Ieškoti tarp:
Įmonių
Straipsnių
Pasiūlymų
Skelbimų
Video
Katalogo kategorijų

Tausojanti šiluma arba apie šildymą kitaip

Kai už lango žiema, ne vienas susimąstome apie šilumos šaltinius.
Nuotraukos

Kai už lango žiema, ne vienas susimąstome apie šilumos šaltinius. Kartais – net papildomus. Tik toli gražu ne visada pagalvojame, kokią šilumą gauname ir kaip ji mus šildo. Gali kilti natūralus klausimas – koks skirtumas, kaip? Svarbu juk kad šilta. Visgi, pasigilinus, paaiškėja, kad ir ta pati šiluma, priklausomai nuo jos šaltinio savybių, gali skirtis. Plačiau apie tai pasakoja įmonės „Muilo akmuo“, gaminančios krosnis ir krosneles iš muilo akmens, vadovas Ramūnas.

 

Pasak Ramūno, muilo akmuo, skirtingai nuo metalo ar molio, pačios gamtos sukurtas tam, kad būtų naudojamas „krosnių gamybai“ – jis natūraliai pasižymi puikiomis šilumos akumuliacinėmis savybėmis. Ganėtinai greitai įšyla, todėl malkų ar kito kuro, turint krosnį iš muilo akmens, reikia mažiau negu šildant patalpas kitokiais šilumos šaltiniais. Įdomu ir tai, kad tokio tipo krosnelės, nors įšyla greitai, neperkaista ir nesukelia pavojaus arti jų ar ant jų esantiems daiktams.

 

Patikrinta, jog gabalėlis muilo akmens vos penkioms  minutėms įmestas į karštą vandenį, vėsta visą valandą.Taip pat, greitai išilusios, jos greitai išspinduliuoja šilumą į aplinką, tačiau jos „atsargų“ užtenka labai ilgam, todėl puikiai tinka kambarių ar gyvenamų patalpų šildymui nakties metu, nes nereikia papildomai keltis ir prižiūrėti degimą. Paskaičiuota, kad tokios krosnelės naudingumo  koeficientas siekia apie 90 proc. kas yra tikrai daug ir ganėtinai greitai atperka gal kiek didesnę, lyginant su krosnimis iš kitos medžiagos, pastarųjų krosnelių kainą. Čia galima prisiminti anglų mėgstamą posakį apie tai, kad jie nėra tokie turtingi, jog pirktų pigius daiktus. Į krosnelę iš muilo akmens reiktų žiūrėti kaip į ilgalaikę investiciją, vertinant ją tiek materialine, tiek ir sveikatos prasme.

 

Kaip pastebi įmonės vadovas, krosnelių pagamintų iš muilo akmens spinduliuojama šiluma yra kitokia, tausojanti. Nustatyta, kad tokių krosnelių spinduliuojamos šilumos bangų ilgis siekia 8 – 9 mikronus. Toks pats yra žmogaus spinduliuojamos šilumos bangų ilgis. Būtent todėl tokią šilumą organizmas priima kaip labai „minkštą“ ir atpalaiduojančią. Šiluma ne kaitina odos paviršių, o giliai prasiskverbia į kūną ir šildo jį tarsi „iš vidaus“. Gydytojų įrodyta, jog šilumos spinduliai daro teigiamą poveikį sveikatai ir savijautai, gerina imunitetą , teigiamai veikia kvėpavimo sistemą, gerina medžiagų apykaitą.

Ypatingą, šilumą jaučia ne tik žmonės, bet ir gyvūnai. Pašnekovas prisimena atvejį, kai tokią krosnelę pastatė bičiuliui, turėjusiam dresiruotą tarnybinį šunį. Netrukus bičiulis paskambino ir nustebęs pasakė, kad išauklėtas šuo neklauso komandų ir nesitraukia nuo krosnelės. Jam buvo pasiūlyta palaukti kelias dienas. Po poros dienų, „šiltai išgulėjęs“ šuo paliko priekrosnį. Tikėtina, kad gyvūnas tuo metu negalavo ir instinktyviai pajuto teigiamą šilumos poveikį, todėl „gydėsi savarankiškai“. Žmonės, kurių pojūčiai ir juslės, kiek prasčiau priima aplinkos siunčiamą informaciją, šito iškart gali ir nepajusti, tačiau turėtų pajausti ilgalaikį teigiamą krosnelių iš muilo akmens poveikį.

Svarbu ir tai, kad tokios krosnelės nesausina patalpos, užtikrina žmogui palankų santykinį drėgnumą ir saugo ore esančius jonus. Oras patalpoje sušyla, bet išlieka gaivus ir malonus.

 

Taip pat, Ramūno teigimu, šis akmuo spinduliuoja mažiau radiacijos negu gatvėse klojamos šaligatvio plytelės ar akmenys. Vieno fizikos instituto mokslininkai, prieš įsigydami krosnelę, nusprendė ištirti jos radicinį foną ir buvo gerokai nustebinti muilo akmens „švarumu“. Didesnę ar mažesnę radiaciją spinduliuoja visi objektai, tačiau muilo akmuo jos spinduliuoja tiek mažai, kad jokio poveikio žmogaus organizmui ji nedaro.

Nedaro poveikio šios krosnelės ir aplinkai. Tai yra, juose degančios malkos neturi jokios didesnės įtakos atmosferos užterštumui, nes natūralaus medienos degimo ar puvimo procese vis tiek išsiskiria tam tikras anglies dvideginio kiekis. Nustatyta, kad krosnelės iš muilo akmens į atmosferą išskiria tą patį CO2 kiekį, kuris natūraliai išsiskiria minėtų procesų metu. Produkcija iš šio unikalaus gaminio „šilumos nešėjo“ yra sertifikuota visuose Europos Sąjungos šalyse, o tai jau nemažai pasako.

Aišku, nustatyti anglies dvideginio kiekį galima tik atlikus specialius tyrimus, todėl paprastas žmogus vargu ar tuo užsiims, o štai pajusti teigiamą krosnelių spinduliuojamos šilumos poveikį gali kiekvienas. Viskas ko tam reikia – turėti tokią krosnelę pas save arba dažnai lankytis tokioje vietoje, kur oras šildomas „naudojant“ tam muilo akmenį. Kas paprasčiau – turėti tausojančią šilumą namuose ar vaikščioti dėl jos į svečius – kiekvienas sprendžia pats.

 

Prim.lt