Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Renginių
Video
Katalogo kategorijų

Ar šiemet Kalėdų senelis atneš geros savijautos Naujiesiems metams?

Lietuvoje jau kuris laikas pastebimas didėjantis susidomėjimas sveika gyvensena
Nuotraukos

Lietuvoje jau kuris laikas pastebimas didėjantis susidomėjimas sveika gyvensena, nors prie šventinio stalo neretai pamirštami pagrindiniai subalansuotos mitybos principai. Nepaisant laikinų „nukrypimų nuo normos“, visi nori jaustis žvalūs ir energingi ne šventiniu laikotarpiu. Kaip tai pasiekti?

Vis dėlto mūsų gyvenimo tempas, stresinės situacijos apriboja galimybes gauti visų reikiamų medžiagų su maistu. Didėja nervingumas, silpnumas, dažnai jaučiamas nuovargis, galvos svaigimas. Atėjus žiemai ne viena moteris skundžiasi slenkančiais plaukais, lūžinėjančiais nagais, vyrai – sąnarių skausmu. Tai, ką daryti, kad Kalėdas sutiktume paukiai jausdamiesi? Vienas iš plačiai žinomų būdų, tačiau dažnai naudojamas neefektyviai – pajutus pirmuosius sveikatos „šlubavimo“ ženklus griebtis papildų. Apie maisto papildus beveik kiekvienas žmogus turi savo nuomonę ir nors apie juos yra ganėtinai daug diskutuojama iki šiol sklando ne vienas giliai įsišaknijęs mitas.

Visa tiesa apie maisto papildus – kodėl tiek daug mitų?

Vienas iš labiausiai paplitusių mitų yra tas, kad organizmas visas reikalingas maisto medžiagas gauna su maistu. Iš tiesų, taip gali būti, jei tinkamai maitinamės ir maistas yra subalansuotas, tačiau žinant tai, kad tai, esant šiuolaikinio gyvenimo tempui, sunkiai įgyvendinama praktiškai.  Ypač žiemą, kai esame linkę pasimėgauti itin kaloringais maisto patiekalais, ne visada praturtintais vitaminų ir mineralų. Kai yra padidėjęs sergamumas peršalimo ligomis, itin svarbu užtikrinti, kad mūsų organizmui nepritrūktų jokių reikalingų medžiagų ir čia mums, iš tiesų, puikiai gali padėti maisto papildai, jei juos pradedame vartoti ne paskutinę minutę, o prieš prasidedant pačiam šalčiausiam metų periodui. Sveikatos priežiūros specialistė Daiva Šemetulskienė patikina, kad nereikėtų pamiršti vieno iš veiksmingiausių preparatų – česnako, kurį daugumai patogiau vartoti kapsulių pavidalu. „Česnakas palaiko organizmo gynybines funkcijas ir imuninės sistemos veiklą, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis ir padeda apsaugoti organizmą nuo kenksmingų mikroorganizmų“, – kalba specialistė.

Nors pastebima, kad savo sveikata pradeda rūpintis ir jauni žmonės, vis dėlto dar galima išgirsti pasakymą, kad esu jaunas, todėl maisto papildų man dar nereikia. Iš tiesų jaunas organizmas visas maisto medžiagas pasisavina greičiau, tik dažnai užmirštama, kad gyvenimo tempas yra žymiai spartesnis, ne visada spėjama laiku pavalgyti. Ekonomistė Jurgita pasakoja, kad šį rudenį pradėjo itin smarkiai slinkti plaukai, nors ir maitinasi sveikai, pasikonsultavusi su vaistininku, pradėjo gerti folio rūgštį ir dabar džiaugiasi žvilgančiais ir stipriais plaukais.

„Tokiam atvejui tiktų ir jūros dumblių papildai. Juose gausu jodo, kuris yra svarbus energinių medžiagų apykaitai, nervų sistemos veiklai, normaliai odos būklei palaikyti, taip pat tinkamai skydliaukės hormonų gamybai ir normaliai skydliaukės veiklai“, – kalba ilgą laiką suomiškus papildus tyrinėjęs ir jų poveikį lietuviams analizavęs įkūrėjas Mindaugas Rasimavičius.

Prasta mityba – greitesnis senėjimo procesas

Prasta mityba ir nepakankamas organizmui reikiamų medžiagų pasisavinimas ypač aktualus senyvo amžiaus žmonėms, kurie dažnai pasižymi nevalgumu. Todėl ypač svarbu pasirūpinti, kad žmogus gautų visas reikalingas maisto medžiagas. Kaip teigiama žurnale „Journal of Advanced Nursing“, prasta mityba paveikia žmogaus fiziologinius, psichologinius pakitimus, vyksta greitesnis senėjimo procesas. Tyrimai rodo, kad 5 – 10 % senų žmonių yra nusilpę būtent dėl prastos mitybos. Nors net ir žinant tai, neretai kalbama, kad papildai tai – švaistomi pinigai.

„Reikia pirmiausia įsitikinti, kokių papildų reikia, tada ir pinigai nebus švaistomi. Taip pat pravartu atkreipti dėmesį, kad nors vienu metu gerti ne vieną papildą galima, vis dėlto reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku: kai kurie vitaminai nedera tarpusavyje, kitus būtina vartoti su mikroelementais, treti slopina kitų veikimą“, – dėsto suomiškų maisto papildų atstovas Lietuvoje Mindaugas Rasimavičius.

Dažnai sakome, kad sveikata – didžiausias turtas, tik retai imamės veiksmų. Bet tik nuo mūsų priklauso kokybiškas ir visavertis gyvenimas. Subalansuokime savo mitybą, pasikonsultavę su daktaru ar vaistininku išsiaiškinkime, kokių medžiagų trūksta organizmui, papildykime savo racioną reikiamais maisto papildais ir džiaukimės gera savijauta jau per šias Kalėdas.