Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Ką verta žinoti apie dantų karūnėles?

Protezavimas – vienas iš greičiausių, lengviausių ir sąlyginai pigiausių būdų, leidžiančių atkurti sveiką ir patraukliai atrodančią šypseną.
Nuotraukos

2020.08.13.

Protezavimas – vienas iš greičiausių, lengviausių ir sąlyginai pigiausių būdų, leidžiančių atkurti sveiką ir patraukliai atrodančią šypseną. Procedūros metu naudojamos dantų karūnėlės, kitaip vainikėliai, gali būti gaminamos iš skirtingų medžiagų. Taigi, kokius kriterijus įvertinti renkantis asmeniškai sau tinkamiausią variantą?

Karūnėlių gamyboje naudojamos medžiagos

Galima išskirti 3 pagrindines medžiagas, iš kurių gaminamos šios dantų viršūnėlės: bemetalė, metalo ir cirkonio keramika. Kiekviena iš jų pasižymi išskirtinėmis savybėmis, kurias svarbu įvertinti ieškant individualiai tinkamiausio sprendimo.

Bemetalės keramikos karūnėlės atrodo natūraliausiai, tačiau jos yra šiek tiek silpnesnės už tas, kurios gaminamos iš cirkonio keramikos. Tam, kad gaminys būtų skaidrus ir kuo labiau atitiktų danties struktūrą, jis kuriamas iš kelių sluoksnių. Pasirinkus protezavimą su bemetalės keramikos karūnėlėmis, galima džiaugtis ypač estetišku, natūraliu ir ilgaamžiu rezultatu.

Karūnėlės iš metalo keramikos turi du sluoksnius: apatinį iš metalo ir viršutinį iš keramikos. Jie yra mažiau skaidrūs, tačiau tvirtesni nei bemetalės keramikos. Dėl šios priežasties šios priemonės dažniau rekomenduojamos vyresnio amžiaus žmonėms arba tolimųjų krūminių dantų protezavimui.

Cirkonio keramikos dantų karūnėlės yra itin tvirtos, bet neskaidrios. Todėl įprastai jos naudojamos krūminiams dantims, kurie patiria didžiausią apkrovą. Specialistai dažnai šio tipo dantų viršūnėles pataria rinktis jaunuoliams, kuriems svarbu, kad naujieji dantys būtų ilgaamžiai ir patikimi.

Kokiais atvejais reikalingos karūnėlės?

Šios priemonės gali būti naudojamos, kai norima apsaugoti dantis nuo nulūžimo arba tuomet, kai jie jau yra nulūžę, nusidėvėję ar kitaip pažeisti. Karūnėlė užmaunama ant nušlifuoto danties ir apgaubia jį iki pat dantenų krašto. Taip dantis apsaugomas ir sustiprinamas, atkuriama natūrali jo išvaizda.

Kai kuriais atvejais karūnėlės gali būti pasitelkiamos norint užmaskuoti pasikeitusią danties spalvą ar sustiprinti ėduonies pažiestą dantį. Tačiau estetiniais tikslais šios priemonės naudojamos pakankamai retai. Vietoj to pasirenkamos tokios alternatyvos kaip laminatės. Dažniausiai jos gaminamos iš porceliano, yra itin plonos ir naudojamos tik priekinėje danties dalyje.

Kaip gali būti fiksuojamos karūnėlės?

Išskiriami du būdai, kaip fiksuojamos dantų karūnėlės. Pirmuoju atveju jos tvirtinamos ant natūralaus danties, antruoju – ant implanto. Kuris iš šių būdų yra tinkamesnis, priklauso nuo individualaus atvejo. Jei trūksta danties, rekomenduojama rinktis ant implanto tvirtinamą karūnėlę. Taip nedaroma jokia žala šalia esantiems sveikiems dantims. Be to, šis būdas yra ilgaamžiškesnis, taip pat gali padėti sustabdyti kaulo nykimą.

Tuomet, kai vainikėliai tvirtinami ant natūralių dantų, juos privaloma nušlifuoti, taip paveikiant audinius. Jei reikalingas vainikėlių tiltas, šlifuojami ir šalia esantys dantys, kurie gali būti visiškai sveiki. Tokiais atvejais šis protezavimo būdas nėra labai palankus.

Galima audinių reakcija

Karūnėlės iš metalo keramikos kai kuriems žmonėms gali sukelti alergines reakcijas, dantenų jautrumą, o išskirtiniais atvejais ir jų recesiją. Todėl geriausia išeitis tokiems pacientams – cirkonio keramikos dantų karūnėlės. Ši medžiaga biologiškai dera su žmogaus organizmu, todėl nesukelia alerginės reakcijos. Burnos gleivinė natūraliai priglunda prie tokios keramikos ir suauga su dantenomis.

Naudojant metalo keramikos vainikėlius, laikui bėgant nuo jų gali atsiskirti audiniai. Be to, šios dantų atkūrimui naudojamos priemonės negali suaugti su dantenomis.

Renkantis tinkamiausią protezavimo būdą gali iškilti pakankamai daug neaiškumų. Todėl patariama drąsiai konsultuotis su patyrusiais odontologijos specialistais. Jie išsamiai įvertina individualią būklę ir parenka optimalų sprendimo variantą. Natūraliai atrodantys ir ilgaamžiai dantų vainikėliai leidžia plačiai šypsotis, džiaugtis gyvenimu be diskomforto.