Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

8 žingsniai, kurie padės išvengti klaidų kompostuojant

Pra­si­dė­jus so­dų ir dar­žų se­zo­nui, ten­ka ne tik pa­si­rū­pin­ti dir­vos trą­ša, bet ir pa­gal­vo­ti, kur dė­ti ža­lią­sias at­lie­kas.
Nuotraukos
Pra­si­dė­jus so­dų ir dar­žų se­zo­nui, ten­ka ne tik pa­si­rū­pin­ti dir­vos trą­ša, bet ir pa­gal­vo­ti, kur dė­ti ža­lią­sias at­lie­kas. Daž­niau­siai be­siš­va­ri­nant su­grėb­tos ša­ke­lės, šiau­dai, iš­ra­vė­ta žo­lė, ap­kirp­tos gy­vat­vo­rės ir nu­ge­nė­tos ša­kos iš­me­ta­mos į at­lie­kų kon­tei­ne­rius. Ta­čiau ga­li­ma vie­nu šū­viu nu­šau­ti du zui­kius ir la­bai pra­ktiš­kai pa­si­nau­do­ti šio­mis at­lie­ko­mis. 

Juk kas vie­nam yra ne­nau­din­gos ša­lin­ti­nos at­lie­kos, ki­tam ga­li pa­si­tar­nau­ti kaip pui­ki or­ga­ni­nė me­džia­ga – kom­pos­tas.

Eko­lo­gi­ne kom­pos­to nau­da grei­čiau­siai nie­kas ne­abe­jo­ja. Tai eko­lo­giš­kai šva­rus pro­duk­tas, be jo­kių che­mi­nių prie­mai­šų, idea­liai tin­kan­tis jau­niems me­de­liams, gy­vat­vo­rėms so­din­ti, taip pat ve­jų, kam­ba­ri­nių gė­lių prie­žiū­rai.

Be to, vir­tu­vės ir ža­lių­jų at­lie­kų tvar­ky­mas ap­si­mo­ka ir pra­ktiš­kai. Skai­čiuo­ja­ma, kad net 40-50 proc. na­mų ūky­je su­si­da­ran­čių at­lie­kų ga­li bū­ti kom­pos­tuo­ja­ma. Va­di­na­si, kom­pos­tuo­jant ga­li­ma be­veik per­pus su­ma­žin­ti iš­lai­das už at­lie­kų tvar­ky­mą. Tai ypač ak­tua­lu da­bar, kai pa­ki­lo „var­tų“ mo­kes­tis už at­lie­kų ša­li­ni­mą są­var­ty­nuo­se.

„Kom­pos­tuo­jant pra­ktiš­kai be pa­pil­do­mų in­ves­ti­ci­jų iš­gau­na­ma ko­ky­biš­ka trą­ša so­do ir dar­žo gė­ry­bėms au­gin­ti. Jei nu­spręs­tu­mė­te at­lik­ti eks­pe­ri­men­tą ir su­skai­čiuo­tu­mė­te vi­sas iš­lai­das, skir­tas so­do ir dar­žo gė­ry­bių trę­ši­mui, grei­tai įsi­ti­kin­tu­mė­te, kad kom­pos­tuo­ti ap­si­mo­ka ge­ro­kai la­biau“, – tei­gia Dai­va Skrups­ke­lie­nė, „E­co­ser­vi­ce“ vyk­dan­čio­ji di­rek­to­rė.

Bend­ro­vė „E­co­ser­vi­ce“ par­en­gė 8 žings­nių re­ko­men­da­ci­jas, ku­rios pa­dės kom­pos­tuo­jant iš­veng­ti daž­niau­siai pa­si­tai­kan­čių klai­dų ir pa­ska­tins iš­gau­ti ko­ky­biš­ką kom­pos­tą.

Kom­pos­tuo­jant pir­miau­sia rei­kė­tų pa­si­rū­pin­ti kom­pos­ta­vi­mo dė­že. Ge­ra ži­nia ta, kad įgy­ven­din­da­mas ES rei­ka­la­vi­mus kom­pos­ta­vi­mo dė­žes įsi­gi­jo Vil­niaus aps­kri­ties at­lie­kų tvar­ky­mo cen­tras (VAATC). Jos ne­mo­ka­mai da­li­na­mos gy­ven­to­jams, įsi­kū­ru­siems in­di­vi­dua­liuo­se būs­tuo­se.

Kom­pos­ta­vi­mo dė­žės jau pa­sie­kė Šven­čio­nių, Šal­či­nin­kų, Tra­kų ir ki­tų ra­jo­nų gy­ven­to­jus. Šiuo me­tu VAATC jas da­li­na Vil­niaus sa­vi­val­dy­bė­je įsi­kū­ru­siems in­di­vi­dua­lių na­mų sa­vi­nin­kams. Iš vi­so – per 20 tūkst. kom­pos­ta­vi­mo dė­žių.

