Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Vietoj paprasto katilo – patobulintas židinys

Ži­di­nys su van­dens kon­tū­ru – tai šil­dy­mo ka­ti­lo ir ži­di­nio lieps­nų de­ri­nys. Nors kri­ti­kai pa­šie­pia, kad na­mie įsi­ren­gus to­kią šil­dy­mo sis­te­mą...
Nuotraukos
Ži­di­nys su van­dens kon­tū­ru – tai šil­dy­mo ka­ti­lo ir ži­di­nio lieps­nų de­ri­nys. Nors kri­ti­kai pa­šie­pia, kad na­mie įsi­ren­gus to­kią šil­dy­mo sis­te­mą sve­tai­nė virs­ta ka­ti­li­ne, o ne poil­sio zo­na, ši tech­no­lo­gi­ja su­lau­kia en­tu­zias­tų dė­me­sio.

To­kio ne­tra­di­ci­nio šil­dy­mo bū­do ša­li­nin­kai pa­žy­mi, kad ži­di­nys su van­dens kon­tū­ru na­mo šei­mi­nin­kams pra­ver­čia vi­sus me­tus. Šil­tuo­ju me­tų lai­ku jis nau­do­ja­mas karš­tam van­de­niui pi­giai par­uoš­ti, o at­ėjus žie­mai šei­ma ga­lės ne tik šil­dy­ti van­de­nį ir na­mus, bet ir jau­kiai įsi­tai­sy­ti ša­lia sprag­sin­čios ug­nies.

„Juk dau­ge­lis sva­jo­ja apie jau­kią ži­di­nio ug­ne­lę, ku­ri ne tik su­šil­do sė­dint prieš­ais ją fo­te­ly­je, bet ir ruo­šia šil­tą van­de­nį bei šil­do ga­na di­de­lį pa­tal­pų plo­tą. Ži­no­ma, di­džiu­lėms pa­tal­poms šil­dy­ti to­kia sis­te­ma gal­būt nė­ra pa­ti par­an­kiau­sia, nors pa­si­tel­kus su­dė­tin­ges­nių spen­di­mų ga­li­ma pri­tai­ky­ti ją ir iki 400 kvad­ra­ti­nių me­trų plo­to būs­tui. Ta­čiau ma­žė­jant in­di­vi­dua­lių na­mų plo­tui, dau­ge­liui žmo­nių ži­di­nys su van­dens kon­tū­ru tam­pa op­ti­ma­liu spren­di­mu, mat pa­tal­pas iki 150 kvad­ra­ti­nių me­trų jis šil­do be prob­le­mų“, - pa­aiš­ki­no ži­di­nių ir kros­nių sa­lo­no par­da­vi­mų va­do­vas Ser­ge­jus Mus­nic­kis.

Jo tei­gi­mu, ži­di­nys su van­dens kon­tū­ru – ge­ra al­ter­na­ty­va ka­ti­lams, kū­re­na­miems du­jo­mis ar naf­tos pro­duk­tais, nes šių kai­nos kur kas daž­niau ky­la, nei krin­ta. Ži­di­niai su van­dens kon­tū­ru ga­li vi­siš­kai pa­ten­kin­ti na­mo gy­ven­to­jų ši­lu­mos po­rei­kius. Tai nė­ra rin­kos nau­jie­na, bet pa­sta­rai­siais me­tais ke­lis­kart iš­au­gu­si jų pa­klau­sa ska­ti­na ga­min­to­jus dar la­biau to­bu­lin­ti šią tech­no­lo­gi­ją, kad iš šių ži­di­nių bū­tų gau­na­mas mak­si­ma­lus ši­lu­mos efek­ty­vu­mas.

