Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Liktinių sienų klojinių kokybės kriterijai

Statant naują pastatą itin svarbu pasirūpinti tinkamu jo apšiltinimu, kad ne tik būtų šilta žiemą, bet ir kaip galima labiau sumažėtų busto šildymo išlaidos.
Nuotraukos

Pastaruoju metu imta domėtis statybiniais dirbiniais, kuriuos trumpai įvardyti bei priskirti vienai kuriai medžiagų grupei sunku. Tai lengvi, tuščiaviduriai putų polistireno blokeliai, skirti išorėms sienoms. Tačiau kaip iš siūlomų gausos pasirinkti kokybiškus.
Taisyklingas šio gaminio pavadinimas – liktinis klojinys – blokelis iš putų polistireno. Deja, jis ilgas, nepatogus naudoti, todėl šiuos gaminius įvardinsime putų polistireno blokeliais.

Kokybė

Šiuo metu Lietuvoje galima įsigyti įvairiausios konstrukcijos putų polistireno blokelių, gaminamų vietinių gamintojų ir importuojamų. Naturalu, kai klausiama apie šių blokelių kokybės kriterijus. Tokie kriterijai skirstomi i tris grupes: susiję su blokelių medžiagos savybėmis, su blokelių forma ir konstrukcinėmis ypatybėmis bei technologiniai kriterijai, lemiantys statybos darbų organizavimo specifiką. Pirmiausia dėmesys kreiptinas į deklaruojamas (patvirtintas atitinkamais sertifikatais) jo savybes – tankį, šilumos laidžio klasę ir faktinį jo dydį, taip pat stiprumą gniuždant ir lenkiant. Noriu priminti, kad blokelius, kaip ir putų polistireno plokštes, tinkuojamiems fasadams rekomenduotina rinktis tik tokius, kurių medžiagos tankis ne mažesnis kaip 20 kg/m(superscript: 3), stipris lenkiant – kuo didesnis, bet ne mažesnis kaip 150 kPa, o gniuždant – 100 kPa ir daugiau. Jei blokeliai suformuoti iš medžiagos, kurio tankis ir stipris mažesni, jie netinka pastatams kurių išorės sienos bus tinkuojamos.

Nepatvarius reikia apdailinti

Sienas iš tokių nepakankamai stiprių polistireno blokelių teks apdailinti lakštinėmis medžiagomis (profiliuota skarda, dažomomis cemento ir drožlių plokštėmis) apmūryti plytomis, apkalti medinėmis arba plastikinėmis dailylentėmis. Tačiau tokiu atveju prarandami tie pranašumai, kurie būdingi statybai iš putų polistireno blokelių. Be to, teks platinti pamatus, galvoti kaip tvirtinti apkalą ar lakštines apdailos medžiagas. Aišku, kad šių blokelių sienas veikiančias apkrovas perima juos užpildęs betonas. Tačiau blokelių putų polistireno stipris – svarbus rodiklis, lemiantis ne tik patikimą tinko sluoksnio laikymąsi. Stipresni blokeliai geriau "laiko" kai užpildomi betono mišiniu – tada juos veikia didelės skėtimo jėgos ir jei stipris būtų nepakankamas, blokeliai gali išsiklaipyti, "išsipūsti". Putų polistireno blokelius galima užpildyti ivairių stiprio klasių betono mišiniu, o sienos armavimo schemą galima parinkti net didžiausioms apkrovoms. Verta paminėti, kad šie blokeliai patikimai apšiltina tokias sienų vietas, kaip saramų zonos virš angų ir angokraščiai. Kitose šiltinimo sistemose šios detalės kelia daugiausia rūpesčių, čia susidaro šalčio tilteliai.

Pjaustymas

Perkant blokelius svarbu išsiaiškinti, ar prireikus juos galima pjaustyti. Paprastai visi pastatų iš šių putų polistireno blokelių matmenys susiejami su tam tikru moduliu. Šis modulis – mažiausias matmuo milimetrais, kuriam turi būti kartotini visi kiti pastato matmenys – jo ilgis, plotis, angų aukštis bei plotis ir pan. Dažniausiai jis lygus 50 mm. Tai reiškia, kad pastate iš aptariamų blokelių visų angų ir kiti matmenys turi būti kartotini 5 cm. Pavyzdžiui, lango angos plotis turėtų būti 200 cm, bet ne 203 cm. Toks matmenų sudalinimas labai patogus, tačiau reikia patikrinti ar pagal šį modulį sužymėti putų polistireno blokeliai. Patikrinkite ar jų šoninis paviršius kas 5 cm sudalytas vertikaliais įspaudais, žyminčiais vietas, kuriose prireikus blokelį būtų galima pjaustyti. Be to, tokie įspaudai pagerina tinko sluoksnio sukibimą su putų polistirenu. Šis, atrodantis smulkmena žymėjimas, labai palengvina darbą statybos aikštelėje – tada galima išsiversti be ruletės ar metro, bus lengva patikrinti blokelių mūro tiesumą, nustatyti tinkamą angų padetį.

Daiktų kabinimas

Daugelis klausia kaip ant sienos iš putų polistireno blokelių tvirtinamos spintelės ar paveikslai. Priminsiu, kad vidinis tokios sienos paviršius padengiamas vadinamuoju sausuoju tinku (gipskartonio plokštėmis), medžio skiedrų plokštėmis ar kitokiomis lakštinėmis medžiagomis. Kaip žinome, prie šių plokščių kabančias spinteles, nuotraukas rėmeliuose pritvirtinti nesunku – tereikia pagal kabėsiančio daikto masę parinkti atitinkamą tvirtinimo varžtą. Jei nepasitikite tokiu tvirtinimo būdu, išorės sienos betoninėje šerdyje galite grežti kiaurymes ir jose tvirtinti tvirtus ankerius. Itin sunkius baldus, santechnikos įrenginius galima tvirtinti ir metalo karkasiniuose profiliuose, panašiuose į tuos, prie kurių prisukamos gipskartonio plokštės. Norėčiau pabrėžti, kad putų polistireno blokelių sienoje itin patogu paslėpti elektros instaliacijos laidus, vandentiekio, kanalizacijos vamzdžius, įrengti vėdinimo kanalus. Šis statybos būdas itin priimtinas nedidelei rangovinei organizacijai, jam nereikia ypatingų techninių ir organizacinių resursų, be to, išsprendžiama statybų sezoniškumo problema. Užsakovui svarbu, kad jo būstas pastatomas greitai, jis gali kontroliuoti šiltinimo darbų kokybę ir įsigyti šiltą bei tvirtą bustą.

www.sam-uab.lt