Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Pažinkime gimtąjį kraštą – A. Petrausko muziejus

Ar teko apie tokį girdėti?
Nuotraukos

Prim.lt tęsia pažintį su lankytinomis Lietuvos vietomis ir šį kartą svečiuojamės Kupiškio rajone esančiame Uoginių kaime. Tikrai ne visi žino, kad Uoginiai – viena seniausių Kupiškio rajono gyvenviečių.

 

Galbūt kaimas ir nebūtų pagarsėjęs, jeigu ne buvęs jo gyventojas Adomas Petraukas, kurio pastangomis čia buvo įkurtas muziejus. Šiandien šio, atrodytų, paprasto žmogaus sukauptais, senovę menančiais turtais ir įdomiais pastatais atvyksta pasigrožėti ne tik mūsų krašto žmonės, bet ir užsieniečiai.

 

Kaip pasakoja vietos gidė, A. Petrauskas savo gyvenimą paskyrė lietuviškos etnografijos ir istorijos eksponatų rinkimui. Įdomu tai, kad jo „muziejus“ pirmą kartą duris atvėrė dar tolimaisiais 1969 metais. Tuomet savarankiškai parengtoje ekspozicijoje lankytojai galėjo susipažinti su sukauptais etnografiniais daiktais ir archeologiniais radiniais. 1996 metais Adomas Petrauskas sukauptus eksponatus padovanojo Kupiškio rajono savivaldybei, taip užtikrindamas, kad po mirties turai nebūtų išgrobstyti ar prarasti.


Šiandieninį muziejų sudaro gyvenamasis namas, dvi klėtys, neįprastas kampuotas bokštas ir padarginė. Juose apstu senosios lietuvių kultūros turtų. Muziejaus rinkiniuose yra 2543 raštijos, fotografijos, dailės, buities ir etnografijos, gamtos eksponatai.

 

Atvykus į muziejų lankytojus visų pirma pasitinka iš tolo pastebimas medinis bokštas. Originalaus, ant „vištos kojelės“ stovinčio medinio statinio idėja kilo vietos meistrui Juozui Laužikui. Pastatas netradicinis, sukurtas pritaikius senųjų kaimo meistrų statybų patirtį. Bokšto pagrindas primena seną vežimo ratą ir jį sudaro didžiuliai, neįkasti į žemę akmenys. Bokštą, kaip senovėje, be jokių statybinių kranų pastatė pats Juozas Laužikas, padedamas Antašavos kolūkio statybininkų.

 

Bokštas savo forma atkartoja netoliese esančios Uoginių Šv. Marijos Magdalenos koplyčios kontūrus, o jame apsilankę gali susipažinti su paties Adomo Petrausko gyvenimu bei gimtojo Uoginių kaimo istorija, žymiais po Lietuvą pasklidusiais uoginiečiais, Adomo Petrausko draugo Lietuvos vytelių pynėjų „karaliaus“ Petro Jankausko darbais.

Adomo Petrausko muziejaus bokštas tarsi švyturys stiebiasi virš likusių aplinkinių statinių. Šalia jo galima rasti ir aplankyti „Jaunamartės klėtį“, kurioje atkurta jaunos Lietuvos kaimo merginos buitis. Klėtyje veikia ekspozicija „Lino kelias“, sukaupti linų apdorojimo įrankiai, nuotraukos atpasakoja visą linų apdirbimo procesą. Greta esančioje patalpoje stovi išrikiuoti senoviniai baldai, tvarkingai sudėlioti archeologiniai radiniai, išrikiuoti tarsi ką tik naudoti namų apyvokos daiktai, amatininkų įrankiai.

Prie beržyno stūkso kitas pastatas - senovinis lietuvio valstiečio gyvenamasis namas. Viename jo gale atkurtas dūminės pirkios interjeras, kitame – seklyčia.

Pasukus nuo bokšto į kairę galima rasti namą, kuriame gyveno pats Adomas Petrauskas. Šis pastatas taip pat atviras lankytojas, tad čia galima apžiūrėti dar vieną ekspoziciją, skirtą senojo kaimo buičiai.

Namo sienas puošia A. Petrausko šeimos portretai, daug šventųjų paveikslų, Uoginių bei aplinkinių kaimų žmonių dovanotų eksponatų. Pasižvalgius po namą, tampa aišku, kad muziejaus įkūrėjo dažnai naudotas posakis – „Kas su Dievu pradeda, tam Dievas padeda“ –puikiai atitinka jo gyvenimo būdą ir pažiūras.


Tad jeigu dar nebuvote, A. Petrausko muziejus laukia jūsų:

 


Adresas: Uoginių k., LT-40428, Kupiškio rajonas.

Mob. tel. 8 610 01465 arba 8 (459) 35439.

El paštas: etnografijos.muziejus@gmail.com

Informacija lankytojui:

Darbo laikas:

Antradienis, trečiadienis, ketvirtadienis, penktadienis 8.00 – 17.00 val.

Šeštadienis 8.00 – 15.45 val.

Pietų pertrauka 12.00 – 12.45 val.

Poilsio dienos: sekmadienis.