„Ži­di­niai su van­dens kon­tū­ru yra kur kas uni­ver­sa­les­ni nei tra­di­ci­niai su or­ta­kiais, mat pir­muo­sius ga­li­ma su­jung­ti be­veik su bet ko­kia in­di­vi­dua­lia­me na­me įreng­ta šil­dy­mo sis­te­ma. Ste­buk­lų šio­je tech­no­lo­gi­jo­je nė­ra: ži­di­nys vei­kia kaip pa­pras­tas kie­to­jo ku­ro ka­ti­las, tik jam ne­rei­kia at­ski­ros pa­tal­pos rū­sy­je, o iš­lai­kant es­te­tiš­kas ži­di­nio for­mas toks ži­di­nys tam­pa kam­ba­rio puo­šme­na“, - tei­gė S. Mus­nic­kis.

Pri­tai­ky­ti už­da­rai sistemai

Na­muo­se, ku­riuo­se jau iš­ve­džio­ta šil­dy­mo sis­te­ma – įreng­tos šil­do­mo­sios grin­dys ar ra­dia­to­riai, toks ži­di­nys ga­li pa­dė­ti su­tau­py­ti, o kar­tu ir džiu­gins sprag­sin­čia ug­ni­mi. Tuo tar­pu žmo­nės, ku­rie ži­di­nį su van­dens kon­tū­ru sie­kia nau­do­ti kaip pa­grin­di­nį būs­to šil­dy­mo bū­dą, gau­na ne tik es­te­ti­nę nau­dą, bet ir ži­di­nį, at­lie­kan­tį ka­ti­lo funk­ci­jas. Ypač tai ak­tua­lu kom­pak­tiš­ka­me na­me, kur nė­ra vie­tos at­ski­rai ka­ti­li­nei.

„Šis ži­di­nys tin­ka ir tiems, ku­rie tu­ri du­ji­nį ka­ti­lą, ir no­ri su­tau­py­ti. Jei yra ga­li­my­bė pri­jung­ti šį ži­di­nį prie cen­tri­nės šil­dy­mo sis­te­mos, tai vi­sais at­ve­jais dau­giau ar ma­žiau ap­si­mo­ka. Ren­kan­tis van­de­ni­nį ži­di­nį, ku­rio kai­na svy­ruo­ja nuo 10 iki 20 tūkst. li­tų, bū­ti­na įver­tin­ti, prie ko­kios šil­dy­mo sis­te­mos – at­vi­ro­sios ar už­da­ro­sios – jis bus jun­gia­mas“, - aiš­ki­no ži­di­nių ir kros­nių sa­lo­no spe­cia­lis­tas.

Jo tei­gi­mu, už­da­ro­sios sis­te­mos ži­di­niai nuo at­vi­rų­jų ski­ria­si tuo, kad ga­mi­na­mi iš sto­res­nio plie­no. Lie­tu­vių na­muo­se at­vi­rų­jų sis­te­mų be­veik nė­ra, nors ne­ma­ža da­lis ir Lie­tu­vo­je par­duo­da­mų ga­min­to­jų pa­siū­ly­mų yra bū­tent at­vi­ra­jai, o ne už­da­ra­jai sis­te­mai, ku­rio­je vei­kia di­des­nis slė­gis. Už­da­ro­sios sis­te­mos ži­di­nių dar­bi­nis slė­gis pra­si­de­da nuo 2 ba­rų ir dau­giau.

Tam, kad van­de­ni­nis ži­di­nys su ši­lu­mo­kai­čiu ko­ky­biš­kai šil­dy­tų gy­ve­na­mą­sias pa­tal­pas, bū­ti­na tiks­liai aps­kai­čiuo­ti ir rei­ka­lin­gą jo ga­lin­gu­mą. Ki­taip pa­tal­pų ne­pa­vyks tin­ka­mai šil­dy­ti, teks sis­te­mą to­bu­lin­ti, keis­ti, o ta­da jau bū­tų pa­pil­do­mų iš­lai­dų. Pa­dė­ti aps­kai­čiuo­ti op­ti­ma­lią rei­ka­lin­gą ži­di­nio ga­lią ge­riau­siai pa­dės to­kių ži­di­nių sa­lo­nuo­se dir­ban­tys šil­dy­mo sis­te­mų spe­cia­lis­tai.

