Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Auksarankio meistro paieškos

Pa­va­sa­rį, įsi­siū­ba­vus būs­to re­mon­to karšt­li­gei, par­ei­gin­gi ir ko­ky­biš­kai dar­bus at­lie­kan­tys spe­cia­lis­tai dar­bo tu­ri į va­lias, daž­nai – me­tams į prie­kį.
Nuotraukos
Pa­va­sa­rį, įsi­siū­ba­vus būs­to re­mon­to karšt­li­gei, par­ei­gin­gi ir ko­ky­biš­kai dar­bus at­lie­kan­tys spe­cia­lis­tai dar­bo tu­ri į va­lias, daž­nai – me­tams į prie­kį. Jei ir pa­vyks ras­ti meis­trą, nie­ka­da ne­ga­li bū­ti ti­kras, jog šis pa­si­ro­dys su­tar­tu lai­ku ir dar­bus at­liks taip, kad po re­mon­to ne­rei­kės slėp­ti bro­ko ar net by­li­nė­tis.

Du mė­ne­siai pa­ieš­kų. Tiek lai­ko nar­šy­da­mas in­ter­ne­to skel­bi­mus ir kai­tin­da­mas te­le­fo­no ra­ge­lį už­tru­ko LŽ skai­ty­to­jas Kęs­tu­tis, nu­spren­dęs per­da­žy­ti du kam­ba­rius sa­vo bu­te Vil­niu­je. „Jei­gu tu­rė­čiau plau­kus, bū­čiau nu­si­ro­vęs“, - šyp­te­lė­jo vy­riš­kis.

Jam pri­tar­tų dau­ge­lis gy­ven­to­jų, ieš­ko­ju­sių pa­ti­ki­mų spe­cia­lis­tų vie­nam ar ki­tam re­mon­to dar­bui at­lik­ti. Vil­nie­tis Kęs­tu­tis, pra­dė­da­mas meis­tro pa­ieš­kas, tei­gė ir ne­ma­nęs, jog bus pa­pras­ta, bet pra­ėjus dviem mė­ne­siams jau svars­to, kad per tą lai­ką ir pats, lais­vu lai­ku stvė­ręs įran­kius, bū­tų jau bai­gęs re­mon­tą.

„Tris kar­tus skir­tin­gi meis­trai bu­vo at­vy­kę ap­žiū­rė­ti bu­to ir tiek pat kar­tų su jais su­ta­riau, ka­da pra­dės dar­bą. Lau­kiau ke­lias sa­vai­tes, bet nė vie­no su­tar­tą die­ną taip ir ne­su­lau­kiau. Pir­mas meis­tras pa­ža­du­kas ra­ge­lį tei­kė­si pa­kel­ti tik ta­da, kai pa­skam­bi­nau iš sve­ti­mo te­le­fo­no. An­tras pra­din­gė­lis, kai jau ne­si­ti­kė­jau, at­siun­tė ži­nu­tę, kad iš­vy­ko į Bal­ta­ru­si­ją ir grįš va­sa­ros vi­du­ry­je, to­dėl "ne­su­pyks, jei vie­toj jo pa­sam­dy­siu ki­tą meis­trą". Aš ir­gi ne­pyk­čiau, jei­gu to­kie vei­kė­jai bent lai­ku pa­skam­bin­tų ir pra­neš­tų, jog ne­be­ga­lės im­tis dar­bo. Ieš­ko­čiau ki­to. Da­bar jų el­ge­sys at­ro­do lyg pa­si­ty­čio­ji­mas iš klien­to“, - ste­bė­jo­si Kęs­tu­tis.

Pa­sak pa­šne­ko­vo, to­kie in­di­vi­dua­liai dir­ban­tys meis­trai vi­sa­da pri­sis­ta­to kaip pui­kūs pro­fe­sio­na­lai, be­ne kiek­vie­nas ti­ki­na esąs ge­riau­sias ap­dai­los spe­cia­lis­tas vi­so­je Lie­tu­vo­je ar­ba bent jau ta­me mies­te. Ta­čiau vė­liau pa­aiš­kė­ja, kad auk­si­nės ne meis­tro ran­kos, bet lie­žu­vis. „Jau tre­čiam pa­siž­val­gy­ti at­vy­ku­siam meis­trui puo­liau aiš­kin­ti, ko iš jo ti­kiuo­si, ko­kio bū­tent re­mon­to no­riu. O tas sto­vi ša­lia ir žiū­ri į ma­ne, ne į sie­ną. Pa­klau­siau, ar ma­tai, ką rei­kės pa­da­ry­ti, ką ro­dau? Jis man at­kir­to, kad vi­sa­da sten­gia­si ge­rai su­pras­ti, ko klien­tas no­ri. Su­ta­rėm, su­pra­to. At­ėjus su­tar­tai die­nai ne­pa­si­ro­dė ir tas šau­nuo­lis“, - pa­sa­ko­jo bu­tą su­ma­nęs per­da­žy­ti vil­nie­tis. Iš ket­vir­to kar­to Kęs­tu­čiui pa­ga­liau pa­vy­ko ras­ti meis­trą. Tik da­bar vy­ras būgš­tau­ja, ar pa­si­rin­ko tin­ka­mą spe­cia­lis­tą - kas ga­li ga­ran­tuo­ti dėl jo dar­bo ko­ky­bės?

