma pa­mi­nė­ti, jog na­mo sta­ty­bos iš jų pra­na­šu­mas – leng­vas ir pa­to­gus sta­ty­bos pro­ce­sas, ku­riam, pa­ly­gin­ti su sta­ty­bos dar­bais iš ply­tų, rei­kia kur kas ma­žes­nių dar­bo ir lai­ko są­nau­dų.

Be­je, tie, ku­rie gai­li lai­ko tvir­to mū­ri­nio na­mo sta­ty­bai, o ji daž­niau­siai trun­ka bent me­tus, ga­li pa­si­do­mė­ti na­mais iš su­ren­ka­mų­jų gelž­be­to­ni­nių kons­truk­ci­jų. Grei­tas mon­ta­vi­mas, gal­būt trun­kan­tis dvi tris sa­vai­tes, – vie­nas pa­grin­di­nių to­kių kons­truk­ci­jų pra­na­šu­mų.

Be to, kons­truk­ci­jos mon­tuo­ja­mos tie­siai nuo au­to­trans­por­to, to­dėl ne­rei­kia pa­pil­do­mai vie­tos me­džia­goms san­dė­liuo­ti, tvar­kin­ges­nė ir šva­res­nė ap­lin­ka. Mon­tuo­jant ga­mi­nius nė­ra su­vi­ri­ni­mo dar­bų, to­dėl be­veik nė­ra pa­pil­do­mų iš­lai­dų už elek­trą. Ly­gi­nant su mū­ro dar­bais, skie­di­nio par­uo­ši­mu – tai jau šioks toks pra­na­šu­mas.