Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kapaviečių renovacija

Pasak įmonės „Brada“ vadovo Gintaro Bradausko, kapavietės renovacija – geriausias pasirinkimas...
Nuotraukos

Renovacija – šiandien dažnai ir daug girdimas terminas, visgi dar toli gražu ne visi žino, jog renovuoti galima ne tik pastatus, bet ir kapavietes.


Pasak įmonės „Brada“ vadovo Gintaro Bradausko, kapavietės renovacija – geriausias pasirinkimas tokiu atveju, kai kapai yra toli arba jiems neišeina skirti daug laiko.

„Kapai turi būti tokia vieta, kur žmonės eitų gerai nusiteikę, norėdami pabendrauti su išėjusiais Anapilin, o ne kaip į daržą, kurį reikia ravėti, tręšti, prižiūrėti.“ – teigia G. Bradauskas. – „Juolab, kad tokiai nuolatinei kapų priežiūrai ne visada turime laiko.“

„Taip pat reikia įvertinti ir tai, kad kapas, nesvarbu, įrengtas dar tarybiniais metais ar po Nepriklausomybės atgavimo, vis tiek yra veikiamas atmosferos reiškinių“. – toliau pasakoja „Brados“ vadovas, – „Tarybiniais metais įrengti kapai to dėmesio, dažniausiai, reikalauja net mažiau, nes tada, nors ir nebuvo didelio stilių ar dizaino pasirinkimo, buvo naudojamos tvirtos, ilgaamžės medžiagos – tikras, natūralus akmuo, betonas, armatūra, tačiau ateina laikas, kai kapavietę tenka tvarkyti. Gal sunkus paminklinis akmuo nuslinko, gal jis sueižėjo valant cheminėmis priemonėmis, gal išbluko raidės, gal tiesiog nedera bendrame pasikeitusių kapinių fone. Mūsų dienomis situacija smarkiai nepasikeitė, nes žmonės, tikėdamiesi sutaupyti, paprastai, renkasi pigiausius variantus, tačiau kalbant apie dabar plačiai naudojamą, dažniausiai, abejotinos kokybės akmenį iš Azijos kraštų, kapavietes tenka tvarkyti dar greičiau. Anksčiau, tarybiniais laikais, akmuo buvo „vietinis“, vėliau, augant kainoms, tiek akmens, tiek transportavimo, verslininkai, norėdami išlikti rinkoje, turėjo ieškoti naujų tiekimo šaltinių. Vieni pasirinko ir naudoja kokybišką, Europos šalyse išgaunamą, akmenį. Aišku, tokiu atveju paminklų ir apdailos elementų kainos yra didesnės. Kiti, rizikuodami perka Azijos šalių produkciją, nutyli apie jos kilmę ar kokybę ir taip, mažesne kaina, prisivilioja pirkėjus, tačiau anksčiau ar vėliau, nepaisant priežasčių, kapams, kaip ir pastatams, kartkartėmis prireikia renovacijos.

Tada į „žaidimą“ įsitraukiame mes, nes ne visos įmonės nori kapaviečių renovacija užsiimti. Galima juos suprasti, nes įrengti naują kapavietę kainuoja maždaug tiek pat, kiek renovuoti seną, tačiau laiko ir sąnaudų renovacija atima daugiau.

Reikia ne tik įvertinti seną kapavietę, jos būklę, bendrą foną, bet ir paskaičiuoti, kad teks nuimti seną paminklą, jį valyti, šlifuoti, iš naujo perkalti raides (jeigu norima išsaugoti senąjį paminklinį akmenį), sutvarkyti ir visą senąjį kapą. Kartais kito pasirinkimo tiesiog nėra. Visgi reikia nepamiršti, kad renovacija suteikia ne tiek jau mažai galimybių – kapavietę galima uždengti pasirinktos spalvos granito plokštėmis arba skaldyto akmens trinkelėmis. Tokia kapavietė atrodys gražiai, mažiau laiko reikalaus jos priežiūra.“

„Nereikia renovacijos bijoti“. – ramina G. Bradauskas. – „Mes apsiimame padaryti visus darbus – nuo projekto popieriuje iki galutinio jo įgyvendinimo. Be to, jeigu žmogus nusprendžia naudotis mūsų paslaugomis, projektą jam sukuriame nemokamai. Tik gerai būtų, kad į mus besikreipiantis asmuo turėtų kapavietės nuotrauką, žinotų išmatavimus ir bent įsivaizduotų, ko nori. Tada ir mums bus lengviau pasiūlyti žmogui tinkamą variantą.

Tokiais atvejais, kai žmogus tiksliai negali nupasakoti, rekomenduojame pereiti per kapines ir padaryti kelių, daugiau mažiau tinkančių, paminklų nuotraukas, iš kurių paskui sukuriamas savas, unikalus, paminklas. Deja, bet kartais klientų pageidavimų, kai jie prasilenkia su realiomis galimybėmis arba kertasi su bendra kapinių tvarka, išpildyti negalime. Tokiais atvejais bandome klientams viską paaiškinti ir parinkti įmanomą variantą.

Džiugu, kad vis daugiau žmonių supranta, jog kapai – tai ne ta vieta, kur reiktų demonstruoti pompastiką ar savo finansines galimybes. Visų pirma kapai – rimties ir susikaupimo vieta, tad jei kapas, nors ir bus kuklus, bet tvarkingas, prižiūrėtas, jis maloniai (kiek tas terminas čia tinka) nuteiks ne tik ten besiilsinčio asmens artimuosius, bet ir atėjusius aplankyti savų kapų žmones. Kita vertus, jei kapas, nors ir su didžiuliu paminklu, bus apėjęs žolėmis, tai nedžiugins nė vieno. Būtent todėl dar kartą tiems žmonėms, kurių kapai yra toli ar kurie tiesiog neturi laiko dažnai lankytis kapuose, siūlau pagalvoti apie kapo renovaciją. Sutrumpės kapo tvarkymui reikalingas laikas, sumažės išlaidos, o kokybiškai atnaujinta kapavietė džiugins (vėlgi, kiek tas terminas čia tinka), ne vienerius metus.“

 

Nuotraukos „Brada“ ©

Kalbėjosi V. Misevičius

Prim.lt