Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Kaip apsaugoti namus nuo ilgapirščių?

Ne­ma­lo­nių si­tua­ci­jų ga­li­ma iš­veng­ti im­an­tis ele­men­ta­riau­sios sau­gu­mo prie­mo­nės
Nuotraukos
„Vė­lų va­ka­rą grį­žu­si iš dar­bo ra­dau iš­dauž­tą lan­gą ir su­jauk­tus na­mus. Nuo­sto­lis ne­bu­vo itin di­de­lis, bet jaus­mas, kad kaž­kas vaikš­čio­jo po na­mus ir kui­tė­si po ma­no daik­tus, per­se­kio­ja iki da­bar“, – pa­sa­ko­ja ne­ma­lo­nų įvy­kį pri­si­mi­nu­si Klai­pė­dos gy­ven­to­ja Re­gi­na G. 

In­di­vi­dua­lios sta­ty­bos me­di­nia­me na­me gy­ve­nan­ti mo­te­ris ne­si­rū­pi­no būs­to ap­sau­ga, mat kaip ir dau­ge­lis žmo­nių bu­vo įsi­ti­ki­nu­si, kad jai taip ne­nu­tiks.

Nu­si­kal­ti­mų pa­dau­gė­ja šven­ti­nė­mis dienomis

Vil­niaus mies­to pir­mo­jo po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to Nu­si­kal­ti­mų ty­ri­mo sky­riaus 1-ojo pos­ky­rio vy­riau­sia­sis ty­rė­jas An­dže­jus Jan­ke­vi­čius pra­si­ta­ria, kad va­gys­tės daž­niau su­si­ju­sios ne su pa­il­gė­ju­siu tam­siu par­os me­tu, bet at­os­to­gom ir žmo­nių ne­bu­vi­mu na­muo­se. Po­li­ci­jos at­sto­vo tei­gi­mu, lap­kri­čio il­gą­jį sa­vait­ga­lį įvy­ko be­veik dvi­gu­bai dau­giau va­gys­čių nei įpras­tai. Par­ei­gū­nas pri­pa­žįs­ta, kad po­li­ci­ją ne­ra­mi­na at­ei­nan­čių šven­čių – Ka­lė­dų ir Nau­jų­jų me­tų – pe­rio­das. Lais­vos šven­ti­nės die­nos – pats dar­by­me­tis il­ga­pirš­čiams. Tie­sa, ne­ma­lo­nių si­tua­ci­jų ga­li­ma iš­veng­ti im­an­tis ele­men­ta­riau­sios sau­gu­mo prie­mo­nės – už­si­ra­kin­ti du­ris, mat, šei­mi­nin­kams at­si­pa­lai­da­vus, va­gys ti­kri­na jų bud­ru­mą ir be var­go pa­ten­ka į na­mus. To­kiu at­ve­ju pa­gro­bia­ma tai, kas ar­čiau­siai du­rų: ran­ki­nės, striu­kės, ku­rio­se ne­re­tai yra pa­lie­ka­mos pi­ni­gi­nės. „Nie­kas ne­ga­li pa­nai­kin­ti to jaus­mo, kad jū­sų na­muo­se lan­kė­si sve­ti­mas žmo­gus, to­dėl svar­bu pa­si­rū­pin­ti sa­vo sau­gu­mu jau da­bar“, – pers­pė­ja A.Jan­ke­vi­čius.

Jau­triau­sios būs­to vie­tos – lan­gai

Nors Po­li­ci­jos de­par­ta­men­to duo­me­ni­mis, apip­lė­ši­mų kas­met ma­žė­ja, va­gys­tės su­da­ro di­džią­ją da­lį kri­mi­na­li­nių nu­si­kal­ti­mų. „Jau­triau­sia na­mo vie­ta, pro ku­rią pa­ten­ka va­gys, yra lan­gai. Jei­gu na­muo­se yra vi­tri­ni­nis lan­gas, va­gis grei­čiau­siai rink­sis jį, ka­dan­gi tai yra grei­ta, daug vie­tos ir pa­to­gu vis­ką iš­si­neš­ti“, - sa­ko A.Jan­ke­vi­čius.

