Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Namo statyba: kokiems darbams neverta taupyti?

Norint pasistatyti kokybišką, jaukų namą ir už jo statybą nepermokėti, reikia gerai išmanyti ne tik statybos darbus, bet ir žinoti, kur geriausia namą statyti
Nuotraukos

Norint pasistatyti kokybišką, jaukų namą ir už jo statybą nepermokėti, reikia gerai išmanyti ne tik statybos darbus, bet ir žinoti, kur geriausia namą statyti, kokių reikia dokumentų, kad būtų galima oficialiai pradėti darbus. Neretai per menkas dėmesys įvairioms namo projektavimo ir statybos detalėms gali namo vertę padidinti kone dvigubai. Martynas Mačiulis, namų projektavimo paslaugas teikiančios ir individualių namų statybos klausimais konsultuojančios bendrovės  direktorius, pataria, kaip išsirinkti tinkamą sklypą ir nepamiršti namo projekto – jį derinti pagal turimą sklypą.

Sklypą rinktis pagal vietovės reljefą

Pasak M. Mačiulio, renkantis sklypą būtina atsižvelgti į vietovės reljefą. Netinkamiausia vieta – kalnas ar jo papėdė. Jeigu nuspręsite pirkti tokį sklypą, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad namo statyboms prireiks papildomų išlaidų, kurių galbūt net neplanavote: reikės sudėtingesnių namo pamatų, vandens nuvedimo sistemos, papildomai kainuos ir kokybiško kelio paruošimo bei sklypo sutvarkymo darbai.
„Būtina nustatyti žemės naudojimo paskirtį ir kokius darbus sklype atlikti leidžiama, svarbu įsitikinti, ar yra atvesti visi inžineriniai tinklai, ar sklype yra bendro naudojimo žemė, skirta tiesti inžinerinėms komunikacijoms, susisiekimui ar kitam naudojimui, t. y. ar numatytas servitutas.

Jeigu sklypą jau įsigijote, reikia pasirūpinti visais su sklypo nuosavybe susijusiais dokumentais: nekilnojamo turto registrų centro duomenų banko išrašais, žemės sklypo planu, geodezine topografine nuotrauka, detaliuoju planu. Žinoma, reikia konsultuotis su specialistais ir išsirinkti, iš kokių statybinių medžiagų statyti būstą, susirasti patikimą namo projektavimo kompaniją, kuri parengs kokybišką projektą ir operatyviai surinks namo statybą leidžiančius dokumentus, ir patikimą namo statytoją, kuris greitai ir kokybiškai atliks visus statybos darbus“, - pataria M. Mačiulis.

Kada jau galima statyti namą?

Dažnai sklypo savininkai pradeda statybos darbus be parengto namo projekto ir statybą leidžiančio dokumento. Pasak M. Mačiulio, tai šiurkšti klaida, kuri gali kainuoti tūkstančius litų.
„Be būtinų dokumentų statybos bus pripažintos savavališkomis ir statinį teks arba nugriauti, arba susimokėti baudą. O be namo projekto, gali tekti išleisti daugybę neplanuotų lėšų statybinėms medžiagoms. Šiuo metu dažna praktika Lietuvoje – būtinų dokumentų surinkimą patikėti namo projektuotojui. Būtina išsiaiškinti, kokiam grunto tipui priskiriama sklypo žemė. Statybos metu namo pamatų kaina gali sudaryti 15 proc. viso pastato statybų išlaidų, todėl būtina atlikti grunto tyrimus ir nustatyti pamatų tipą bei jų įrengimą“, - teigia M. Mačiulis.

Pigiai ir greitai – standartinis namas

Namo projektavimo terminas, pasak M. Mačiulio, priklauso nuo užsakovų pageidavimų. Galima parengti standartinį projektą ir jį pritaikyti turimam žemės sklypui. Tokiu atveju yra galimybė parengti techninį projektą ir gauti statybą leidžiantį dokumentą per 2 mėnesius nuo sutarties pasirašymo. „Tokio projekto kaina sieks apie 5000 litų. Jei klientas pageidauja individualių architektūrinių sprendimų, tuomet namo projekto rengimas užtruks. Tokio sudėtingesnio projekto parengimo, kai statinio architektūra suderinta su užsakovu ir turimi visi reikalingi dokumentai, kaina gali viršyti 7000 litų. Lietuvoje vyrauja nuomonė, kad individualiems gyvenamiesiems namams parengti projekto nereikia – neva statybininkai viską žino ir trūkumus ištaisys statybos metu. Tačiau kaip rodo praktika, tokių namų šeimininkai vėliau priversti išleisti kur kas daugiau lėšų ir išeikvoti laiko negu planavo“, - aiškina M. Mačiulis.

Dėl netinkamos statybos technologijos atsiranda šalčio tiltai, plyšiai, neracionaliai parinktos pastato konstrukcijos padidina namo šildymo išlaidas, kurių būtų galima išvengti, jei būtų parengtas statinio projektas. Šios klaidos gali atsirasti ir dėl nekokybiškai parengto namo projekto, o statybų kaina išaugti net kelis kartus.

Statybų leidimų išdavimas neretai užtrunka

Dažnai klientai nusprendžia patys surinkti visus projektavimui būtinus dokumentus. Tai gali užtrukti nuo 4 iki 8 mėnesių. Daugelis nėra statybos techninių reglamentų specialistai, todėl dažnai dėl žinių trūkumo prašymai pateikiami ne toms institucijoms. Dokumentų surinkimo terminas gali sutrumpėti iki 2 mėnesių, jei projektuotojas turi kliento įgaliojimą ir mes jo vardu galime pateikti prašymus reikalingiems dokumentams. Pasak M. Mačiulio sunkiausia gauti kaimynų sutikimus statyti arčiau kaip 3 metrai iki žemės sklypo ribos. Kaimynai nenori duoti tokių ilgalaikių įsipareigojimų (ypač tuomet, kai nėra gerai su jais sutariama). Taip pat užtrunka sklypo geodezinės topografinės nuotraukos derinimas.

Kada geriau netaupyti?

Dažnai nepatyrę statybininkai, būsimo namo šeimininkai, yra pasiryžę kaip galima daugiau pataupyti. M. Mačiulis pastebi, kad dažniausia klaida siekiant sutaupyti – tai grunto tyrimo atsisakymas. Tačiau, jeigu nėra žinoma, koks statybos vietoje yra gruntas, projektuoti pamatus – labai rizikinga. Gali būti parengtas neteisingas projektinis sprendimas arba suprojektuoti didesni negu reikia pamatai.
„Individualiam gyvenamajam namui grunto tyrimai gali kainuoti apie 1000 litų, o už neteisingai suprojektuotus pamatus gali būti permokėta 50 tūkst. litų ir daugiau. Mes rekomenduojame įvertinti sklype esančias inžinerines komunikacijas, vietovės reljefą, leidžiamas statybos ribas, įvažiavimo į sklypą vietą ir jo paskirtį. Pagal įvažiavimo vietą galima numatyti namo padėtį sklype. Patartina, kad pagrindinis namo fasadas ir didžiausi langai būtų nukreipti į pietų pusę. Taip patalpos gaus daugiau saulės šviesos dienos metu“, - sako namų projektavimo direktorius.

Lina ABROMAVIČIENĖ

www.snaujienos.lt