Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Gaminame sriubą

Mitybos specialistai teigia, kad sriuba – vienas būtiniausių patiekalų, siekiant sveikai maitintis
Nuotraukos

Mitybos specialistai teigia, kad sriuba – vienas būtiniausių patiekalų, siekiant sveikai maitintis. Sriuba palaiko organizme skysčių santykį, skatina virškinimo sulčių išsiskyrimą. Ją organizmui lengviausiai įsisavinti, ji aprūpina vitaminais, mineralinėmis medžiagomis, baltymais, riebalais, angliavandeniais. Ji sušildo, pasotina, neapsunkina skrandžio. Tai ne tik paprasčiausias patiekalas, bet ir pigiausia sveikatos išsaugojimo priemonė.

Paprastai sriubos skirstomos į mėsiškas, žuvienes, daržovių, pieniškas, vaisines. Vaikams sveikiausios – pieniškos sriubos. Dabar labiausiai populiarios daržovių sriubos – trintos. O skanią žuvienę, tiesą sakant, moka išvirti ne kiekviena namų šeimininkė. Tiesa, pasaulinė statistika rodo, kad sriubos populiarumas mažėja, dėl greitėjančio gyvenimo tempo ir laiko stokos atsiranda vis daugiau skeptiškai sriubos atžvilgiu nusiteikusių žmonių. Bet kuriuo atveju, dera nepamiršti, kad sriuba yra pirmas patiekalas, mūsų virškinimo sistemą paruošiantis virškinti kitą maistą. Tokia ir yra sriubos paskirtis. Ką į ją įdėsime, tą ir turėsime: daugiau grietinės – turėsime daugiau riebalų, jei įdėsime daugiau kruopų, bus daugiau angliavandenių.

Taigi, kaip išvirti skanią ir sveiką sriubą?

Svarbiausia atkreipti dėmesį, kad visi produktai, iš kurių virsite sriubą, būtų švieži. Įtakos skoniui turi ir daržovių supjaustymo būdas. Sriubą sūdome ir suteikiame baigiamuosius skonio akcentus tik jai baigiant virti. Nemažos reikšmės turi ir tai, kad daržovės neturėtų būti perverdamos.

Siūlome keletą sveikos mitybos specialistės Vaidos Kurpienės rekomenduojamų sriubų gaminimo receptų.

Baltųjų pupelių sriuba

200 g baltųjų pupelių (paprastų)
1 poras
2 salierų lapkočiai
2 morkos
2 svogūnai
4 v.š. alyvuogių aliejaus
1 skiltelė česnako
2 lauro lapai
smulkiai supjaustytų petražolių
žiupsnelis džiovintų rozmarinų (dėjome šviežio rozmarino šakelę)
druskos

Gaminimas. Dideliame kiekyje vandens užmerkiame pupeles nakčiai. Ryte perplauname, užpilame šaltu vandeniu. Jo reikia du kartus daugiau nei pupelių apimtis, užviriname. Įdedame lauro lapų, 1 svogūną, 1 morką ir 1 saliero lapkotį. Verdame apie valandą. Svogūną, morką, salierą ir lauro lapą išimame. Puode su storu dugnu įkaitiname aliejų, pakepiname smulkiai supjaustytus svogūnus ir česnakus, įberiame druskos, rozmarinus, sudedame likusią morką, supjaustytą kubeliais ir saliero lapkotį. Įdedame pupeles, supilame vandenį, kuriame jos virė, ir supjaustytus plonais žiedais porus. Verdame, kol išvirs porai, apie 10 minučių. Nukeliame nuo ugnies ir suberiame petražoles.

Žirnių ir perlinių kruopų sriuba

Perlinės kruopos
Skaldyti žirniai
Morka
Svogūnas
Česnakas
Ciberžolė
Petražolės
Pipirai ir druska
1/2 v.š. pomidorų pastos
Daržovių sultinys, geriausias – gamintas namie.  Kartą pasigaminę galite susišaldyti kubeliais ir naudoti pagal poreikį.

Gaminimas. Nuplauname perlines kruopas bei žirnius ir užilame karštu vandeniu. Palaikome apie valandą laiko. Daržoves pakepiname ant lydyto sviesto, kol švelniai pagels. Užverdame išmirkytas kruopas bei žirnius bei suberiame pakepintas daržoves bei prieskonius. Sriuba yra išvirusi, kai kruopos dar standokos (15-20 min.) – yra ką kramtyti. Pabaigoje įdedame ir išmaišome pomidorų pastą.

Daržovių sriuba su kruopomis

Pusė galvos išskaidyto žiedinio kopūsto
4 morkos
3 skiltelės česnako
Pusė poro lapkočio
Sauja bolivinės balandos (galima naudoti ir kitas kruopas)
druskos, provanso žolelių, juodųjų pipirų, krapų

Gaminimas. Storadugniame puode užkaičiame vandenį. Kol vanduo užverda, pasiruošiame daržoves: šiaudeliais supjaustome morkas, susmulkiname porą ir česnaką. Pakepiname daržoves ant lydyto sviesto. Į verdantį vandenį suberiame kruopas ir žiedinį kopūstą. Kai vėl vanduo užverda, suberiame daržoves iš keptuvės bei prieskonius. Palaukiame kol vėl užvirs, išjungiame kaitinimą ir uždengiame puodą. Palaukiame ~25 minutes. Tokiu būdu gaminant išlieka daugiau vitaminų.