Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Šuns mokymas prieš pirmąsias Agility treniruotes

Šis straipsnis skirtas tiems, kurie jau nori mokyti savo augintinį, tačiau dar nelanko treniruočių klube ar dar neįsigijo savo Agility kliūčių
Nuotraukos

1. Skatinkite šuns susidomėjimą žaislu ir maistu

Patogu, jeigu šuo reaguoja ir į maistą, ir į žaislą – priklausomai nuo to, ką konkrečiai mokysitės, abu šie paskatinimai bus naudojami dresūroje. Skatinkite šuniuką žaisti, tampyti žaislą, reaguoti ne tik į kamuoliukus, bet ir į virves, jeigu šuniui patinka kąsti žaislą – ir į dresūros „peles“. Būkite įdomus šuniui ir laviruokite tarp paskatinimo būdų. Pvz.: jeigu šuo stipriai reaguoja į maistą, tačiau nelabai mėgsta paglostymus, pratinkite jį paskatindami maistu po paglostymo. Šuniui, turinčiam mažiau motyvacijos, pabandykite naudoti „jackpot“ principą – kartais duokite vieną, kartais du-tris skanėstus šunims, o tada, kai ypač norėsite paskatinti – atiduokite visą saują.

Jeigu šuo skatinamas žaislu, išmokykite komandos „Duok“ – iškeiskite žaislą į maistą. Žaiskite visur. Šuo turi gerai jaustis žaisdamas.

Kam to reikia? Jeigu šuo gerai reaguos į įvairius paskatinimus, bus lengviau sutelkti jo dėmesį stresinėse situacijose (pirmosios treniruotės taip pat gali sukelti daug streso!). Daug lengviau mokytis su šunimi, kuris domisi maistu ir žaislais. Nors varžybose tiek maistas, tiek žaislai draudžiami, tačiau treniruotės be šių paskatinimų daugumai šunų nesisektų.

2. Mokykitės triukų


Lengviausia triukų mokyti su klikeriu, tačiau tinka bet koks kitas metodas, smagus jums ir jūsų šuniui. Jokių ypatingų triukų nereikia – niekas neprašo vaikščioti priekinėmis kojomis ar verstis ore (nors ir tai įmanoma!). Pradžiai užteks paprastų triukų – „duoti labas“ abejomis letenomis, suktis ratu, šliaužti ir pan.

Taip pat vertingas triukas yra „touch“ (liesk) – šuo nosimi paliečia jūsų delną. Kai šuo prieina prie jūsų, ištieskite ranką su skanėstu. Kai šuo ją palies, atiduokite skanėstą. Vėliau galėsite įvesti žodinę komandą „touch“ arba „liesk“.

Kam to reikia? Kuo daugiau triukų šuo mokės, tuo lengviau bus treniruotis – šuns kūnas bus stipresnis, jis jį geriau valdys, šuolio metu numuš mažiau kartelių. Taip šuo supras, kad jis turi keturias kojas (taip, kai kurie netgi suaugę šunys to nežino!). Triukai, įvairios komandos šuniui ir šeimininkui prideda pasitikėjimo savimi, užtikrina, kad kartu praleisite daugiau laiko. Tai labai svarbu jūsų ir augintinio ryšiui.

3. Ėjimas per kopėtėles ir įvairūs paviršiai

Ant žemės padėkite kopėčias ir perveskite šunį per jas (jeigu neturite kopėčių, tiks ir keli šluotkočiai, dovanų popieriaus ritinėliai, atskiros lentos ir pan.). Šuo, eidamas per kopėčias, išmoks valdyti visas keturias kojas. Jūsų tikslas – parodyti šuniukui, kad reikia drąsiai lipti ant įvairių, stabilių ir nelabai stabilių paviršių ir taip lavinti savo kūną. Išbandykite įvairius paviršius – lentas, kilimus, slidžias grindis, čežantį popierių, dirbtinę žolę ir t.t.

Kam to reikia? Šuo bus drąsesnis, lipdamas ant judančių paviršių.

4. Plėskite akiratį

Eikite pasivaikščioti į naujas vietas, susipažinkite su kuo daugiau įvairių žmonių ir gyvūnų. Parodykite šuniui kuo įvairesnių vietų, pabūkite ir mieste, ir kaime, laukuose ir miške, parke, kuriame vaikšto daug šunų.

Kam to reikia? Kuo daugiau šuo bus matęs, tuo geriau jausis nenumatytose situacijose. Svarbu, kad jis pasitikėtų savimi. Šeimininkas turi žinoti, kokia bus šuns reakcija į įvairius dirgiklius.

5. Svarbu mokėti pagrindines komandas.

Agility aikštelėje bus daug lengviau, jeigu šuo mokės paprastas pagrindines komandas: „Sėdėt“, „Gulėt“, „Vieta“, „Pas mane“. Trasoje prie jų prisidės posūkių, greitėjimo, lėtėjimo komandos. Pačioje mokymo pradžioje nereikalaukite iš šuns per daug – užteks to, kad jis sėdi ar guli porą sekundžių – vėliau išmoks ilgiau išbūti ramus.

Kam to reikia? Šios komandos palengvins tolesnį mokymąsi treniruotėse – nereikės gaudyti pabėgusio šuns, be to, jis jau turės ramaus buvimo starte pradmenis. Žinoma, kiekvienas šuo skirtingai reaguoja į aikštelės aplinką, kai kurie sunkiai supranta, kad ir namuose, ir prie kliūčių galioja tos pačios komandos, tačiau dauguma šunų greitai suvokia, kad reikalavimai visur tokie patys.

6. Mokykite trasoje naudojamų komandų.

Prie įprastinių bendro paklusnumo komandų prisidės ir papildomos, pvz.: „bum“ (buomas), „hop“ (šuolis) ir t.t. Komandų, susijusių su kliūtimis, išmoksite aikštelėje, tačiau jau galite bėgiodami naudoti komandas „čia“ ir „go“. Pirmoji reiškia, kad šuo turi būti šalia jūsų, antroji – kad reikia bėgti pirmyn.

Komanda „Čia“: bėkite su šuniu (pradžioje naudokite pavadėlį) ir, kai sukomanduosite „čia“ (galite sakyti šuns vardą), atiduokite skanėstą iš rankos.

Komanda „Go“: meskite žaislą tolyn nuo šuns, ta kryptimi, kuria bėgate ir leiskite šuniui jį pagriebti. Paskatinkite jį – „go, go, go“!

Jeigu mokysite namuose, sugalvokite komandas kiekvienai kliūčiai. Jos turi būti tokios, kurias galėsite greitai prisiminti. Siūlau tokias komandas:

  • - Barjeras, ratas – hop   
  • - Tunelis – lįsk
  • - Šuolis į tolį, sienelė – go hop
  • - Piramidė – kalnas
  • - Buomas – bum
  • - Supynės – sup + zona   
  • - Slalomas – slalom + eik eik
  • - Stalas – hop + vieta
  • - Kontaktinė zona (jeigu šuo mokomas sustoti ant zonos) – zona
  • - Bėgti pirmyn – go go go
  • - Atsisukti – čia/šuns vardas (galima ploti rankomis)


Jeigu mokysitės Agility klube, treneris tikriausiai pasiūlys naudoti klube įprastas komandas.

Kam to reikia? Pirmoji komanda bus reikalinga sudėtingesnėse trasos vietose, kai norite, kad šuo bėgtų šalia. Antroji bus naudojama tuomet, kai trasoje reikės įveikti kliūtis tiesioje linijoje – šuo greitai bėgs pirmyn, neatsigręždamas. Taip „sutaupysite“ šiek tiek laiko.