Tad ko­kia šiuo me­tu pa­dė­tis būs­to re­mon­to rin­ko­je? Kaip ras­ti tin­ka­mą spe­cia­lis­tą? Kaip ap­sid­raus­ti nuo sta­ty­bos dar­bų bro­ko?

Meis­tras – nors ir iš gatvės

Ieš­ko­ti at­sa­ky­mų pra­dė­jo­me nuo Vals­ty­bi­nės te­ri­to­ri­jų pla­na­vi­mo ir sta­ty­bų ins­pek­ci­jos (VTPSI). Ta­čiau sta­ty­bų prie­žiū­rą vyk­dan­čios tar­ny­bos at­sto­vė Vi­da Aliu­ko­nie­nė LŽ in­for­ma­vo, kad mi­nė­ta is­to­ri­ja su­si­ju­si su būs­to vi­daus ap­dai­los dar­bais, tad jei meis­tras ne­ko­ky­biš­kai at­liks už­sa­ky­mą, ins­pek­ci­ja ne­la­bai ir ga­lės pa­dė­ti.

Mat vi­daus ap­dai­los dar­bai pa­gal sta­ty­bos rū­šį yra sta­ti­nio pa­pras­ta­sis re­mon­tas. Jiems at­lik­ti pa­sta­to vi­du­je, jei­gu tai ne kul­tū­ros pa­vel­do sta­ti­nys, ne­rei­kia jo­kių lei­di­mų. Sta­ty­bą reg­la­men­tuo­jan­tys tei­sės ak­tai kva­li­fi­ka­ci­nių rei­ka­la­vi­mų dar­bi­nin­kams ne­nus­ta­to. Dar­bus or­ga­ni­zuo­ja sta­ti­nio ar­ba jo da­lies – bu­to - sa­vi­nin­kas, sa­vo nuo­žiū­ra pa­si­rink­da­mas re­mon­tą at­lik­sian­čius sta­ty­bi­nin­kus.

"Ta­čiau daž­niau­siai dar­bą už­sa­kan­tys pa­sta­to šei­mi­nin­kai pa­tys el­gia­si ne­at­sa­kin­gai - ne­su­da­ro su meis­tru ati­tin­ka­mų pa­slau­gų tei­ki­mo su­tar­ties. Pa­si­ra­šius tam ti­kro tu­ri­nio su­tar­tį, nu­ro­džius abie­jų ša­lių įsi­pa­rei­go­ji­mus ir tei­ses, taip pat nu­ma­čius at­lik­tų dar­bų ga­ran­ti­nį ter­mi­ną ir ki­tas są­ly­gas, bū­tų ju­ri­di­nis pa­grin­das pri­rei­kus rei­ka­lau­ti iš­tai­sy­ti dar­bo trū­ku­mus ar­ba kom­pen­suo­ti jų pa­ša­li­ni­mo iš­lai­das“, - pa­aiš­ki­no V.Aliu­ko­nie­nė.

VTPSI nuo­mo­ne, bū­tų tei­sin­ga, jei­gu vers­lo liu­di­ji­mai, su­tei­kian­tys tei­sę at­lik­ti vie­no­kius ar ki­to­kius sta­ty­bos dar­bus, bū­tų iš­duo­da­mi tik tiems as­me­nims, ku­rie ati­tin­ka­mu do­ku­men­tu ga­li įro­dy­ti sa­vo pro­fe­si­nį pa­si­ren­gi­mą. Taip pat bū­tų nau­din­ga, kad ir sta­ty­bos sri­ty­je pri­gy­tų ra­šy­ti­nės re­ko­men­da­ci­jos, su­teik­tos su vers­lo liu­di­ji­mu dir­ban­čiam meis­trui, pa­vyz­džiui, bu­vu­sių darb­da­vių.

