Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Šildymo sistemos – kaip patenkinti vartotojų lūkesčius

Mūsų regiono klimatas toks, kad kartais šilumos prireikia ir šiltuoju metų laiku, nekalbant jau apie žiemą.
Nuotraukos

Statant ir įrengiant namus bene svarbiausias vaidmuo mūsų regione tenka šildymo sistemai. Geras, šiltas stogas, vėjo nepraleidžiantys langai ar sandarios durys yra labai svarbu, tačiau visa tai neduos laukiamo rezultato, jeigu name ar daugiabutyje bus įrengta nekokybiška, prastai veikianti šildymo sistema.


Mūsų regiono klimatas toks, kad kartais šilumos prireikia ir šiltuoju metų laiku, nekalbant jau apie žiemą. Apie šildymo sistemas, atitinkančias vartotojų lūkesčius, pasakoja UAB „MG Valda“ pardavimų skyriaus vadovas Mantas Umbrasas ir „Uponor“ pardavimų ir rinkodaros vadybininkas Martynas Enkus.

 Kuo skiriasi šildymo sistemos daugiabučiams ir privatiems?

MG Valda: Projektuojant privatų namą didžiausiu klausimu tampa ne šildymo sistema, o šildymo būdo pasirinkimas. Kieto kuro, gamtinių dujų, suskystintų dujų, skysto kuro katilinės, elektrinis ar net geoterminis šildymas – tokie sprendimai galimi nuosavame name. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį, kad pasirinktas šilumos būdas patalpų šildymui būtų racionaliai panaudojamas ir karšto vandens paruošimui. Kita vertus, jeigu kalbame apie pačias šildymo sistemas, o ne šildymo būdą, tai pagrindinės ir populiariausios – grindų arba radiatorinė.

Rečiau pasitaikanti šildymo sistema – sieninis šildymas. Šis būdas naudojamas, kai neužtenka grindų ploto šildymo sistemai išdėstyti, bet nesinori naudoti radiatorių. Kai kuriuose nuosavuose namuose yra įrengtas orinis patalpų šildymas. Tokia šildymo sistema dažniausiai naudojama šildant namus židiniu. Pasirinkus tokį šildymą naudojami ortakiai, kurie perneša šiltą orą į kitas namo patalpas.

Uponor: Reikia paminėti, kad orinis patalpų šildymas turi du esminius trūkumus – temperatūra namuose pasiskirsto netolygiai ir yra jaučiamos judančios oro srovės.

Vertinant šių dienų tendencijas, matyti, jog grindinis šildymas kuo toliau, tuo labiau populiarėja nes jis lengviau suderinamas su alternatyvia energija, yra patogus ir palyginti pigus eksploatuojant. Dėl šių ir kitų priežasčių ši sistema vis dažniau pasirenkama ne tik individualiuose namuose, bet ir daugiabučiuose.

 Kokius lūkesčius šildymo sistemai dažniausiai turi Jūsų klientai ir bendrai nuosavo būsto savininkai?

MG Valda: Pirkėjai visada tikisi, kad nauji būstai, kuriuose yra įdiegti modernūs ir pažangūs sprendimai, leis mėgautis aukštesniais gyvenimo kokybės standartais. Rinkoje vyrauja radiatorinio ir grindinio šildymo sistemos.
Uponor: Lyginant pasirinkimo galimybes tarp grindinio ir radiatorinis šildymo, galima teigti, kad investicijos sistemos įdiegimui yra lygiaverčios, tačiau, reikėtų žinoti, kad technine prasme, grindinis šildymas yra kur kas pranašesnis.

MG Valda: Vienos ar kitos sistemos pasirinkimą nulemia gyventojų lūkesčiai (aut. past. – bendrai turėti aukštą komforto būste lygį), o ne techniniai sprendimai. Pirkėjai grindinį šildymą dažnai sieja su komfortu ir estetika. Grindinis šildymas tolygiai paskirsto šilumą bet kuriame gyvenamųjų patalpų taške, o pats sąlytis su grindimis visada bus malonus. Vystydami „Beržų terasų“ ir „Pušų terasų“ gyvenvietes nusprendėme investuoti į grindinį šildymą. Toks sprendimas leido suprojektuoti butuose langus iki pat žemės ir atsisakyti radiatorių šalia sienų ir langų.

