Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Būsto remontas sukelia nemažai rūpesčių

A. Toleikis: „Jeigu gyvenate daugiabučiame name, jūs negalite savavališkai kažko griauti. Net jei tą padarė kaimynas, tai nereiškia, kad galite ir jūs.“
Nuotraukos

Neretai šeimos galvoja, kad jų butas yra tik jų nuosavybė. Suplanavę atlikti kapitalinį remontą pirmiausia imasi griovimo ir statymo darbų. Tačiau nepagalvoja apie projektus, leidimus, leidžiančius tą daryti. Pasirodo, būsto remontui reikia tinkamai pasiruošti: apskaičiuoti, kiek viskas kainuos, nuspręsti ką ir kaip pakeisti, išsiaiškinti, kiek ir kokių leidimų tam reikia ir t. t.
Būsimi rūpesčiai kai kuriuos žmones nuo remonto atbaido. Kiti samdosi profesionalus, kad tą padarytų už juos. Plačiau apie tai, ką reikia žinoti atliekant remontą, Dizaino savaitės viešojoje paskaitoje papasakojo Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dizaino katedros lektorius Adas Toleikis.

Reikia atitinkamai pasiruošti
„Pirmiausia reikia surinkti visus projektui reikalingus dokumentus: projektavimo sąlygas, leidimus, bendraturčių sutikimus. Patikrinti, ar savininkas turi teisę vykdyti statybos darbus.
Permatuoti visų projektuojamų patalpų plotį ir aukštį. Pažiūrėti, kur yra inžineriniai tinklai ir kaip jie leis arba neleis keisti patalpų funkcijas“, – pirmųjų žingsnių eigą atskleidė A. Toleikis.
Toliau imamasi projektavimo įrengimo. T. y. nustatomos interjero funkcinės zonos, išsiaiškinami pageidavimai, specifiniai poreikiai. Pabaigus matavimo darbus ir patvirtinus patalpų funkcinę schemą, pereinama prie kitų projektavimo etapų.
Pagal patvirtintą funkcinę schemą, parengiamos griaunamų, naujai statomų apšvietimo, elektros ir inžinerinių komunikacijų išdėstymo schemos su matmenimis. Parenkamas lubų, grindų, sienų dangos. Aptariamos, kokios apdailos medžiagos bus reikalingos, kokių reikės baldų, technikos įrangos ir pan.
Lektoriaus teigimu, itin svarbu neužmiršti parengti projekto sąmatos, t. y. apskaičiuoti, kiek visa tai kainuos: „Žinoma, tai reikalauja daug laiko ir kantrybės. Tačiau sąmata rekomenduotina, nes dažnai žmonės pradėdami rengti interjerą, galvoja, kad už turimą sumą viską padarys. Iš tiesų realybėje suma viršijama tris ir daugiau kartų.“
Galiausiai, kai projektas parengtas, reikia nustatyti statybos darbų rūšį ir jeigu statybai reikalingas leidimas, reikia visus dokumentus suderinti valstybinėse įstaigose.

Būtina paisyti saugos reikalavimų
Rengiant interjero planus, praktiškai neįmanoma išvengti nenumatytų atvejų, kartais tenka iš dalies koreguoti projektą. Kad taip nenutiktų, specialistas išskyrė dažniausiai pasitaikančias klaidas.
„Projektavimo darbai pradedami ne visiškai susitvarkius dokumentaciją. Neišsiaiškinama, ar pastatas nėra paveldo objektas. Tinkamai neįvertinama esama pastato konstrukcinė būklė. Sugalvojama išgriauti sienas, nors to daryti negalima, arba numatoma daryti šildomas grindis, nors aukštis neleidžia ir t. t. Padaroma matavimo klaidų ir pan.“, – akcentavo A. Toleikis.
Atliekant kapitalinį remontą reikia projektą suderinti su atitinkamomis institucijomis: Priešgaisrinės saugos departamentu, Dujotiekio priežiūros tarnyba, Kultūros paveldo departamentu.
Bendraudami su priešgaisrinės saugos departamento specialistais žmonės klausia, ar galima daugiabučių patalpose įrengti židinius arba krosnis. Jiems paaiškinama, kad draudžiama įrengti židinius arba krosnis patalpose, kuriose tai nebuvo numatyta pastato projekte.
Dujotiekio priežiūros tarnyba prižiūri, kad dujotiekis būtų įrengtas tinkamai. Perspėja, kad jo negalima niekaip uždengti ar bandyti paslėpti. Kitu atveju pradėtų kauptis dujos ir tai sukeltų sprogimą.
„Bendradarbiavimas su Kultūros paveldo departamentu būtinas, kai norime atlikti remontą pastate, kuris yra užregistruotas kultūros paveldo registre. Bet koks remontas, net tapetų klijavimas be departamento leidimo yra draudžiamas ir gali užtraukti didelę baudą“, – perspėjo dizaineris.

Savavališkai griauti sienų negalima
Pagrindinės daugiabučio namo konstrukcijos, visos laikančiosios išorinės ir vidinės sienos bei kolonos, perdangos, balkonų išorinės konstrukcijos yra bendrosios dalinės nuosavybės objektai.
Todėl savavališkai keisti, griauti buto elementus, negalima. Neteisėtai atliekant kapitalinį buto remontą, gresia baudos. Taip pat tai gali sukelti pavojų viso namo tvarumui.
„Jeigu gyvenate daugiabučiame name, jūs negalite savavališkai kažko griauti. Net jei tą padarė kaimynas, tai nereiškia, kad galite ir jūs. Už statybos darbų vykdymą be leidimo gausite baudą. Tačiau klaidingai galvoja manantys, kad sumokėjus baudą problema išsispręs. Jums vis tiek reikės atstatyti viską taip, kai buvo iki tol. Jei po kiek laiko atstatymo darbai nebus padaryti, jūs ir vėl užsitrauksite baudą“, – paaiškino A. Toleikis.
Norintieji savo bute išgriauti sieną pirmiausia turi kreiptis į namo administratorių. Paprastai plonajai sienai griauti, nišai įrengti leidimų nereikia. Jei bus griaunamos laikančiosios sienos, reikės kurti projektą, taip pat gauti daugiau nei pusės namo bendrasavininkių sutikimą ir atlikti kitas procedūras. Šiuo atveju reikės parengti kapitalinio remonto projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą.


Info