„Kiek­vie­nas gy­ven­to­jas, sam­dan­tis sta­ty­bų dar­bi­nin­kus, ga­li jų pa­si­tei­rau­ti apie at­lik­tus dar­bus ir pa­si­do­mė­ti tų dar­bų ko­ky­be bu­vu­siuo­se ob­jek­tuo­se. Dar vie­nas spren­di­mas, ži­no­ma, su­si­jęs su pa­pil­do­mo­mis iš­lai­do­mis - ga­li­ma pa­si­sam­dy­ti kva­li­fi­kuo­tą spe­cia­lis­tą, ku­ris nuo­lat kon­tro­liuo­tų at­lie­ka­mus sta­ty­bos dar­bus“, - pa­ta­rė VTPSI at­sto­vė.

Ser­ti­fi­ka­tai pa­dė­ties nepakeistų

Re­ko­men­da­ci­jos – vie­na es­mi­nių prie­mo­nių, lei­džian­čių at­skir­ti auk­sa­ran­kį meis­trą nuo to, ku­rio ran­kos au­ga iš ki­tos vie­tos, ne­su­si­ju­sios su ko­ky­be. De­ja, ne vi­si to­mis re­ko­men­da­ci­jo­mis sku­ba da­ly­tis. Dai­va Ge­ru­ly­tė, sie­kian­ti su­kur­ti įvai­rių sri­čių meis­trų duo­me­nų ba­zę raskg­rei­tai.lt, ku­rio­je ga­li­ma ne tik ras­ti spe­cia­lis­tą, bet ir pa­lik­ti at­si­lie­pi­mus apie jo nu­veik­tus dar­bus, LŽ tei­gė, kad žmo­nės ne­re­tai tin­gi ra­šy­ti ko­men­ta­rus ir nė ne­su­si­mąs­to, jog gal­būt ki­tą kar­tą in­for­ma­ci­jos apie pa­ti­ki­mus meis­trus pri­reiks jiems pa­tiems.

„Sta­ty­bų sek­to­rius iš tie­sų at­si­gau­na ir did­mies­čiuo­se pa­si­sam­dy­ti ge­rą meis­trą yra ne­men­kas iš­šū­kis. Spe­cia­lis­tai, apie ku­rių dar­bo ko­ky­bę ži­nios sklin­da iš lū­pų į lū­pas, užim­ti me­tams į prie­kį. Tad pa­sam­dy­ti meis­trą dau­giau lai­ko rei­ka­lau­jan­čiam dar­bui bus su­nku. Ne­bent rei­kia at­lik­ti smul­kų re­mon­tą. Ta­da, at­si­ra­dus lais­vai die­nai, vie­nas ki­tas gal ir su­tiks pa­dir­bė­ti. Teks sto­ti į lau­kian­čių­jų ei­lę“, - pa­brė­žė D.Ge­ru­ly­tė.

Raskg­rei­tai.lt kū­rė­ja siū­lo vi­sa­da su­da­ry­ti su­tar­tį su meis­tru, pa­pra­šy­ti bu­vu­sių klien­tų, ku­rie ga­lė­tų pa­pa­sa­ko­ti apie anks­čiau at­lik­tų jo dar­bų ko­ky­bę, kon­tak­tų. D.Ge­ru­ly­tė ne­su­tin­ka, kad ser­ti­fi­ka­tai ar li­cen­ci­jos ap­dai­li­nin­kams iš es­mės pa­keis­tų pa­dė­tį. „Į vis­ką rei­kė­tų žiū­rė­ti žmo­giš­kai. Ge­ras meis­tras ne­tu­ri ko slėp­ti, klien­tui pa­pra­šius, apie vi­sus dar­bus pa­pa­sa­kos nuo­sek­liai, ga­lės pa­teik­ti re­ko­men­da­ci­jas. Tie, ku­rie dir­ba pro­fe­sio­na­liai, steng­sis kruopš­čiai at­lik­ti ir smul­kes­nį, ir di­de­lės apim­ties dar­bą. Na, o tiems, ku­rie im­asi šio ama­to dėl to, kad aps­kri­tai nie­ko gy­ve­ni­me ne­su­ge­ba, jo­kie ser­ti­fi­ka­tai ne­pa­dės“, - svars­tė D.Ge­ru­ly­tė.