„Be­je, kap­su­lės su van­dens kon­tū­ru ga­li pra­vers­ti ir už­mies­čiuo­se esan­čių, tik sa­vait­ga­liais ar dar re­čiau lan­ko­mų so­dy­bų šei­mi­nin­kams. Mat į to­kio ži­di­nio cir­ku­lia­ci­nę sis­te­mą ga­li­ma pil­ti gli­ko­lį, ku­ris ne­už­šą­la šal­tuo­ju me­tų lai­ku. Sis­te­mo­je van­duo il­gai ne­at­vės­ta, net ir už­ge­sus ug­niai“, – ti­ki­no LŽ pa­šne­ko­vas.

Vi­du­ti­nės ga­lios van­de­ni­nį ži­di­nį už­kū­rus ry­te, karš­to van­dens bus vi­są die­ną, o už­kū­rus va­ka­re - ir da­lį ki­tos die­nos. Pa­vyz­džiui, su 12 kW ga­lios ži­di­niu per pus­va­lan­dį ga­li­ma pri­šil­dy­ti iki 150 li­trų van­dens.

Sau­go nuo ava­ri­jų ir iš­au­gu­sių kainų

Da­lis anks­čiau būs­tus įsi­ren­gu­siu in­di­vi­dua­lių na­mų šei­mi­nin­kų do­mi­si ga­li­my­bė­mis su­ma­žin­ti šil­dy­mo iš­lai­das su­jun­giant esa­mą sis­te­mą su ki­to­mis efek­ty­ves­nė­mis. Pa­vyz­džiui, prie du­ji­nio šil­dy­mo sis­te­mos pri­jun­gia­mas kie­to­jo ku­ro ka­ti­las ar­ba įren­gia­mas geo­ter­mi­nis šil­dy­mas.

„Pas­ta­ruo­ju me­tu ta­po po­pu­lia­ru de­rin­ti tra­di­ci­nes ir al­ter­na­ty­vias ku­ro rū­šis. Tai la­biau­siai nu­le­mia po­rei­kis ma­žin­ti ri­zi­ką. Juk vi­si įren­gi­niai, įskai­tant ir kos­mi­nius apa­ra­tus, kar­tais su­gen­da pa­čiu ne­tin­ka­miau­siu lai­ku, kai lau­ke spau­džia šal­tis. Tuo­met gelbs­ti ga­li­my­bė vie­ną ener­gi­jos rū­šį pa­keis­ti ki­ta. Aiš­ku, gy­ven­to­jams la­bai svar­bios ir są­nau­dos, kai vie­nos ener­gi­jos nau­do­ji­mas tam­pa bran­gus dėl jos kai­nų ki­li­mo. To­kiu at­ve­ju al­ter­na­ty­va gelbs­ti nuo per di­de­lio iš­šū­kio šei­mos biu­dže­tui“, - pa­žy­mė­jo ši­lu­mos sis­te­mų in­ži­nie­rius Her­kus Nor­kus.

Pa­čią tin­ka­miau­sią al­ter­na­ty­vą prie kiek­vie­nos jau esa­mos na­mo šil­dy­mo sis­te­mos rei­kė­tų de­rin­ti in­di­vi­dua­liai, mat yra daug niuan­sų. H. Nor­kaus ma­ny­mu, nė­ra la­bai ra­cio­na­lu du­ji­nį šil­dy­mą dub­liuo­ti su skys­tuo­ju ku­ru, nes šių ku­ro rū­šių kai­nos daž­niau­siai ky­la ir krin­ta kar­tu. Jei no­ri­te ne­per­trau­kia­mo šil­dy­mo, kur kas ge­res­nių ga­li­my­bių su­tei­kia kie­to­jo ku­ro ir dy­ze­li­nio ku­ro ka­ti­lų dub­lia­vi­mas. Ta­čiau pa­čiu pi­giau­sias, nors ir ne pats pa­to­giau­siau­sias šil­dy­mo va­rian­tas dar te­bė­ra tra­di­ci­nis kie­to­jo ku­ro ka­ti­las.

www.lzinios.lt