 Kokia šildymo sistema sumontuota „Beržų terasose“?

Uponor: Beržų terasose įrengta Uponor grindinio šildymo sistema su skaitmeniniu programuojamu laidiniu termostatu T38.Tokia sąranga leidžia programuoti sistemą specialiam veikimui darbo dienomis, savaitgaliais, atostogų metu. Taip pat įdiegtas komfortinio/ekonominio rėžimo programavimas, automatinio balansavimo funkcija. Visa tai leidžia būsto savininkui užtikrinti tinkamą vidaus mikroklimatą.

 Kiek trunka sistemos montavimas ar keitimas?

MG Valda: Grindinio šildymo įrengimas užtrunka ilgiau nei radiatorinis dėl pačios sistemos ir sudėtingesnių techninių sprendimų. Keičiant radiatorinį šildymą į grindinį neišvengiamas bus ir grindų konstrukcijos keitimas.
Uponor: Montavimo darbų trukmė priklauso nuo patalpų dydžio bei pasirinktos sistemos. Jei pasirinkta sistema montuojama sausuoju būdu, grindų dangą galima iš karto kloti sumontavus grindinio šildymo plokštes, jei sistema montuojama šlapiuoju būdu – betonuojant, tuomet procesas užtrunka ilgiau.

 Per kiek laiko šildymo sistema atsiperka?

MG Valda: Detalių skaičiavimų nėra atlikta. Kiek didesnės grindinio šildymo investicijos reikalingos dėl sudėtingesnių techninių sprendimų bei diegiamo automatizuoto sistemos kontrolės valdymo. Tačiau, kaip anksčiau minėta, toks sprendimas leidžia sutaupyti šildymo kaštus.

Uponor: Tyrimais įrodyta, kad įrengus grindinio šildymo sistemą, galima palaikyti 2 laipsniais mažesnę temperatūrą nei šildant radiatoriais, tačiau patalpose bus juntama tokia pati šiluma. Tai leidžia šildymo sąnaudas sumažinti apie 12 proc.. Verta pastebėti, kad racionaliai kontroliuojant skirtingus šilumos energijos sąnaudų scenarijus skirtingu paros metu, pavyzdžiui, sumažinant temperatūrą vos vienu laipsniu, kai namie nieko nėra, ar nakties metu, taip pat galima ženkliai sumažinti sistemos eksploatacijos sąnaudas šildymo sezono metu.

 Kokios pasitaiko sistemos pasirinkimo klaidos?

MG Valda: Dažniausiai pasitaikančios sistemos pasirinkimo klaidos – neatsižvelgiama į gamintojo nurodymus, koks patalpų dydis rekomenduojamas konkrečiai šildymo sistemai, bei neteisingai atlikti šilumos nuostolių skaičiavimai.

Uponor: Renkantis sistemą būsto savininkai dažnai neatkreipia dėmesio į būsimą grindų dangą bei jos šilumos laidumo koeficientą. Neretai kyla klausimas ar įsirengus grindinio šildymo sistemą galima grindis kloti kilimine danga. Be abejo, yra tam tikrų tipų dangos, kurios pasižymi aukštomis šiluminės izoliacijos savybėmis, kurios gali sumažinti spinduliuojamos šilumos efektyvumą. Kiliminės dangos suderinamos su grindinio šildymo sistemomis yra žymimos specialiu skiriamuoju ženklu.

Dažnai pamirštama, kad sistemą galima pasirinkti kombinuotą, kuri tarnautų dviem paskirtims – ir šildytų, ir vėsintų.

 Ar galima grindinį šildymą įsirengti savarankiškai?

