Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Nemokate planuoti – teks konservuoti namą

Sta­tant in­di­vi­dua­lų na­mą, dau­gu­mą jo kons­truk­ci­jos sta­ty­bos bei iš­orės ap­dai­los dar­bų ga­li­ma at­lik­ti tik šil­tuo­ju me­tų lai­ku.
Nuotraukos
Sta­tant in­di­vi­dua­lų na­mą, dau­gu­mą jo kons­truk­ci­jos sta­ty­bos bei iš­orės ap­dai­los dar­bų ga­li­ma at­lik­ti tik šil­tuo­ju me­tų lai­ku. Jei­gu iki žie­mos pra­džios ne­pa­vy­ko iš­kel­ti pa­baig­tu­vių vai­ni­ko, teks sta­ty­bos aikš­te­lę už­kon­ser­vuo­ti iki pa­va­sa­rio. Kaip tin­ka­mai tai pa­da­ry­ti?

Pa­gal sta­ty­bų tech­no­lo­gi­jos rei­ka­la­vi­mus, dau­ge­lį dar­bų ge­riau­sia at­lik­ti, kai oro tem­pe­ra­tū­ra yra pliu­si­nė. Pa­vyz­džiui, ce­men­to ir be­to­no skie­di­niai be spe­cia­lių prie­dų ge­riau­siai su­tvir­tė­ja esant ne ma­žiau kaip +5 C tem­pe­ra­tū­rai. Na­mo iš­orės ap­dai­lai (da­žy­ti, glais­ty­ti) taip pat ne­abe­jo­ti­nai tin­ka­miau­sias šilta­sis se­zo­nas. Me­tų lai­kas tu­ri įta­kos ir dar­bų ko­ky­bei.

Pa­ma­tai be ap­kro­vos nesėda

„Pa­sa­ky­siu pa­pras­tai: jei­gu ne­tu­ri­te pi­ni­gų ar lai­ko iki žie­mos pa­sta­ty­ti vi­sos na­mo kons­truk­ci­jos ir uždeng­ti sto­go, ge­riau pa­lau­ki­te, kol tu­rė­si­te. Kon­ser­vuo­ti ne­už­deng­tas sie­nas su per­dan­go­mis tarp aukš­tų - ne­ra­cio­na­lu. Jei­gu ru­de­nį spė­jo­te pa­dė­ti tik pa­ma­tus, ta­da ge­riau pir­mą na­mo aukš­tą kel­ki­te at­ėjus pa­va­sa­riui. Juk vie­ną aukš­tą pa­sta­ty­ti už­trun­ka tik iki dvie­jų sa­vai­čių. Sku­bė­da­mi ru­de­nį nepaspar­tin­si­te sta­ty­bų pa­va­sa­rį, tik rū­pes­čių pri­si­da­ry­si­te“, - ak­cen­ta­vo įmo­nės „Sta­ty­bų stu­di­jos“ direkoto­rius Li­nas Mi­kai­la.

Jei eg­zis­tuo­tų te­le­vi­zi­jos lai­da „Sta­ty­bos mi­tų grio­vė­jai“, vie­nas pir­mų­jų mi­tų, ku­riuos de­rė­tų su­griau­ti, - kad pa­ma­tus (ar­ba nu­li­nį ly­gį) su co­ko­li­niu aukš­tu, su­ręs­tus iš ply­tų, be­to­no ar gelž­be­to­nio blo­ke­lių, ne­va rei­kia bent me­tams pa­lik­ti be ap­kro­vų, kad jie su­sės­tų. Pa­sak L.Mi­kai­los, ši vis dar ga­ji teo­ri­ja yra at­ke­lia­vu­si iš anks­tes­nių lai­kų, kai žmo­nės pa­ma­tams nau­do­jo lau­ko rie­du­lius, ne­bu­vo ga­li­my­bių at­lik­ti grun­to ty­ri­mų.

„Pa­sii­ma pa­sko­las na­mo sta­ty­boms, pa­de­da pa­ma­tus ir kaž­ko lau­kia, užuot grei­čiau bai­gę sta­ty­bas ir įsi­kū­rę nau­juo­se na­muo­se. Tam, kad pa­ma­tai su­sės­tų, vie­naip ar ki­taip pri­reiks apie pen­ke­rių me­tų. Ne­gi tiek lauk­si­te? Be to, sės­ti iš es­mės jie ima tik ta­da, kai at­si­ran­da sie­nų, per­dan­gų, sto­go, ki­tų kons­truk­ci­jos ele­men­tų ap­kro­va. Sė­dant pa­ma­tams, ti­kė­ti­na, sie­no­se at­si­ras vie­nas ki­tas įtrū­ki­mas. Pa­sam­dy­si­te da­žy­to­ją - užg­lais­tys už ke­lis šim­tus li­tų. Nuo­sto­lis bus kur kas men­kes­nis, nei konservuo­jant sta­ty­bą“, - pa­ti­ki­no in­di­vi­dua­lių na­mų sta­ty­bos eks­per­tas.

