Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Šviesos diodai elektrą taupo geriausiai

Apie na­mų šei­mi­nin­ką, ku­riam ran­kos iš ne­tin­ka­mos vie­tos au­ga, daž­nai sa­ko­ma: „Jis net lem­pu­tės pats ne­pa­keis­tų.“
Nuotraukos
Apie na­mų šei­mi­nin­ką, ku­riam ran­kos iš ne­tin­ka­mos vie­tos au­ga, daž­nai sa­ko­ma: „Jis net lem­pu­tės pats ne­pa­keis­tų.“ Tie­sa to­kia, kad to­bu­lė­jant pa­tal­pų apš­vie­ti­mo tech­no­lo­gi­joms, ne­to­li­mo­je at­ei­ty­je lem­pu­čių, re­gis, iš­vis ne­rei­kės keis­ti.

At­si­sa­ky­si­me halogenų

Pra­ėju­sia­me am­žiu­je ka­ra­lia­vu­sias kai­tri­nes lem­pu­tes pa­ma­žu, bet už­ti­krin­tai kei­čia efek­ty­ves­ni, ener­gi­ją tau­piau nau­do­jan­tys švie­sos šal­ti­niai. Kai­tri­nės lem­pu­tės tik 5 proc. sa­vo su­nau­do­ja­mos ener­gi­jos pa­ver­čia švie­sa, ki­ta elek­tra virs­ta ši­lu­ma.

Pre­ky­bo­je šiuo me­tu par­duo­da­mos pa­pras­tos lem­pu­tės jau yra pa­to­bu­lin­tos taip, kad su­nau­do­tų ma­žiau elek­tros ener­gi­jos. Bet ir joms to­li gra­žu iki die­nos švie­sos (kom­pak­ti­nių fluo­res­cen­ci­nių) ar švie­sos dio­dų (LED) lem­pu­čių. Iš pre­ky­bos taip pat jau iš­im­tos 75 W ir ga­lin­ges­nės kai­tri­nės lem­pu­tės. Eu­ro­pos Są­jun­gos (ES) di­rek­ty­vos nu­ma­to, kad iki 2016 me­tų bū­tų nu­trauk­ta pre­ky­ba ha­lo­ge­ni­nė­mis lem­pu­tė­mis. Šios su­nau­do­ja treč­da­liu ma­žiau ener­gi­jos nei tra­di­ci­nės kai­tri­nės, bet ne­pa­kan­ka­mai efek­ty­vios. Nuo 2016-ųjų vi­sos ES ša­ly­se par­duo­da­mos lem­pu­tės tu­rės ati­tik­ti bent ener­gi­nio nau­din­gu­mo B klasę

Ten, kur įsi­ga­lio­ja drau­di­mai, daž­nai at­si­ran­da ir ap­su­kruo­lių, su­gal­vo­jan­čių, kaip juos apei­ti. Pa­vyz­džiui, šiuo at­ve­ju vie­nas vo­kie­tis vers­li­nin­kas ap­len­kė ES įsi­ga­lio­ju­sį drau­di­mą rin­kai tiek­ti tik ri­bo­to ga­lin­gu­mo kai­tri­nes elek­tros lem­pu­tes. Jis nė kiek ne­pa­keis­tą pre­kę pa­va­di­no „šil­dik­liu“ ir pir­muo­sius tūks­tan­čius par­da­vė per po­rą die­nų.

Var­dą su­ga­di­no prekybininkai

Se­no ark­lio už jau­ną vis dėl­to ne­įpir­ši. Kaip skai­čiuo­ja na­mų ūkio spe­cia­lis­tai, vi­du­ti­niš­kai apš­vie­ti­mui na­muo­se su­nau­do­ja­me apie penk­ta­da­lį vi­sos elek­tros ener­gi­jos. Vi­du­ti­nė ke­tu­rių as­me­nų šei­ma per mė­ne­sį Lie­tu­vo­je su­nau­do­ja apie 150 kWh elek­tros ener­gi­jos. Tai­gi jei na­muo­se vis dar ži­ba pa­pras­čiau­sios lem­pu­tės, jas pa­kei­tus nau­jau­sio­mis, 85 proc. ma­žiau ener­gi­jos su­nau­do­jan­čio­mis LED, per mė­ne­sį ga­li pa­vyk­ti su­tau­py­ti iki 10 li­tų.

„Ne­ver­tė­tų pa­mirš­ti, kad nors ir tau­pes­nės, ko­ky­biš­kos LED ir die­nos švie­sos lem­pu­tės kai­nuo­ja iki ke­lio­li­kos kar­tų bran­giau, o pa­ti efek­ty­viau­sia LED lem­pu­tė at­sieis ke­lis šim­tus li­tų. Tai­gi to­se pa­tal­po­se, kur švie­sa įjun­gia­ma tik epi­zo­diš­kai, pa­pras­čiau­sias lem­pu­tes keis­ti švie­sos dio­dais ti­kriau­siai ne­ver­ta. Nors da­bar die­nos švie­sos lem­pu­čių ir švie­sos dio­dų par­duo­da­me maž­daug po ly­giai, ta­čiau au­gan­tis LED po­pu­lia­ru­mas lei­džia ma­ny­ti, kad švie­sos dio­dai ne­to­li­mo­je at­ei­ty­je taps pa­grin­di­niu na­mų švie­sos šal­ti­niu“, - pa­žy­mė­jo spe­cia­li­zuo­tų švies­tu­vų sa­lo­no va­do­vas Auš­rius Leo­na­vi­čius.

