Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Renkamės butą

Kas pigiau – pirkti butą renovuotame daugiabutyje ar naujos statybos name? Nuosavas būstas – ilgalaikė investicija, todėl sprendžiant šį klausimą reikėtų pasidomėti ir tuo, kiek būsto išlaikymas kainuos metų bėgyje. Taigi į ką pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį?
Nuotraukos

Kas pigiau – pirkti butą renovuotame daugiabutyje ar naujos statybos name? Nuosavas būstas – ilgalaikė investicija, todėl sprendžiant šį klausimą reikėtų pasidomėti ir tuo, kiek būsto išlaikymas kainuos metų bėgyje. Taigi į ką pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį?

Svarbu statinio energetinio naudingumo klasė

Sąskaitos už šildymą – vienas iš svarbiausių kriterijų. Todėl tikslinga išsiaiškinti, ką naudingumo požiūriu gali mums pasiūlyti renovuoti daugiabučiai bei naujos statybos namai. Paprasčiausias būdas sužinoti, kiek namas, o drauge ir jame esantys butai, suvartoja šilumos – pasidomėti statinio energetinio naudingumo klase, o vėliau – palyginti kainas už šildymą skirtingos klasės namuose. Bėda ta, kad neretai trūksta informacijos, kokios klasės yra atnaujinti daugiabučiai, o kokios – naujos statybos namai, ir kaip energetinio naudingumo klasė susijusi su šildymo kaina.

Kalbiname nekilnojamo turto projektais užsiimančios bendrovės projektų vadovą Ramūną Banį.

Anot jo, statybos produkcijos sertifikavimo centro duomenimis, daugiausiai šiuo metu naujai pastatytų daugiabučių turi B energetinio naudingumo klasę (minimalus reikalavimas naujiems pastatams – C klasė). Renovacijos įstatymas reikalauja energijos suvartojimą sumažinti iki C klasės. Jeigu statinys iki renovacijos buvo E klasės, jo energetinis naudingumas po renovacijos dažniausiai pakyla iki C klasės.

„Mažai tikėtina, kad atsiras senos statybos daugiabučių, kurie bus renovuojami iki A klasės, – sako R. Banys. – Šiuo metu per renovaciją pakeičiami langai, apšiltinamos sienos ir stogas, geriausiu atveju – šilumos punktai ir kai kurios šildymo sistemos dalys. Renovacijos esmė nėra vidaus vamzdynų, šilumos izoliacijų ant karšto vandens ir šildymo stovų pakeitimas, vėdinimo sistemų sprendimai ir t. t. Visi tie dalykai išspręsti naujos statybos daugiabučiuose. Lietuvoje šiuo metu statomi nuo E iki B klasės namai, bet jau nuo 2016 m. Lietuvoje pagal priimtus įsipareigojimus Europos Sąjungai, turės bus statomi ne žemesnės kaip A klasės namai.“
 

Šildymo išlaidas galima sumažinti daugiau nei du kartus

Praeitais metais Lietuvoje buvo pristatytas pirmasis A energetinio naudingumo klasės daugiabutis. Kaip pastebi ekspertai, A ir aukštesnės (A+ bei A ++) klasės namai šiuo metu jau statomi daugelyje ES šalių, taip vykdomi įsipareigojimai aplinkosaugai, suvartojama mažiau energijos.

„Naujos statybos B ir A klasės daugiabučių gyventojai išleidžia mažiau pinigų šildymui jau pradedant antruoju šildymo sezonu, kuomet pasibaigia visi statybos ir vidaus apdailos darbai, – tęsia R. Banys. – Naujų daugiabučių gyventojai moka už šildymą žymiai mažiau nei vidutiniškai už tokį pat plotą moka kiti miesto gyventojai. Vertinant pirmąjį pastatytą A klasės daugiabutį pagal jam išduotą energetinio naudingumo sertifikatą, galima prognozuoti, jog kaštai šiame name galės būti iki 50-80 proc. mažesni negu vidutiniškai imant mieste. Vis dėlto reikėtų nepamiršti, jog aukštesnė energetinio naudingumo klasė tik užtikrina, kad namas suvartos mažiau energijos, tačiau pačios energijos kainą nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.“

R. Banio teigimu, įvairių energijos taupymo priemonių įgyvendinimas A klasės daugiabučiuose įgalina išskirtinai mažą metinį šiluminės energijos suvartojimą šildymui – 16,84 kWh/kv. metrui per metus. Šis skaičius yra vienas geriausių Lietuvos daugiabučiuose, todėl ekologiškų statybų ekspertai tikisi, kad įgyvendinti sprendimai padės formuoti naujus energetinio efektyvumo standartus šalies daugiabučių statyboje.


Romualdas BALIUTAVIČIUS

www.snaujienos.lt