Lan­gus dė­ti siū­lo neskubėti

Jei vis dėl­to nu­ti­ko taip, kad pa­ma­tus te­ko kon­ser­vuo­ti, L.Mi­kai­la re­ko­men­duo­ja nau­do­ti OSB plokš­tes. Orien­tuo­tų skied­rų plokš­tės yra ga­mi­na­mos iš van­de­niui ir karš­čiui at­spa­rių kli­jų ir sta­čia­kam­pio formos me­džių plau­šų, ku­rie yra iš­dės­ty­ti sluoks­niais ir su­tvir­tin­ti pre­su. Šios plokš­tės yra itin atsparios drėg­mei, tvir­tos, be jo­kių ply­šių ar va­kuu­mo, to­dėl pa­ti­ki­mai ap­sau­gos žie­mo­ti pa­lik­tus na­mo pa­ma­tus nuo kri­tu­lių.

„Virš že­mės iš­ki­lu­sią pa­ma­to da­lį, va­di­na­mą­jį rost­ver­ką, rei­kia tin­ka­mai ap­sau­go­ti nuo drėg­mės. Be­to­nas van­dens ne­bi­jo, bet ga­li pra­dė­ti rū­dy­ti ar­ma­tū­ra. Jei­gu pa­ma­tas ge­rai įreng­tas, blo­ke­lius pa­kan­ka už­deng­ti iš vir­šaus. Jei to ne­pa­da­ry­si­te, pa­te­kęs van­duo virs­da­mas le­du plė­sis ir su­sprog­dins blo­ke­lius. Ap­sau­gai nuo drėg­mės kaip pra­stes­nį va­rian­tą taip pat ga­li­ma pa­nau­do­ti ru­be­roi­dą ar ki­tas hidroizoliaci­nes me­džia­gas. Žmo­nės ne­už­baig­tas na­mo kons­truk­ci­jas mėgs­ta apk­lo­ti plė­ve­lė­mis, jas pri­spau­džia ply­to­mis. Toks bū­das nuo kri­tu­lių tin­ka­mai ne­ap­sau­gos, o ki­lę vė­jo gū­siai daž­niau­siai tas plė­ve­les su­dras­ko“, - aiš­ki­no pa­šne­ko­vas.

Pa­sak L.Mi­kai­los, ne­re­tai sta­ty­to­jai su­klys­ta šil­tin­da­mi pa­ma­tus po­lis­ti­re­nu. Jei­gu iki žie­mos ke­ti­na­te tik pa­dė­ti pa­ma­tus, to da­ry­ti ne­rei­kia. Sta­ty­to­jai su­de­da po­lis­ti­re­no plokš­tes, o pa­čius pa­ma­tus žie­mai už­pi­la smė­liu. Ta­čiau šal­tuo­ju me­tu drėg­mė ge­ria­si į smė­lį, o iš jo – į po­lis­ti­re­no plokš­tes. Šios ima tru­pė­ti, tad pa­va­sa­rį ga­li tek­ti keis­ti jas nau­jo­mis.

 „Be­je, už­den­gus na­mo sto­gą, jo taip pat ne­bū­ti­na iš kar­to šil­tin­ti. Jei na­me per žie­mą ne­pla­nuo­ja­te pra­dė­ti vi­daus ap­dai­los dar­bų, ge­riau ne­įs­ta­ty­ki­te ir lan­gų. Na­mo sa­vi­nin­kams daž­nai la­bai no­ri­si lan­gus prieš žie­mą su­dė­ti. Ta­čiau iš pa­tir­ties ga­liu pa­sa­ky­ti, kad į ką tik iš­ki­lu­sį na­mą, jei ja­me dar nie­kas ne­gy­ve­na, o ypač jei sto­vi nuo­ša­liau, nu­si­tai­ko pik­ta­da­riai. Žmo­nės daž­nai nu­stem­ba: kam gi tų lan­gų pri­reiks? O jūs pa­žiū­rė­ki­te, kiek šilt­na­mių iš lan­gų pri­sta­ty­ta. Yra to­kių žmo­nių, ku­rie iš su­ran­kio­tų, kar­tais ir pa­vog­tų de­ta­lių pa­skui sau na­mą su­si­ren­čia. Tuš­čia­me na­me žie­mai pa­lik­ti lan­gai taip pat ga­li tap­ti vai­kė­zų tai­ki­niu - iš­dau­žo juos“, - ne­pra­ras­ti bud­ru­mo pa­ta­rė „Sta­ty­bų stu­di­jų“ va­do­vas.

