Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Sukurti gerą patalpų apšvietimą namuose – tikras iššūkis

Rudens ir žiemos vakarais vis daugiau laiko praleidžiame namuose, todėl norisi, kad juose būtų kuo daugiau šviesos.
Nuotraukos

Rudens ir žiemos vakarais vis daugiau laiko praleidžiame namuose, todėl norisi, kad juose būtų kuo daugiau šviesos. Moksliškai įrodyta, kad patalpų dirbtinis apšvietimas lemia mūsų nuotaiką. Netinkamas apšvietimas gali sąlygoti padidėjusią traumų riziką bei nuovargį ir įtampą.

Nuotaikų svyravimai dėl šviesos trūkumo

Natūralios šviesos, suteikiančios gyvybingumo, poveikis organizmui nepaprastai didelis – jos trūkumas sutrikdo emocinę pusiausvyrą, todėl ne paslaptis, kad nemaža dalis Lietuvos gyventojų vėlyvą rudenį ir žiemą kenčia dėl sezoninio emocinio sutrikimo, juos apima depresyvi nuotaika, daugiau valgo, dėl to priaugama nereikalingo svorio. Natūralaus apšvietimo stoka rudenį ir žiemą sąlygoja pablogėjusią žmonių savijautą, galvos skausmų atsiradimą. Daugumai yra gerai žinoma rudens depresija, kuri reguliariai pasireiškia lapkritį, drėgnu, be saulės, laikotarpiu. Kadangi žmogus gauna mažai šviesos, medžiagų apykaitai trūksta energijos, todėl padažnėja ligos. Trumpos tamsaus periodo dienos ir silpna šviesa žmogų pastūmėja žiemoti, panašiai kaip ir gyvūnus, o šviesusis periodas suteikia energijos.
Apšvietimo kokybė ne mažiau svarbi namuose. Saulės šviesa yra vienintelis natūralus vitamino D šaltinis. Saulė teigiamai veikia žmonių sveikatą ir savijautą.
 

Statant namą būtina laikytis proporcijų

Ruošiantiems statyti namą rekomenduojama gyvenamųjų patalpų langus nukreipti į saulėtą pusę: pietus, pietryčius arba pietvakarius. Langai neturėtų būti užstoti augančių medžių, krūmų bei kitų pastatų. Šviesos koeficientas, tai yra langų ir grindų ploto santykis.
Natūralus apšvietimas paskaičiuojamas pagal šviesumo koeficientą, kuris apskaičiuojamas pagal langų stiklo ploto ir kambario grindų paviršiaus santykį. Jis neturi būti mažesnis nei 1:6–1:8 kambariuose ir 1:8–1:10 virtuvėje. Viršyti jo taip pat nereikėtų arba langai turi būti labai sandarūs. Kitu atveju žiemą patalpose bus šalta, o vasarą per karšta. Taip pat reikėtų paisyti ir kambario ilgio bei pločio santykio, kuris rekomenduotinas 1:2 arba 3:4. Ilgame kambaryje bus tamsiau, natūrali šviesa pasiskirstys nevienodai.

Patalpų apšvietimą reikia kurti tokį, kad jis būtų kuo panašesnis ir artimesnis natūraliam. Dienos metu šviesa kinta, šviesos srautai dažnai pro debesis ir medžius pasiskirsto nevienodai. Tai ypač teigiamai veikia žmogų, nes monotoniška šviesa labiau vargina.

Šviesa yra skirstoma pagal funkcijas. Namuose šviesos šaltiniai turi: apšviesti patalpas, sustiprinti pasirinktų vietų apšvietimą ir dekoruoti bei užtikrinti saugų judėjimą.
 

Virtuvėje reikia daugiausia šviesos?

Dizaino specialistai sako, kad virtuvė – tai ta erdvė, kuriai daugiausia reikia apšvietimo, nes joje atliekame daugybę tikslių darbų, naudodami aštrius peilius, įkaitintus indus, elektrinę buitinę techniką. Ne ką mažiau svarbus yra darbo komfortas – prieblandoje arba savo pačiu kūnu uždengiant šviesos šaltinį matomumas suprastėja, todėl bet koks darbas ar užsiėmimas užtrunka ilgiau.

Bendras apšvietimas virtuvėje privalo būti šviesus ir tolygus per visą patalpos plotą (keletas šviestuvų arba vienas su plačiu šviesos srauto kampu). Įrenginėjant naujus namus vis rečiau apsiribojama vienu šviestuvu lubų centre. Bet, net jei taip ir yra, paprastai be pagrindinio šviestuvo yra ir kiti, skirti apšviesti, pavyzdžiui, valgomąją zoną. Vis dėlto populiariausias yra apšvietimas per visą lubų plotą. Dažniausiai yra naudojami reguliuojami arba statiniai šviestuvai. Reguliuojami šviestuvai leidžia nukreipti didesnį ar mažesnį šilumos srautą į pavienes zonas virtuvėje.
Svarbu, kad kiekvieną virtuvės zoną pasiektų apšvietimas.

Lina ABROMAVIČIENĖ

www.snaujienos.lt