8 žings­niai, ku­rie pa­dės iš­veng­ti daž­niau­siai pa­si­tai­kan­čių klai­dų kom­pos­tuo­jant:

1. Vie­tos pa­si­rin­ki­mas. Kom­pos­ta­vi­mo vie­tą re­ko­men­duo­jam įreng­ti me­džio pa­unks­mė­je, kad va­sa­rą jas deng­tų še­šė­lis, o žie­mą bū­tų apš­vies­tos sau­lės;

2. Ką ga­li­ma kom­pos­tuo­ti? Au­ga­li­nes vir­tu­vės at­lie­kas (vai­sių, dar­žo­vių li­ku­čius, ka­vos tirš­čius, ar­ba­tos ir ka­vos fil­trus), so­do ir dar­žo at­lie­kas (ša­kas, žo­lę, sau­sus la­pus, nu­vy­tu­sias gė­les, au­ga­lų lie­ka­nas), ki­tas su­nyks­tan­čias me­džia­gas (po­pie­rių ir kar­to­no ga­ba­lė­lius, ne­da­žy­to me­džio pju­ve­nas, drož­les);

3. Ko ne­ga­li­ma kom­pos­tuo­ti? Stik­lo, plas­ti­ko, skar­di­nių, me­džia­gų, ku­rios ga­li už­terš­ti kom­pos­ta­vi­mo vie­tą (ba­te­ri­jų, vais­tų, da­žų ir skie­dik­lių, ki­tų che­mi­jos jun­gi­nių), šu­nų ir ka­čių krai­ko, iš­ma­tų, ser­gan­čių krū­mų ir au­ga­lų da­lių;

4. Di­fe­ren­ci­juo­tas at­lie­kų su­rin­ki­mas. Rei­kia pa­si­rū­pin­ti, kad at­ski­rai į kom­pos­ta­vi­mo dė­žę bū­tų su­ren­ka­mos vir­tu­vės ir ža­lio­sios at­lie­kos. Vir­tu­vės at­lie­kos tu­rė­tų bū­ti su­ren­ka­mos į at­ski­rą bio­lo­gi­nę at­lie­kų dė­žę;

5. Kom­pos­ta­vi­mo pro­por­ci­jos. Sie­kiant op­ti­ma­laus kom­pos­ta­vi­mo re­zul­ta­to, kom­pos­ta­vi­mo dė­žę rei­kia pri­krau­ti pro­por­ci­jo­mis 2:1. Tai reiš­kia, kad dvi da­lis tu­ri su­da­ry­ti kom­pos­tuo­ja­mų me­džia­gų drėg­nos at­lie­kos, ku­rių su­dė­ty­je yra azo­to (nu­pjau­ta žo­lė, vir­tu­vės at­lie­kos), vie­ną da­lį – sau­sos at­lie­kos (sau­si la­pai, ža­ga­rai, po­pie­rius), tu­rin­čios ang­lies;

6. Už­pil­dy­mas kom­pos­tu. Kad bū­tų už­ti­krin­tas op­ti­ma­lus vė­di­ni­mas ir dre­na­žas, kom­pos­to dė­žės dug­nas pir­miau­siai tu­ri bū­ti nu­klo­ja­mas stam­biai su­ka­po­to­mis ša­ko­mis, su­mai­šy­to­mis su su­bren­du­siu kom­pos­tu ar­ba anks­tes­nio kom­pos­to ga­my­bos li­ku­čiais. Ta­da pi­la­mos or­ga­ni­nės at­lie­kos, iš­lai­kant drėg­nų ir sau­sų at­lie­kų pro­por­ci­jas 2:1.

7. Drėg­mė ir jos ma­ta­vi­mas. Tin­ka­ma kom­pos­to drėg­mė – 45-65 %. Ji iš­ma­tuo­ja­ma kumš­čio šo­nu spau­džiant kom­pos­to dė­žė­je esan­čias me­džia­gas. Jei­gu iš­sis­ki­ria ke­li la­šai skys­čio, drėg­mė yra op­ti­ma­li. Jei dau­giau la­šų – per di­de­lė, jei­gu skys­tis ne­iš­sis­ki­ria – per ma­ža;

8. Kom­pos­ta­vi­mo cik­lai. Svar­bu ži­no­ti, jog me­tų ei­go­je, Lie­tu­vos kli­ma­ti­nė­mis są­ly­go­mis ga­li­ma kom­pos­tuo­ti 2 kar­tus per me­tus: nuo rug­sė­jo iki ko­vo (7 mėn.) ir nuo ba­lan­džio iki rugp­jū­čio (5 mėn.).

www.lzinios.lt