Kad vė­jas per tuš­čias lan­gų ert­mes ne­pri­neš­tų kri­tu­lių ir per­dan­gos ne­drėg­tų, du­rims bei lan­gams da­ro­mi rė­mai iš len­tų, ant ku­rių tie­sia­ma ko­kia nors me­džia­ga ar­ba už­ka­la­ma fa­ne­ra. Įpras­ti­nė po­lie­ti­le­no plė­ve­lė ne­tin­ka, nes ji grei­tai plyš­ta. Ren­čian­tiems sto­gi­nes virš pa­ma­tų pa­ta­ria­ma jas da­ry­ti nuo­žul­nias, o ne ho­ri­zon­ta­lias, kad van­duo nu­bėg­tų, nes jis kaup­sis ir skverb­sis į pa­sta­to kons­truk­ci­jas.

Rū­sy­je pri­krau­na butelių

Vis ma­žiau lie­tu­vių im­asi anks­tes­niais lai­kais įpras­tų de­šimt­me­čiais trun­kan­čių na­mo sta­ty­bų ir gy­ve­na­mą­jį būs­tą su pro­fe­sio­na­lų pa­gal­ba su­ren­čia per vie­ną šil­tą­jį se­zo­ną. Tie, kas krapš­to­si il­giau, ne­baig­toms sta­ty­boms kon­ser­vuo­ti mėgs­ta pa­sik­liau­ti liau­diš­ko­mis me­to­di­ko­mis.

Pa­vyz­džiui, jei prieš žie­mą įren­gia tik pa­ma­tus su rū­siu, im­asi gud­ry­bės: į rū­sį pri­mė­to plas­ti­ki­nių bu­te­lių, treč­da­liu už­pil­dy­tų van­de­niu. Šal­čio krū­vis ta­da ten­ka le­de įša­lu­siems bu­te­liams. Toks bū­das tin­ka, kai pa­tal­pos iš vir­šaus ap­sau­go­tos nuo tie­sio­gi­nių kri­tu­lių, o rū­sio (ar ba­sei­no) dug­ne ga­li su­si­kaup­ti tik ne­di­de­lis kie­kis van­dens: 1 kv. me­trui, pa­sak to­kio me­to­do tai­ky­to­jų, rei­kia 3-4 bu­te­lių.

Leng­viau­sia, pa­sak spe­cia­lis­tų, kon­ser­vuo­ti rąs­ti­nį na­mą. Ši gam­ti­nė me­džia­ga yra pri­si­tai­kiu­si prie tem­pe­ra­tū­ros ir drėg­mės svy­ra­vi­mo. Me­die­na drėg­mę su­ge­ria ir iš­ski­ria. Nuo tie­sio­gi­nių kri­tu­lių pa­tar­ti­na už­deng­ti tik vir­šu­ti­nį rąs­ti­nio na­mo vai­ni­ką. Per žie­mą perd­rė­kęs toks sta­ti­nys ne­nu­ken­tės. Be to, dar prieš sta­ty­bų pra­džią vi­si me­die­nos ga­mi­niai pa­pil­do­mai ap­do­ro­ja­mi ap­sau­gi­nė­mis me­džia­go­mis. Ne­pa­sit­vir­ti­na to­kių na­mų sie­nų ap­sau­ga po­lie­ti­le­no plė­ve­le: van­duo iš po her­me­tiš­kos plė­ve­lės ne­iš­ga­ruo­ja, bet kon­cen­truo­ja­si ant sie­nų pa­vir­šių, o kon­den­sa­to la­šus su­ge­ria me­die­na. Toks plė­ve­le už­deng­tas sta­ti­nys su­pus grei­čiau nei pa­lik­tas at­vi­ro­mis sie­no­mis.

La­bai svar­bu pa­si­rū­pin­ti pa­klo­to­mis ko­mu­ni­ka­ci­jo­mis. Au­to­no­mi­nę van­dens šil­dy­mo sis­te­mą prieš žie­mą bū­ti­na pra­pūs­ti komp­re­so­riu­mi, kad iš vamz­džių iš­te­kė­tų van­duo. Jį rei­kia pa­ša­lin­ti ir iš van­den­tie­kio.

Jei­gu rąs­ti­nis na­mas kon­ser­vuo­ja­mas il­giau kaip me­tams, pa­tar­ti­na jo ne­vė­di­na­mas da­lis – kam­pus, per­dan­gas iš rū­sio pu­sės ap­do­ro­ti prie­mo­nė­mis nuo bak­te­ri­jų ir gry­be­lių. Stab­dant sta­ty­bą vie­nam se­zo­nui, to da­ry­ti ne­bū­ti­na: žie­mą mi­kroor­ga­niz­mai, ga­li­ma sa­ky­ti, ne­si­dau­gi­na.

www.lzinios.lt