Kaip ro­do ty­ri­mų duo­me­nys, švie­sos dio­dai treč­da­liu efek­ty­ves­ni už die­nos švie­sos lem­pu­tes. Pa­sta­rų­jų var­dą, anot pa­šne­ko­vo, su­ga­di­no į pa­čią pi­giau­sią, ne­tgi ži­no­mų ga­min­to­jų, ku­ria­mą pro­duk­ci­ją be­sio­rien­tuo­jan­tys pre­ky­bos cen­trai. „Švie­sos dio­dams ir die­nos švie­sos lem­pu­tėms pa­ga­min­ti rei­ka­lin­gos kur kas su­dė­tin­ges­nės tech­no­lo­gi­jos, tad ne­rei­kė­tų ti­kė­tis, kad už ke­lis ar ke­lio­li­ka li­tų pre­ky­bos cen­tre įsi­gy­ta lem­pu­tė švies ke­lias­de­šimt tūks­tan­čių va­lan­dų. Jei no­ri­me to­kio il­gaam­žiš­ku­mo, teks rink­tis bran­ges­nę, žy­mių ga­min­to­jų pro­duk­ci­ją. Li­tą ki­tą per­mo­kė­si­me už gar­sų bend­ro­vės var­dą, bet bent ne­kils abe­jo­nių, kad lem­pu­tė bus nau­do­ja­ma tiek, kiek nu­ro­dy­ta“, – sa­kė A.Leo­na­vi­čius.

Dio­dai išblėsta

Pra­ktiš­kiau­sius spren­di­mus, kiek ir ko­kių lem­pu­čių rei­kė­tų būs­tui apš­vies­ti, ga­li­ma pri­im­ti ir pa­si­nau­do­jant in­ter­ne­te esan­čio­mis skai­čiuok­lė­mis. Jei no­ri­te elg­tis pra­ktiš­kai, rei­kia skai­čiuo­ti. Gal­būt bran­gi lem­pu­tė jums at­si­pirks per 5 me­tus, o gal - per ke­lis de­šimt­me­čius. Įver­ti­nus tai, pa­pras­čiau nu­spręs­ti, ką pa­si­rink­ti.

„Švie­sos dio­dų ga­min­to­jai ba­lan­suo­ja ant ri­bos. Kuo stip­res­nį srau­tą spin­du­liuo­ja švie­sos dio­das, tuo jo gy­va­vi­mo lai­kas trum­pė­ja. Be to, bū­ti­na pa­brėž­ti, kad dio­do sklei­džia­mo švie­sos srau­to stip­ris menks­ta. Ta­čiau švie­sos dio­dų sklei­džia­ma švie­sa yra jau­kes­nė, kom­for­tiš­kes­nė akims nei pa­pras­tų lem­pu­čių. Tas pats, jei pa­ly­gin­tu­me va­žia­vi­mą pi­giu ir pra­ban­giu au­to­mo­bi­liu. Ga­li­ma va­žiuo­ti ir vie­nu, ir ki­tu, bet kom­for­tas ne tas pats. Švie­sos dio­dų sklei­džia­ma švie­sa ski­ria­si nuo ki­tų rū­šių lem­pų, o jų vei­ki­mo truk­mė la­bai pri­klau­so nuo ga­my­bai nau­do­ja­mų me­džia­gų", - sa­kė švies­tu­vų sa­lo­no va­do­vas.

Apš­vie­ti­mo spe­cia­lis­tų tei­gi­mu, daž­niau­siai iš Ry­tų at­ke­lia­vę be­var­džiai švie­sos dio­dų ana­lo­gai ne­iš­tem­pia nė pu­sės dar­bo lai­ko, nu­ro­dy­to ant pa­kuo­tės, – ne tiek dėl pa­čių dio­dų, kiek dėl su­dė­tin­gos elek­tro­ni­nės da­lies, ly­gi­nan­čios sro­vę ir švie­sos vir­pė­ji­mų amp­li­tu­dę, ge­di­mų. Įta­ką da­ro ir ne­kva­li­fi­kuo­tas švies­tu­vų įren­gi­mas – dėl per­kai­ti­mo ir įtam­pos svy­ra­vi­mų lem­pu­tės nau­do­ji­mo lai­kas ma­žė­ja. Šiuo me­tu švie­sos dio­dų lem­pu­tes pri­tai­ky­ti ga­li­ma kiek­vie­nam švies­tu­vui. Pa­ste­bė­ta, kad nors tech­no­lo­gi­jos ir kin­ta, žmo­nės la­biau lin­kę rink­tis tra­di­ci­nės for­mos lem­pu­tę nei iš­rai­ty­tus vamz­de­lius.