Uponor: Teoriškai taip, jei turima praktinių žinių apie šildymo sistemų montavimą. Tačiau įsirengus sistemą savarankiškai nebus suteikiamos jokios garantijos, be projekto ir teisingo sistemos įdiegimo įrengtas grindinis šildymas nebus energetiškai maksimaliai efektyvus ir galiausiai nepateisins lūkesčių, kils sistemos naudojimo problemų, susidarys šilumos energijos nuostoliai. Be to, jei sistema diegiama šlapiuoju būdu (betonuojant), klaidos gali kainuoti labai brangiai.

Jei grindinis šildymas parengtas pagal planą, įrengtas kvalifikuotų ir sistemas bei naudojamą produkciją išmanančių meistrų (dažnai sistemą gali sumontuoti vienas asmuo), galima neabejoti, kad sistema tarnaus efektyviai ir leis sutaupyti.

 Modernus grindinys šildymas – kas sudaro tokią sistemą?

Uponor: Grindinis šildymas jau nemažai laiko yra paklausus naujų ir renovuojamų pastatų šildymo srityje. Nepaisant to, sistemų gamintojai nuolat tobulina savo produkciją, ieško inovatyvių ir modernių sprendimų. Šių dienų modernų grindinį šildymą labiausiai atspindi automatinio balansavimo funkcija ir sistemos valdymo mechanizmai, kurie užtikrina efektyvų šildymo sistemos tarnavimą žmogaus poreikiams.

Automatinio balansavimo technologija užtikrina komfortą, nes nebereikia rankomis balansuoti sistemos, sumažinimas potencialių problemų kilimas. Be to, sunaudojama mažiau energijos, užtikrinamas tolygus šilumos perdavimas ir greitesnis prisitaikymas prie šilumos poreikio.

Modernus grindinio šildymo valdymas suprantamas kaip automatizuotas, valdomas per nuotolį SMS žinutėmis, internetu ir per išmaniuosius įrenginius. Tai įmanoma net jei ir būsto savininkas yra visai kitame pasaulio taške.

 Ar įmanoma bute esantį radiatorinį šildymą pakeisti grindiniu?

Uponor: Senos statybos bute grindinio šildymo sistemą įsirengti būtų problematiška. Didesnė tikimybė įsirengti grindinį šildymą bute, jei pastate nėra centrinio šildymo.

 Grindinio šildymo sistemų gedimai – kaip juos laiku atpažinti ir ištaisyti?

Uponor: Norint išvengti sistemos gedimų ar neefektyvumo, montuojant sistemą reikia patikrinti, ar kontūrai sukloti pagal projekto brėžinius, ar planuojamos dangos atitinka projekte numatytas specifikacijas, ar yra tinkama karšto vandens, kuris patenka į kolektorius, temperatūra, ar yra tinkamas katilo galingumas, ar sistema užpildyta vandeniu ir pašalintas oras. Svarbu parinkti tinkamą izoliaciją virš grunto, kad būtų išvengiama šalčio tiltų.

Sistemos gedimai galimi ir jei naudojamos ne vieno gamintojo siūlomos sistemos medžiagos, kokybiškos detalės pakeičiamos prastesnėmis, neaiškių gamintojų. Traktuojama, kad sistema įrengta nekokybiškai, jei grindų plotas šyla netolygiai, nėra pasiekiama reikiama temperatūra.

Jeigu namuose įrengta šiuolaikinė valdymo sistema, gedimai gali būti indikuojami valdymo pultuose.

 Ar visuose namuose galima įrengti grindinį šildymą? Jei ne, kokie būtų reikalavimai patalpai, kur toks šildymas planuojamas?

Uponor: Grindinis šildymas yra labai universali šildymo sistema, todėl tinkama įvairių tipų ir paskirties pastatams. Grindinį šildymą įprasta kloti didesnėse patalpose, tačiau jei grindų ploto neužtenka užtikrinti reikiamam šilumos lygiui pasiekti, dažnai pasirenkamas papildomas šildymo sistemų montavimas sienose. Kadangi egzistuoja keletas skirtingų sistemų, montavimo būdų, pakloto plokščių, galima neabejoti, kad bus rastas tinkamas sprendimas bet kuriam objektui.

 

Kalbėjosi V. Misevičius

Prim.lt