Įsib­ro­vi­mo per lan­gus ti­ki­my­bę su­ma­ži­na gro­tos. Tie­sa, jas vis daž­niau kei­čia ap­sau­gi­nės ža­liu­zės, mon­tuo­ja­mos lan­go iš­orė­je. Pa­te­ki­mą į pa­tal­pas ap­sun­ki­na spe­cia­lios ap­sau­gi­nės plė­ve­lės, ku­rios ga­li bū­ti kli­juo­ja­mos ant lan­gų, vi­tri­nų, stik­li­nių bal­ko­no du­rų. „Skaid­rios plė­ve­lės, ku­rių pli­ka aki­mi ne­si­ma­to, ap­sau­go stik­lą nuo me­cha­ni­nio po­vei­kio, tuo pa­di­din­da­mos pa­tal­pų sau­gu­mą bei pri­stab­dy­da­mos stik­lo ski­li­mą nuo smū­gio iki 3 kar­tų“ – pa­sa­ko­ja plė­ve­lės.lt di­rek­to­rė Ži­vi­lė Vait­kū­nie­nė.

Svar­bu lai­mė­ti laiko

Žai­biš­ka va­gys­tė trun­ka vos 5-7 mi­nu­tes, tad ge­rai ap­gal­vo­tam įsi­lau­ži­mui sig­na­li­za­ci­ja ne­už­vers jo­kių du­rų. Ne­re­tai at­vy­kus po­li­ci­jai ar sau­gos tar­ny­bai, nu­si­kal­tė­lių pė­dos bū­na se­niai at­au­šę. „Nė­ra to­kių ap­sau­gos prie­mo­nių, ku­rių ne­bū­tų ga­li­ma įveik­ti. Ap­sau­gos prie­mo­nės daž­niau­siai nau­do­ja­mos ne tam, kad jos bū­tų ne­įvei­kia­mos, bet tam, kad kuo il­ges­nį lai­ko tar­pą žmo­gus ne­ga­lė­tų pa­tek­ti į te­ri­to­ri­ją, pa­tal­pą, pri­va­čią erd­vę. Jei­gu įsi­dė­jo­te šar­vuo­tas du­ris, ne­reiš­kia, kad jų ne­įma­no­ma įveik­ti, ta­čiau lai­ko tam rei­kia žy­miai dau­giau. Kuo di­des­nis lai­ko tar­pas, tuo di­des­nė ti­ki­my­bė, kad at­lik­da­mas nu­si­kal­ti­mą, va­gis pa­liks pėd­sa­kus, pa­ste­bės kai­my­nai, spės at­va­žiuo­ti po­li­ci­ja ar ap­sau­gos eki­pa­žas“, – pa­sa­ko­ja A.Jan­ke­vi­čius.

Jei au­kos at­ve­ju bū­tų bu­vu­si ant lan­gų užk­li­juo­ta plė­ve­lė, ki­tos ap­sau­gos prie­mo­nės bei įdieg­ta sig­na­li­za­ci­ja, pa­sta­ro­ji bū­tų su­rea­ga­vu­si nuo stip­raus smū­gio, o iš­dauž­ti lan­gą plė­ši­kui pri­reik­tų kur kas dau­giau lai­ko ir pa­stan­gų. Pa­sak par­ei­gū­no, la­bai svar­bu su­tar­ti su kai­my­nais, steig­ti sau­gios kai­my­nys­tės zo­nas ar kur­ti bend­ri­jas, su­si­pa­žin­ti ir pa­si­tar­ti, kad pa­ste­bė­ję ką nors įtar­ti­no, ne­dels­da­mi pra­neš­tų jums ar po­li­ci­jai.

Nors il­ga­pirš­čiams ne­įma­no­mų kliū­čių nė­ra, ne­lai­mei ga­li­ma už­bėg­ti už akių. Vi­sų pir­ma, rei­kia bū­ti bud­riems, ne­pa­lik­ti ati­da­ry­tų lan­gų ar at­ra­kin­tų du­rų, at­kreip­ti dė­me­sį į daž­nai be­si­lan­kan­čius „pre­ky­bi­nin­kus“ ar te­ri­to­ri­ją ap­žiū­ri­nė­jan­čius pra­ei­vius. Ir, ži­no­ma, kiek lei­džia ga­li­my­bės, pa­si­rū­pin­ti būs­to sau­gos prie­mo­nė­mis bei drau­di­mu.

www.lzinios.lt