Tie, ku­rie ren­ka­si die­nos švie­sos (fluo­res­cen­ci­nes) lem­pu­tes, taip pat tu­rė­tų at­kreip­ti dė­me­sį, kad jo­se yra gyv­si­dab­rio, tai­gi jos lai­ko­mos pa­vo­jin­go­mis ap­lin­kai. Nors gyv­si­dab­rio jo­se ne­daug – apie šim­to­ji da­lis ran­da­mo tra­di­ci­nia­me me­di­ci­ni­nia­me ter­mo­me­tre, per­de­gu­sių lem­pu­čių de­rė­tų at­si­kra­ty­ti taš­kuo­se, kur yra spe­cia­lios tam skir­tos su­rin­ki­mo dė­žu­tės.

Mė­ly­no spek­tro švie­sa rizikinga

Štai į ką dar rei­kė­tų at­kreip­ti dė­me­sį, per­kant tau­pią­ją lem­pu­tę.

Švie­sos spek­tras. Vie­na iš prie­žas­čių, ko­dėl žmo­nės su­nkiai at­si­sa­ko kai­tri­nių lem­pu­čių, – jos pri­me­na na­tū­ra­lią die­nos švie­są, o pa­pras­čiau­sios eko­no­mi­nės spin­du­liuo­ja akiai ne­ma­lo­nia mels­va spal­va. Pirk­da­mi lem­pu­tę daž­niau­siai ne­at­krei­pia­me dė­me­sio, kad ga­li­ma pa­si­rink­ti tau­pių­jų lem­pu­čių švie­sos spek­trą – jis nu­ro­dy­tas ant pa­kuo­tės: die­nos švie­sos, mė­ly­na ar­ba bal­ta švie­sa. Pa­sta­ro­sios tin­ka par­duo­tu­vė­se ar ga­myk­lo­se, nes šal­tas at­spal­vis ke­lia dar­bin­gu­mą, o bui­ty­je tin­ka­miau­sia die­nos švie­sos lem­pu­tė, ku­rios švie­sa ra­mi­na ir su­tei­kia jau­ku­mo. To­kios lem­pu­tės spek­tras - 2700 kel­vi­nų. Nors nė­ra nu­sis­to­vė­ju­sios nuo­mo­nės, kai ku­rie švie­są ty­ri­nė­jan­tys moks­li­nin­kai at­ran­da mė­ly­nos švie­sos įta­ką vė­ži­nėms ląs­te­lėms su­si­da­ry­ti. Tai­gi nuo­la­ti­nės mels­vo spek­tro švie­sos na­mie ir dar­be ge­riau veng­ti.

Įjun­gi­mo-iš­jun­gi­mo cik­las. Jei pla­nuo­ja­ma lem­pu­tę nau­do­ti pa­tal­po­je, ku­rio­je švie­sa daž­nai įjun­gia­ma trum­pam lai­kui (tua­le­te ar laip­ti­nė­je), rei­kė­tų rink­tis ne pa­čias pi­giau­sias lem­pu­tes, mat jos nuo daž­no jun­gi­nė­ji­mo grei­tai per­de­ga ar­ba de­ga ke­lis kar­tus trum­piau, nei nu­ro­do­ma ant pa­kuo­tės. Var­to­to­jai tu­ri bū­ti ati­dūs – jei skel­bia­ma, kad lem­pu­tė degs apie 6 me­tus, tai ne­reiš­kia, kad toks yra jos ga­ran­ti­nis lai­kas. Ant pa­kuo­tės nu­ro­do­mas tik vi­du­ti­nis nau­do­ji­mo lai­kas.

Įsi­de­gi­mo grei­tis. Var­to­to­jus er­zi­nan­tis lem­pu­tės mirk­sė­ji­mas vos ją už­de­gus taip pat pri­klau­so nuo ko­ky­bės – pi­ges­nės įsi­de­ga ne iš kar­to, į ju­de­sius rea­guo­jan­tys da­vik­liai kar­tais net ne­su­vei­kia. Pa­si­rin­kus to­kias, ant ku­rių pa­kuo­tės yra spe­cia­lus ženk­li­ni­mas, jog įsi­de­gi­mo grei­tis yra be­veik 100 proc., lem­pu­tės įsi­degs aki­mirks­niu, o jų švie­sa ne­mirk­čios.

Lem­pu­tės mat­me­nys. Kar­tais eko­no­mi­nės lem­pu­tės nė­ra pri­tai­ky­tos vi­siems švies­tu­vų ti­pams, to­dėl, prieš per­kant lem­pu­tę pir­mą kar­tą, ver­tė­tų pa­si­do­mė­ti, ar jos dy­dis tin­ka­mas tu­ri­mam švies­tu­vui.

www.lzinios.lt