Va­do­vau­tis taisyklėmis

LSA vadovas D.Gedvilas patarė visada sudaryti sutartis su samdomais meistrais ir vadovautis aiškiomis taisyklėmis. / Ritos Stankevičiūtės (LŽ) nuotrauka

Ko­ky­biš­ko­mis sta­ty­bų pa­slau­go­mis su­in­te­re­suo­ti ne tik dar­bų už­sa­ko­vai, bet ir jų tie­kė­jai. Lie­tu­vos sta­ty­bi­nin­kų aso­cia­ci­jos (LSA) va­do­vas Da­lius Ged­vi­las LŽ sa­kė, kad ge­rai sa­vo ama­tą įval­džiu­sių meis­trų tu­ri­me, vie­nin­te­lė bė­da - di­de­lė da­lis jų dir­ba ne Lie­tu­vo­je.

„Vi­suo­me­nė­je pa­pli­tęs mi­tas, kad sta­ty­bi­nin­kas, iš­gė­ręs alaus, ant kas­tu­vo pra­sė­di – taip ir pra­ei­na dar­bo die­na. Ge­ri sta­ty­bi­nin­kai ir ap­dai­los meis­trai ti­krai ne­tu­ri lai­ko dar­bo me­tu mie­go­ti. Kaip ro­do sta­tis­ti­ka, pir­mą­jį šių me­tų ket­vir­tį sta­ty­bos dar­bų apim­tis, pa­ly­gin­ti su pra­ėju­sių me­tų tuo pa­čiu lai­ko­tar­piu, pa­di­dė­jo be­veik treč­da­liu. Lie­tu­vo­je trūks­ta dar­nios sta­ty­bų plė­tros stra­te­gi­jos ir nuo­sek­laus po­žiū­rio, to­dėl bend­ra eko­no­mi­nė pa­dė­tis šia­me sek­to­riu­je le­mia stai­gius dar­bų apim­ties ir jų kai­nų šuo­lius. Ma­to­me, kad dar­buo­to­jų už­mo­kes­tis sta­ty­bų sek­to­riu­je ky­la spar­čiai, tai­gi pa­sam­dy­ti spe­cia­lis­tą ar­ti­miau­siu me­tu kai­nuos vis bran­giau“, - tvir­ti­no D.Ged­vi­las.

Sta­ty­bi­nin­kus vie­ni­jan­ti aso­cia­ci­ja šiuo me­tu ku­ria bend­rą in­for­ma­ci­nį in­ter­ne­to por­ta­lą, ku­ria­me bus ga­li­ma ne tik pa­lik­ti at­si­lie­pi­mus apie sta­ty­bų įmo­nės ar in­di­vi­dua­liai dir­ban­čio meis­tro su­teik­tas pa­slau­gas, bet ir su­ži­no­ti vi­du­ti­nes įvai­rių sta­ty­bos bei ap­dai­los dar­bų kai­nas, ki­tą svar­bią in­for­ma­ci­ją. Sis­te­mos kū­ri­mo dar­bai pra­si­dė­jo per­nai, po pa­to­bu­li­ni­mų ji tu­rė­tų vie­šai star­tuo­ti jau ru­de­nį.

„Ti­ki­mės, jog šis pro­jek­tas pa­leng­vins ir į ko­ky­biš­kes­nį ly­gį pa­kels už­sa­ko­vų bei sta­ty­bi­nin­kų bend­ra­dar­bia­vi­mą. Meis­trą sam­dan­tiems gy­ven­to­jams vi­sa­da re­ko­men­duo­ja­me su­da­ry­ti ra­šy­ti­nes su­tar­tis. In­ter­ne­to sve­tai­nė­je sta­ty­bos­tai­syk­les.lt esa­me pa­tei­kę iš­sa­mius įvai­rių sta­ty­bos ir ap­dai­los dar­bų ap­ra­šy­mus, tai­syk­les, kaip jie tu­rė­tų bū­ti tin­ka­mai at­lik­ti. To­dėl vi­siems už­sa­ko­vams į su­da­ro­mas su­tar­tis re­ko­men­duo­čiau įtrauk­ti punk­tą, kad sta­ty­bos ar re­mon­to dar­bai bū­tų at­lie­ka­mi pa­gal sve­tai­nė­je sta­ty­bos­tai­syk­les.lt skel­bia­mas vie­šas tai­syk­les. Tuo­met bus pa­pras­čiau, esant rei­ka­lui, ap­gin­ti sa­vo in­te­re­sus teis­me ar at­lie­kant eks­per­ti­zę“, - pa­aiš­ki­no LSA va­do­vas.

www.lzinios.lt